Як подолати страх?

У цей неспокійний для України час більше спілкуйтеся і робіть добрі діла – це допоможе позбутися тривоги

Пам’ятаєте казку “Про хлопця, який не знав боятися”? Змалечку він не відчував страху, і рідні переживали, аби з ним чого не трапилося. Він здійснив чимало подвигів завдяки своїй безстрашності, навіть у пекло спускався, а потім помер від шарудіння позад нього звичайнісінької жаби… 
Кажуть, у кожній казці є частка правди. І тут ми маємо приклад народної мудрості: можна дивитися небезпеці у вічі, спуститися в саме пекло, але померти від “жаби”, якщо не навчитися контролювати свій страх, сприймати його як спосіб самозбереження. Бо, навіть відкидаючи його, не зможемо з ним упоратися, а піддавшись страху, втратимо самоконтроль.
Ми пройшли важкі випробування, дехто на передовій бачив справжнє пекло, але стверджував, що це було значно легше і спокійніше, аніж спостерігати за перебігом подій по телевізору чи відслідковувати їх через інтернет. Чи не найважче було тому, хто з певних причин не міг долучитися до цих подій особисто, тому, в кого на передовій були рідні, близькі. Зрештою, ми переживали за всіх.
Зараз перед нашою державою постали нові випробування, які потребують складніших, багатоходових рішень, аніж вихід на барикади. Тепер важче бути на передовій. Важче визначити, де та передова – в Криму, Харкові, Москві, Вашингтоні, Брюсселі... Важче визначити, які дії будуть правильними. Тим паче що інформаційний потік не зменшується. Щодня отримуємо тривожні повідомлення: анексія, окупація, викрадення, побиття… Позавчора ще троє в Донецьку долучилися до Небесної сотні, багато людей зазнали поранень…
Подякуйте за Божу опіку над вами дотепер і попросіть її надалі для себе, своїх рідних, близьких, для своєї держави, свого народу
Страх і тривога не покидають наше суспільство. Тривога за державу, за життя кожного нашого громадянина, за майбутнє. Вона заважає нам займатися повсякденними справами, приковує увагу до моніторів і екранів, забирає час на спілкування з близькими.
Відчуття страху полягає у відчутті неспокою, невизначеності, боязні, яка виникає з передчуття або відчуття загрози. Відчуття тривоги необхідне для виживання, воно спонукає дбати про своє здоров’я, шукати безпечних способів досягнення мети, наприклад, не переходити дорогу на червоне світло. Проте тривога може досягти небезпечного рівня. Що вищий рівень тривожності, то більше людина змушена зосереджуватися, замислюватися, тим важче їй щось вирішити. Страх породжує тривогу. Тривога паралізує або змушує діяти необдумано, що часто призводить до неприємних наслідків, які провокують страх.

Як позбутися страху

Постарайтеся не зациклюватися на страху, переключитись на інші думки, бо зациклення сильніше запускає механізм виникнення страху. Зокрема, обмежте потік інформації, яка вас тривожить. 
Не сидіть весь час перед телевізором або за комп’ютером, переглядайте новини один-два рази на день кілька хвилин. Найкраще не на самоті, а з кимсь. Так ви зможете висловити свою думку, обурення. Якщо нікого немає поряд, зателефонуйте і поділіться своїми враженнями чи просто напишіть коментар на сайті або пост у соцмережі. Реагуйте на те, що вас бентежить.
Загляньте в очі страху. Як би не було страшно, проектуйте найгірший варіант, розкладіть його по поличках, намагайтеся відчути все те, чого боїтесь, і вам захочеться повірити, що насправді цього не станеться. Укріпіть себе в цій вірі. Подякуйте за Божу опіку над вами дотепер і попросіть її надалі для себе, своїх рідних, близьких, своєї держави, свого народу. Попросіть мудрості для провідників та пом’якшення серця ворогів. Відчуйте Божу доброту, здайтеся на ласку Всевишнього, просіть, аби Божа воля сповнилася над Україною.
Відкрийте Біблію і прочитайте книгу Псалмів. Це своєрідна “енциклопедія почуттів”. У ній ви впізнаєте свої переживання і знайдете спосіб з ними упоратися. Поміркуйте над тим, як у страшній для вас ситуації  повелась би шанована, авторитетна для вас людина. А потім подумайте, що вона – це ви, уявіть себе на її місці. 
Мрійте. Уявіть найкращий, на вашу думку, реалістичний варіант вирішення ситуації. Поміркуйте, що можете зробити для його втілення (конкретні кроки). До прикладу, застановіться над тим, що здатні зробити в цій ситуації: знайти контакти знайомих і рідних у східних областях України чи в Росії, людей, у яких ви відпочивали в Криму. Зв’яжіться з ними, поцікавтеся ситуацією, їхніми поглядами, поясніть свою позицію.
Більше спілкуйтеся з близькими: гуляйте з дітьми, відвідуйте батьків, говоріть з дружиною/чоловіком
Якщо не можете більше нічого зробити тепер, подумайте, чи ваша тривога допоможе вирішити проблему. Якщо ні, то навіщо витрачати на неї час та енергію? Переведіть свій страх в абсолютно протилежні добрі емоції. Скеруйте його на позитивні дії, адже страх – це та ж енергія. Дійте невідкладно. Можливо, комусь поряд з вами потрібна допомога: треба принести продукти з магазину, відремонтувати вимикач або настільну лампу. Будьте уважні до інших – і маленькі добрі справи додадуть вам упевненості.
Частіше спілкуйтеся з близькими: гуляйте з дітьми, відвідуйте батьків, говоріть з дружиною/чоловіком. Більше виявляйте свої почуття, частіше обіймайте тих, хто поруч (давно доведена благотворна сила фізичного контакту). Подивіться разом добрий сімейний фільм. Спробуйте виплеснути надлишок енергії, яка може піти на “утворення” страху. Зробіть кілька фізичних вправ. Під час тренувань в мозку утворюються речовини, які поліпшують настрій. Важливим є й те, що, займаючись спортом, ви покращуєте свою фізичну форму, а отже, підвищуєте самооцінку.
Говоріть правду. Кожен раз, коли ви лукавите, у вас підвищується рівень гормонів стресу. Згадайте, як працює детектор брехні: реєструє підвищення артеріального тиску, частоту серцевих скорочень і частішання дихання, викликані занепокоєнням або тривогою, які ви відчуваєте, кажучи неправду. 
Менше кофеїну. Він блокує дію аденозину – хімічної сполуки, яка викликає відчуття спокою і душевної рівноваги. Причому зовсім не обов’язково вживати відразу багато міцної кави. Дослідження показали, що, випивши два горнятка кави не одне за одним, а з інтервалом п’ять годин, ви так само зможете відчути нервове збудження, тривогу.
Вчіться контролювати дихання. Коли вам дуже неспокійно, подихайте десять  разів у паперовий пакет. Завжди майте напохваті ручку і папір. Коли не можете заснути через тривожні думки, запишіть все, що вас турбує, і запропонуйте можливі шляхи вирішення проблем. Це дозволить абстрагуватися від сумних думок і заснути. Вранці багато проблем можуть видатися вам не такими вже й складними.  
Лузайте насіння соняшнику. В стані тривоги організм втрачає магній, а зниження рівня цього елемента  посилює тривогу. Соняшникове насіння, багате на магній, допоможе розірвати замкнене коло. Перед сном і вранці радять спожити 200 мг цього мінералу у вигляді харчової добавки.
Бийте в барабан – це прекрасний спосіб зняти стрес. Вчіться говорити “ні”. Не йдіть надто часто на компроміси, визначте свої пріоритети. 

