В молитві за мир

Українські Церкви закликають просити Бога про заступництво і бути готовими дати відсіч агресору

Учора розпочався Великий піст. Ще ніколи за часів незалежності Україна не входила у нього з такою тривогою та надією на Боже милосердя. Після боротьби за гідність і свободу, після загиблої Небесної сотні, за яку ми молилися в суботу, на дев’ятий день її відходу, сподівалися, що головна небезпека вже позаду, а попереду розбудова такого суспільства, за яке ті хлопці й чоловіки поклали свої життя. 
Однак цього ж дня сусідня держава оголосила нам війну, прикриваючись популістськими гаслами про захист своїх громадян і прав російськомовного населення України та звинувачуючи більшість наших громадян у нацизмі, фашизмі, бандитизмі. Держава, яка свого часу виступила гарантом нашої безпеки й суверенітету! Багатьом відразу пригадалося, як на випущеного Папою Франциском після молитви за мир в Україні голуба напали ворон і чайка, однак він вирвався, втративши кілька пір’їн… 
І так хочеться, попри всі скептичні погляди, вірити в той знак… Це додає нам всім сили й упевненості, що ми вистоїмо, що жоден хижак не зможе спинити нас у нашому поступі, в стремлінні творити нове життя в оновленій державі.

Церква з народом

У той же день свою позицію висловили й українські Церкви – як кожна зокрема, так і Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій загалом. 
“З прикрістю ми можемо сказати, що Україна, на жаль, втягнута у військовий конфлікт. Поки що ще не стріляють, поки що ще не гинуть люди, але очевидно, що військова інтервенція уже почалася. І тому вся світова громадськість, все світове співтовариство на боці України, бо Росія агресор. Роль Церкви – послідовна: весь час впродовж останніх трьох місяців Церква, зокрема й Українська греко-католицька, була зі своїм народом, зі своїм народом вона залишиться й далі. Якщо, не дай Бог, потрібно буде разом стати на полі бою зі своїми солдатами, зі своїм військом, вона, зокрема УГКЦ, готова до капеланського служіння”, – зазначив у своєму зверненні предстоятель УГКЦ Святослав Шевчук .
Патріарх наголосив, що в цей напружений час всі українські Церкви консолідовані й відкрито говоритимуть про неправду і насильство, захищатимуть людське життя і людську гідність. 
“Зараз наш народ, наша держава перебувають у небезпеці. Ми мусимо стати на захист своєї держави, бути готовими навіть, якщо буде потрібно, покласти своє життя, щоб захистити суверенну, вільну, незалежну, соборну Державу. І тут ми абсолютно єдині. Ми сьогодні повинні думати про те, що нас об’єднує. Наша держава  багатонаціональна, багатоконфесійна, але ми всі сьогодні мусимо бути разом, щоб відстояти свою незалежну, суверенну Державу”, – йдеться у зверненні Глави УГКЦ, яке поширило CREDO.
В суботу відбулося засідання очільників Церков та релігійних організацій України. Їх лідери виступили зі зверненням, в якому різко засудили агресію Росії проти України, та закликали владу Росії схаменутися і негайно вивести свої війська з української землі. Вони наголосили, що всі намагання російської пропаганди представити події в Україні як “фашистський переворот” і “перемогу екстремістів” абсолютно не відповідають дійсності і що в Україні немає утисків за ознаками мови, нації, віросповідання. 

Папа з нами

Своє занепокоєння ситуацією в Україні висловив у неділю Папа Римський Франциск.  Після молитви “Ангел Господній” він звернувся до прочан на площі святого Петра у Ватикані із закликом молитися за Україну.
“Дорогі брати і сестри, прошу вас і далі молитися за Україну, яка переживає делікатну ситуацію. Закликаючи всі складові частини країни працювати над подоланням непорозумінь і спільно будувати майбутнє держави, звертаюся до міжнародної спільноти із палким закликом підтримати кожну ініціативу на користь діалогу та злагоди”, – сказав понтифік, повідомляє Радіо Ватикану.

