Вступ - 2015: що треба знати абітурієнтам

Від завтрашнього дня, 10 липня, в Україні розпочинається вступна кампанія – абітурієнти масово понесуть заяви для вступу у виші

фото: vidomosti-ua.com
Від завтрашнього дня, 10 липня, в Україні розпочинається вступна кампанія – абітурієнти масово понесуть заяви для вступу у виші. Цього року є чимало новацій: новий підхід до обчислення конкурсного бала, запровадження пріоритетності (рейтингування) поданих заяв, автоматизована система надання рекомендацій та зарахування на місця державного замовлення в один етап.
Прийом заяв у паперовій або електронній формі від вступників на денну форму навчання на основі повної загальної середньої освіти замість 1 серпня буде завершений о 18.00 31 липня! Також до 31 липня виші закінчать співбесіди, вступні іспити і творчі конкурси. Для подання електронної заяви вступник повинен зареєструватись на сайті ez.osvitavsim.org.ua
Отож, у 2015-ому максимальний конкурсний бал становить 210. Максимум (200 балів) абітурієнт зможе отримати на основі результатів ЗНО, середнього бала атестата і бала за конкурс творчих або фізичних здібностей (у випадку його проведення). Додаткові 10 балів нараховуватимуть призерам всеукраїнських олімпіад та конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН. Є й нові пільги – для учасників АТО та для дітей загиблих бійців. Списки зарахованих на державну форму навчання обіцяють оприлюднити до 10 серпня.
“Цікаво, що на відміну від попередніх років Правила прийому встановлюють вагу кожної складової конкурсного бала: результат ЗНО з кожного предмета повинен становити не менш ніж 20% конкурсного бала, середній бал атестата – від 0 до 10%, бал за конкурс творчих або фізичних здібностей – не більш ніж 25 чи 50%, що залежить від напряму підготовки. Зазначу, що вагу кожної складової конкурсного бала визначає вищий навчальний заклад самостійно”, – пояснює координатор освітніх програм Громадянської мережі ОПОРА Ольга Стрелюк.
А ось мінімальний прохідний бал цього року – 100 балів (хоча кожен виш також має право визначати його сам).
Ще однією новацією є запровадження пріоритетності заяв, які вступник подає до вишів. У 2015 році абітурієнт може подавати їх максимум 15: по три заяви у п’ять навчальних закладів. Понад те, кожній заяві він повинен сам надати пріоритетність, тобто вибрати, якому вишу він віддає перевагу найбільше, а якому найменше. Надаючи пріоритет (від 1 до 15) кожній заяві, вступник фактично обирає стратегію, за якою зможе стати студентом найбільш прийнятного для нього вищого навчального закладу і спеціальності.
“Пріоритетність, визначена вступником у заяві про участь в конкурсі, не може бути змінена впродовж вступної кампанії”, – веде далі Ольга Стрелюк. 
З її слів, завдяки пріоритетності заяв абітурієнта не рекомендуватимуть до зарахування на місця держзамовлення в кількох вишах – лише в одному. Якщо абітурієнт не може бути рекомендований до зарахування за найвищим пріоритетом, він не втрачає права на зарахування за нижчим. Система Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО) автоматично даватиме найкращу пропозицію для навчання абітурієнта, враховуючи надану ним пріоритетність заяв та його конкурсний бал.
Наступна новація – автоматизована система зарахування. “Її запровадили через те, що впродовж усіх минулих вступних кампаній існувало таке явище, як “четверта хвиля” або конкурс оригіналів”, – каже Ольга Стрелюк.
Зарахування вступників відбуватиметься в один етап, а не у три, як це було в попередні роки. Разом із тим допускається, що частина абітурієнтів не виконає умови зарахування, тобто не подасть оригінали документів у приймальні комісії до 8 серпня. Умови прийому передбачають, що в такому випадку після 10 серпня можуть не заповнити всі місця держзамовлення, а добиратимуть вступників з-поміж тих, що подали документи на контрактну форму навчання. 
“Тобто не буде так, як у минулі роки: 11 числа під шумок повідомляли “своїм” абітурієнтам, що в нас є вільні місця державного замовлення. Мовляв, приносьте швиденько документи – і будете зараховані”, – зазначає Ольга Стрелюк.
Координатор освітніх програм застерігає, що не варто бігти в перші дні у приймальні комісії. Для початку слід докладно ознайомитись із правилами прийому заяв та документів (особливо з додатками) до обраних вишів.
“Випишіть університети та спеціальності, які бажаєте здобути, ознайомтесь з усіма нюансами правил прийому, визначте пріоритети  і тільки тоді подавайте заяви”, – радить вона. 
Але ті абітурієнти, що вступають на позаконкурсній основі, і ті, що мають додаткові бали, повинні все ж таки принести заяви в приймальні комісії. Саму заяву на вступ цього року можна подавати в електрон­ному вигляді.
Якщо вступник бере участь у конкурсному відборі, маючи цільове скерування (документ, що дозволяє навчатися коштом державного бюджету), його заяві автоматично нададуть найвищого пріоритету. 
“Абітурієнтові неважко буде визначити пріоритети, якщо він обрав напрям підготовки. Йому потрібно тільки розставити виші відповідно до свого бажання у них навчатися. Складніша ситуація, коли вступник не визначився остаточно, яку спеціальність хоче здобути. В такому випадку йому доведеться визначити, від чого відштовхуватись при наданні пріоритетів: від вишу чи від спеціальності, – пояснює Ольга Стрелюк. – Застосування системи пріоритетності дозволить більшій кількості вступників претендувати на місця державного замовлення”.
Ця система, вважає вона, складніша для абітурієнтів, але простіша для приймальних комісій. На її думку, перелічені новації допоможуть уникнути корупційних ризиків у вишах.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7650 / 1.58MB / SQL:{query_count}