Не все те золото, що блищить…

Після моніторингу якості знань медалістів на Львівщині поменшало на 30 відсотків

фото: vidido.ua
Вони – не олімпійці, проте вже за кілька тижнів повинні отримати золоті та срібні медалі. Цього року кожен десятий випускник шкіл Львівської області претендує на золоту або срібну медаль, тобто 9,9% від загальної кількості випускників. Про це розповіла начальник відділу дошкільної та загальної освіти департаменту освіти і науки Львівської ОДА Ірина Сислюк. 
За інформацією профільного департаменту, майже чверть усіх медалістів навчається в школах Нового Роздолу, 19,6 % – у навчальних закладах Галицького району Львова та 16,5% – у школах курортного Трускавця. Зі слів посадовця, бага­то претендентів на нагородження медалями й у загальноосвітніх навчальних закладах Борислава (14,8%), Стрия (14,5%), Радехівського району (12,6%), Дрогобича (12,2%), Жидачівського району (12,5 %), Городоцького району (11,7%), Самбора (11,4 %) і Червонограда (11,3 %).
Прикметно, що згідно з освітянською статистикою, цьогорічні львівські випуск­ники розумніші за торішніх: у 2014 році на золоту та срібну медалі претендують на 0,6% учнів більше, ніж у 2013-ому. Але тут виникає парадокс – кількість медалістів поступово зростає, зате якість їх знань чомусь знижується! Як каже Ірина Сислюк, викликає підозри й те, що останнім часом во­лодарі золотих медалей під час ЗНО набирають менш ніж 150 балів. За останні роки приблизно 3-4% медалістів отримали під час тестування нижчі результати, аніж оцінки в атестаті… 
Природно, що така кількісна “еквілібристика” викликає підвищений інте­рес. Ніхто й не сумнівається, що школярів Львівщини традиційно вважають одними з найрозумніших в Україні – вони це не раз доводили під час ЗНО, різноманітних конкурсів та олімпіад. Зокрема, за підсумками проведення ЗНО-2013 Львівщина посіла перше місце за результатами тестів з української мови та літератури, історії, хімії та біології. 
Викликає підозри й те, що останнім часом во­лодарі золотих медалей під час ЗНО набирають менш ніж 150 балів. За останні роки приблизно 3-4% медалістів отримали під час тестування нижчі результати, аніж оцінки в атестаті…
Самі освітяни вже вкотре ініціювали проведення моніторингу якості знань випускників. Для його здійснення департамент обрав ті школи, де відсоток претендентів на нагородження золотими і срібними медалями становив від 22,6 до 41,2 від загальної кількості випускників. Цей моніторинг провели в загальноосвітніх школах І-ІІІ ступенів (надалі – ЗОШ) №№ 3, 34 Галицького району м. Львова; у ЗОШ №№ 3, 5 та НВК “Лідер” (м. Новий Розділ); Стрийській ЗОШ №6; Самбірській ЗОШ №7, Трускавецькій ЗОШ №3, Грушівській ЗОШ Дрогобицького району; Жидачівській гімназії ім. О. Партицького; Сокальській ЗОШ №3, Старосамбірській ЗОШ №2 та Старявському НВК Старосамбірського району. 
Випускники, аби підтвердити статус медаліста, написали контрольні роботи з української мови та літератури, історії України, математики за завданнями, укладеними Львівським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти та творчими групами учителів української мови і літератури та математики. 
Під пильний контроль освітян області потрапили й класні журнали, книги наказів для того, щоб краще зрозуміти принципи, за якими адміністрації шкіл пропонують кандидатів на медалі. Для дев’ятикласників моніторинг не такий жорсткий – їм досить написати контрольні з української мови і математики.
Завдяки підсумкам моніторингу серед випускників шкіл на Львівщині медалістів поменшало на 30%. Через непідтверджені золоті медалі покарали кількох директорів. Але таке повторюється з року в рік. Зі слів Ірини Сислюк, у минулі роки відомство не раз зверталося до Міністерства освіти з пропозицією нагороджувати учнів золотими медалями після проходження ЗНО. “У міністерстві поки що мовчать. Проте ми переконані, що такий захід став би дієвим в цій ситуації, адже, як свідчить практика, керівництво шкіл не завжди належним чином контролює цей процес на місцях”, – зауважує Ірина Сислюк.
Зворотний бік золотої медалі для директорів шкіл поки що не надто загрозливий. Щороку їхні “подвиги” повторює хтось із колег попри те, що департамент освіти і науки ЛОДА кожного року оприлюднює статистику медалістів і… покарань. Моніторинги для медалістів та їх учителів проводять щороку, так само щороку кілька директорів ловлять на гарячому, проте заходи ці не дуже дієві: кількість медалістів усе-таки має тенденцію до збільшення! 
Наприклад, одних лиш випускників 9 класів, нагороджених свідоцтвами з відзнакою, у 2011 році було 6,6%, а в 2012-ому – 7%. Серед одинадцятикласників срібні та золоті медалі в 2011 році отримали 7,8% випускників, у 2012-ому –  8,8%. 
Отож, виходить, не все те золото, що блищить…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8297 / 1.57MB / SQL:{query_count}