Патріарх мовить

До московського Патріарха Кирила звернувся місцеблюститель Київської митрополичої кафедри УПЦ (МП) митрополит Онуфрій Березовський. У своєму листі він закликав “зробити все можливе, щоб не допустити кровопролиття на території України” та “підняти свій голос про збереження цілісності території Української держави”, про це повідомив офіційний сайт УПЦ (МП). Спочатку це звернення коментував глава синодального Відділу взаємин Церкви і суспільства протоєрей Всеволод Чаплін, який назвав місію російських військ миротворчою і висловив сподівання, що їй не чинитимуть спротиву. 
Згодом з’явилась відповідь і самого Патріарха Кирила, в якій він запевнив, що “зі скорботою, тривогою і болем дивиться на те,  що зараз відбувається на Україні”. Патріарх Московський пише, що український народ повинен сам, без зовнішнього впливу, визначати своє майбутнє. “Під загрозою – існування України як єдиної держави”, – сказав він, однак причиною кризи назвав нездатність різних суспільно-політичних сил домовитися про ненасильницьке вирішення існуючих в суспільстві проблем. Патріарх Кирил нагадав, що “Церква не займає ту чи ту сторону в політичній боротьбі. Але завдання Церкви – скорбити за тих, хто піддається насильству, хто потребує захисту, чиє життя в небезпеці”. Предстоятель РПЦ запевнив, що зробить все можливе, аби переконати тих, в чиїх руках влада, що не можна допустити загибелі мирних людей на землі України.
Цю заяву Патріарха Кирила піддали гострій критиці в УПЦ (КП). “Слова Глави Російської православної церкви не можна оцінити інакше, як недостойні православного архиєрея та лукаві”, – таку оцінку поширила прес-служба Київської Патріархії. В УПЦ (КП) стурбовані, що предстоятель РПЦ жодним словом не засуджує грубе втручання Російської Федерації у внутрішні справи України, військову агресію, поширення сепаратистських настроїв.
Свою позицію засвідчили й священики та єпископи українських Церков. Зокрема, речник УПЦ протоєрей Георгій Коваленко в ефірі “Громадського” зазначив, що Церква не може мовчати, коли порушуються Божі заповіді. “Підстава для рішення Росії про введення військ в Україну – це порушення першої заповіді: не бреши. Все, що звучить з телеекранів, все, що звучало на прес-конференції Януковича – брехня”, – заявив він і додав, що агресія однієї держави щодо іншої є насильством, тобто порушенням господніх заповідей: не убий, не пожадай майна ближнього.

На полі протистояння

Так само, як на Майдані, представники духівництва підтримували людей та були своєрідними громовідводами у Криму – прийшли зупинити протистояння та підтримати військових. 
До прикладу, владика Климент, архиєпископ Сімферопольський і Кримський УПЦ (КП), став на шляху російських солдатів перед воротами української військової частини. А митрополит УПЦ Олександр Драбинко опублікував на своїй сторінці у ФБ свідчення архимандрита Гавриїла Анісімова, намісника Святопаїсіївського ставропігійного монастиря: “Після того, як я до Вас (митрополита Олександра Драбинка. – “Пошта”) подзвонив узяти благословення, ми поїхали вп’ятьох у Балаклаву, інші залишилися служити. Ми приїхали о 16.15, одразу пройшли між російськими військовими і стали між ними та воротами нашої української частини. Почали служити молебень про умиротворення ворогуючих. Військові шоковані, не розуміють, що з нами робити. Підійшов мужик у цивільному, попросив нас відійти від воріт військової частини.
Я сказав, що ми не можемо піти, наше християнське сумління каже нам, що ми повинні стояти тут, аби не пролилася братня кров, і ми будемо тут молитися. Приблизно за годину почався рух військових, вони увімкнули двигуни БТР, військові почали стискати кільце у бік воріт, а тут ми. Я підніс хрест високо над головою, почали голосно співати “Взбранной Воеводе”. Потім став голосно говорити до військовослужбовців: “Невже ви підете на братів у вірі та хрещенні? Брати, зупиніться!” Щось іще в такому дусі. Скажу чесно, було дуже страшно, коли на тебе націлені дула зброї і гримлять БТР, це страшно. Вони зупинилися, якийсь час стояли до нас дуже близько, ми почали співати “Богородице Діво”, вони за якийсь час почали відступати. 
Народ, не весь, але дуже багато з тих, хто стояв навпроти нас, почали гукати до солдатів, щоб ті зупинилися. Потім приїхали прихильники РФ із гаслами і закликами щодо приєднання до Росії. Так ми стояли до 21-ої з лишком години. За цей час люди в цивільному і військові ходили біля нас, ми безперервно читали Ісусову молитву. Війська РФ стали збиратися і поступово почала відходити техніка, солдати сіли в машини і поїхали. Ми з людьми відслужили подячний молебень. Люди дякували, плакали. Нас знімали журналісти іноземних газет…”
Однак сьогодні всі ми на полі інформаційної війни. Звичайно, основний її удар припадає на південь і схід країни. Однак чимало інформаційних “мін” потрапляє й до нас. Наша увага прикута до тих теренів, тож ми стали дуже чутливими до всього, що там відбувається. Єпископ-помічник Львівський владика Венедикт Алексійчук на своїй сторінці у Facebook радить покладатися перш за все на Бога: “Погляд кожного українця тепер скерований на ситуацію в Криму та на південно-східну частину нашої держави. Ситуація дійсно непередбачувана, однак нічого не стається, чого б Бог не допустив. 
Тож найперше зберігаймо мир, завжди уповаймо на Бога, не переставаймо робити того, що в наших силах. Бачачи, як Росія все більше втручається в цю ситуацію і виявляє агресію, щораз більше переконуюсь, що вона боїться тих процесів, які розпочались в Україні. Бо прояв агресії – це завжди реакція на те, що ми цю особу або ситуацію боїмось. Маємо страх, що вона нам загрожуватиме. Тому, будучи свідомі того, чому саме так реагує наша сусідня держава, маємо зберегти мир і спокій. Перебуваючи в цьому мирі, ми станемо здатні почути Господа, який поволі відкриє нам, як би ми мали проступати в цій непростій ситуації. Тож усе наше упованіє на Бога”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8300 / 1.63MB / SQL:{query_count}