 Народні засоби проти страху і тривоги                
• З’їдати 100–200 г моркви або випивати склянку морквяного соку в день.
• Залити коріння з кореневищами заманихи 70-відсотковим спиртом у співвідношенні 1 до 10-ти, настояти і пити по 30-40 крапель 2-3 рази на день до їди. Застосовується при неврастенічних станах, депресії.
• Залити 3 ст. ложки подрібненої соломи 2 скл. окропу, настояти. Випити протягом доби. Застосовується як тонізувальний і загальнозміцнювальний засіб.
• Залити 1 ст. ложку листя м’яти перцевої 1 скл. окропу, варити 10 хвилин. Пити по 0,5 скл. вранці та на ніч. Застосовується при різних нервових розладах, безсонні.
• Залити 1 ст. ложку квіток айстри ромашкової 1 скл. окропу, охолодити, процідити. Пити по 1 ст. ложці 3-4 рази на день. Застосовується як тонізувальний засіб, що зміцнює нервову систему.
• Висушене коріння або листя женьшеню залити окропом у співвідношенні 1 до 10-ти, настояти. Заживати по 1 ч. ложці на день. 
• Приготувати чай із базиліку: залити окропом три листки свіжої рослини, дати настоятися 5-10 хвилин і процідити.
• Залити подрібнене коріння або листя женьшеню 50-60-відсотковим спиртом у співвідношенні: коріння 1 до 10-ти, листя 1,5 до 10-ти. Пити по 15-20 крапель 2-3 рази на день.
• Настояти 3 год. в прохолодному місці 0,3 скл. соку червоного буряка, змішати його з такою ж кількістю натурального меду і з’їсти впродовж дня у  2-3 прийоми за півгодини до їди. Застосовується при підвищеній нервозності й дратівливості 
• Залити 2 ст. ложки подрібненого листя меліси 2 скл. окропу, настояти  1 год. і пити по 0,5 скл. 3 рази на день до їди.
• Залити в емальованій каструлі 0,5 ст. ложки листя м’яти перцевої 1скл. гарячої кип’яченої води, накрити кришкою і нагрівати на водяній бані при частому помішуванні 15 хв. Охолоджувати при кімнатній температурі 45 хв., процідити, долити кип’яченої води до об’єму 1 скл. Пити теплим по 0,3-0,5 скл. 2-3 рази на день за 15 хвилин до їди. Зберігати настій в прохолодному місці не більш ніж 2 доби. Застосовується для загального заспокоєння нервової системи.
• Пити свіжий сік трави собачої кропиви (пустирника) по 30-40 крапель 3-4 рази на день за півгодини до їди.
• Залити 1 ст. ложку сухих розтертих плодів глоду 1 скл. окропу, настояти 2 год. у теплому місці (в духовці, на плиті), процідити. Пити по 1-2 ст. ложки 3-4 рази на день до їди при вегетоневрозах.
• Розтерти в ступці 5 ст. ложок плодів калини звичайної, залити, поступово помішуючи, 3 скл. окропу, настоювати 4 год., процідити. Пити по 0,5 скл. 4-6 разів на день перед їдою. Застосовується як заспокійливий засіб.
• Приготувати настоянку з кореня піона. Пити по 30-40 крапель 3 рази на день. Курс лікування – 30 днів. Після десятиденної перерви курс лікування за необхідності повторити. Застосовується як седативний засіб при неврастенічних станах (www.fitoportal.com).
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7996 / 1.63MB / SQL:{query_count}