Заради Правди…

11 вересня християни, що дотримуються юліанського календаря, вшановують пам’ять про Усікновення чесної голови святого Івана Хрестителя

Пророк і Предтеча Іван Хреститель є одним із найбільш шанованих святих, Церква згадує не тільки його  мученицьку смерть, а й Різдво, зачаття, три віднайдення голови, а також вшановує його пам’ять наступного дня після Богоявління (Йордану). За християнською традицією, саме смерть вважається народженням для вічності, тому зазвичай пам’ять святих звершують у день їх відходу.
Про мученицьку смерть Івана Предтечі розповідає Євангеліє від Марка (6, 14-30). Іван Хреститель не зважав на статуси осіб і сміливо вказував на гріхи самого царя Ірода, який співжив із дружиною свого брата – Іродіадою. За це Іродіада зненавиділа Івана й умовила царя вкинути пророка до в’язниці. У день народження Ірода її дочка так добре танцювала перед царем, що той перед гостями пообіцяв дівчині зробити усе, чого б та не зажадала. Іродіада ж намовила доньку попросити принести їй на таці голову Івана Хрестителя. Дотримання свого слова цар поставив вище за життя пророка і виконав прохання…
За переказом, Іродіада закопала голову пророка в нечистому місці. Але Іоанна, дружина Іродового домоправителя Хузи, поховала голову Івана Хрестителя в глиняній посудині на горі Оливній, де в Ірода була власна ділянка землі. Тіло ж Івана Хрестителя його учні поховали в Севастії, там, де відбувся злочин.
Усікновення голови Івана Хрестителя, за переказами, відбулося 32 року після Різдва Христового, та точна дата цієї події невідома. Відповідно до однієї з поширених версій 11 вересня (29 серпня за новим стилем) цю подію почали вперше поминати в Олександрійській Церкві на противагу святкуванням олександрійського нового року, початок якого припадав на цей день. 
У день Усікновення голови Івана Хрестителя християни дотримуються строгого посту – не можна вживати м’яса, молока та риби, веселитися. Існує повір’я: “Якщо зрізати головку капусти в цей день, то може потекти кров”, також цього дня народна традиція забороняє споживати круглі фрукти та овочі: яблука, капусту, картоплю (їхня форма начебто нагадує відрубану голову Предтечі), червоні плоди – помідори, кавуни, бо вони нагадують кров святого чи що-небудь з таці та користуватися ножем. 
Проте, зі слів о. Ігоря Пецюха, вшанування пам’яті Івана Предтечі не має нічого спільного з головками часнику чи капусти, забороною користуватися ножем чи пласким посудом, споживати круглі та червоні плоди. Жодного богословського значення ця традиція не має. А цей день Церква встановила, аби, пригадуючи святого та його служіння, ми ставали кращими, вчилися на його прикладі вірності Правді та Справедливості.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8726 / 1.54MB / SQL:{query_count}