Вступна кампанія – 2013: останній шанс подати документи

Найпопулярніші серед цьогорічних абітурієнтів львівські виші. Натомість найбільше державних місць у Дніпропетровському нацуніверситеті

фото: Андрій Польовий
До закінчення вступної кампанії залишився тиждень. Тож абітурієнтам варто поспішити, аби встигнути подати документи до обраних вишів. Станом на 22 липня зареєстровано 1,9 мільйона заяв від  600 тисяч абітурієнтів. Цьогорічні вступники найчастіше обирають Київський національний університет ім. Т. Шевченка, Львівський національний університет ім. І. Франка та Національний університет “Львівська політехніка”.

Дивні рейтинги держзамовлень

Незважаючи на таку популярність, згадані ВНЗ позбулися частини бюджетних місць на низку спеціальностей. Водночас, за даними “Дзеркала тижня”, навчальним закладам, що не входять до переліку провідних, обсяг держзамовлення збільшили...
Зокрема цього року пріоритетним для держави визнаний напрям підготовки право та суспільні науки. Проте в таких популярних вишах, як Київський національний університет ім. Т. Шевченка та Харківський національний університет ім. В. Каразіна, держзамовлення на підготовку юристів зменшили на 8 і 29% відповідно. Натомість Дніпропетровському національному університетові ім. О. Гончара, що перебуває на сьомій сходинці рейтингу Міносвіти, додали 43% місць держзамовлення за згаданим напрямком, повідомляє “Дзеркало тижня”.
фото: Андрій Польовий 
Потреба держави у фахівцях за напрямом журналістика скоротилася на 21%. Такі відомі ВНЗ, як Львівський національний університет ім. І. Франка та Київський національний університет ім. Т. Шевченка, втратили відповідно 25 і 13% місць держзамовлення. А в Національному університеті “Одеська юридична академія” С. Ківалова уперше з’явилися державні місця на таку спеціальність! Не забули в конкурсній комісії і про Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара, додавши йому 25%  до обсягу держзамовлення порівняно з минулим роком. 
Цього року кількість державних місць за напрямом міжнародна економіка зменшилася на 7,8%. В найкращому економічному виші країни – Київському національному економічному університеті ім. В. Геть­мана – кількість місць на цьому напрямку скоротили на 14%. Натомість обсяг держзамовлення у Дніпропетровському нац­університеті  ім. О. Гончара збільшили… Як повідомляє “Дзеркало тижня”, причина такого везіння криється  в особливих зв’язках керівництва цього ВНЗ із першим заступником міністра освіти Євгеном Сулимою. За наказом міністра саме цього чиновника призначили головою конкурсної комісії МОН з відбору виконавців державного замовлення.

Проблеми вступної кампанії – 2013

Нині абітурієнти можуть без проблем подати документи, не вистоюючи у довжелезних чергах. Найбільше вступників було на початку місяця (8 – 9 липня в приймальних комісіях реєстрували більш як дві тисячі заяв щодня). Та в деяких приймальних комісіях черги і напружена ситуація спостерігалися впродовж двох перших тижнів вступної кампанії. Серед основних чинників виникнення таких проблем є необізнаність абітурієнтів з основними процедурами вступу. 
“Члени приймальних комісій нарікають на те, що вступники часто не можуть як слід заповнити заяву, переписують її по кілька разів, приносять не всі чи, навпаки, зайві документи, вимагають дій, на які приймальна комісія не уповноважена. Бувало, що ВНЗ самі ускладнювали процес подання документів, що призводило до довготривалих вистоювань вступників у чергах. Зокрема, примушували пройти багаторівневу перевірку заповнених документів”, – зазначають спостерігачі від громадянської мережі “Опора”.
Вступники часто не можуть як слід заповнити заяву, переписують її по кілька разів, приносять не всі чи, навпаки, зайві документи, вимагають дій, на які приймальна комісія не уповноважена
І повідомляють, що траплялися випадки періодичного “зависання” системи, що не дозволяло оперативно вносити дані до Єдиної державної електрон­ної бази з питань освіти в присутності абітурієнта. Тому деякі члени приймальної комісії вдавалися до минулорічної практики – вносили інформацію до ЄДЕБПО вночі, коли на систему не було великого навантаження. Ті ж виші, що працюють з власними системами і передають дані до Бази єдиним пакетом, стикаються з проблемою неповної або ж невірної синхронізації даних.
“Окрім цього, абітурієнти не завжди можуть достовірно оцінити свої шанси стати студентом конкретного навчального закладу. Мовиться про неправильне внесення даних до ЄДЕБПО адміністраторами та працівниками приймальних комісій про різні категорії вступників. Як результат – у інформаційній системі “Конкурс” відсутні позначки тих абітурієнтів, котрі мають право на першочергове зарахування чи позаконкурсний вступ”, – йдеться у висновках спостерігачів.
Ще однією проблемою є неможливість відображення в системі “Конкурс” категорії осіб, що мають цільове скерування. Такі дані не передаються з ЄДЕБПО до інформаційної системи “Конкурс”. Оскільки зарахування абітурієнтів, які мають цільове скерування, здійснюється за результатами окремого конкурсу з урахуванням обсягів державного замовлення та квот для відповідних регіонів, то відсутність інформації про такі категорії осіб дезорієнтує вступників, які братимуть участь у відборі до ВНЗ на загальних засадах, і спотворює загальну конкурсну ситуацію.

Творчий конкурс: про що варто пам’ятати

Окрім того, з 20 липня вже не приймають документів від вступників, що мають право складати іспити та проходити творчі конкурси. Для них уже розпочалися вступні випробування! Творчі конкурси стартували 11 липня і триватимуть до кінця місяця. ГО “Опора” пропонує кілька порад, як не розгубитися та захистити своє право на вищу освіту на етапі творчих випробувань:
1. Докладно ознайомитися з програмою творчого конкурсу, в якій містяться інформація про форму проведення вступного випробування, час, відведений на роботу, критерії, за якими її оцінюватимуть.
2. Звернути увагу на перелік документів, які необхідно мати при собі (паспорт і розписка про прийняття документів для участі в конкурсному відборі).
3. Дізнатися, які матеріали має принести абітурієнт, а якими його забезпечить приймальна комісія (наприклад, для вступу на спеціальність архітектура папір для виконання творчих випробувань дає екзаменаційна комісія; вступник має принести олівці, ґумки, канцелярські кнопки, інструменти для підстругування олівців).
4. Якщо творчий конкурс проходить у письмовій формі, то відповідальною особою має бути проведене шифрування роботи, аби під час перевірки члени екзаменаційної комісії не могли ідентифікувати автора і, відповідно,  об’єктивно оцінили його роботу. 
5. Перед проведенням творчого випробування уточніть, коли і в який спосіб будуть оголошені результати. Адже з моментом їх оприлюднення тісно пов’язаний термін подання апеляції на результати. 
6. У випадку незгоди з результатом творчого конкурсу вступник має право подати апеляційну заяву із аргументованим викладом причин незгоди. Порядок і термін подання апеляції повинні бути прописані в правилах прийому до конкретного ВНЗ, а порядок її розгляду – в Положенні про апеляційну комісію. Варто також пам’ятати, що апеляція не є способом повторного проходження творчого конкурсу, а тому додаткове опитування вступника при розгляді апеляції не допускається!

 До теми                                     
Виші, що отримали найбільші сумарні обсяги замовлення від держави (за даними “Дзеркала тижня”):
• Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”;
• Київський національний університет ім. Т. Шевченка;
• Національний університет “Львівська політехніка”;
• Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара;
• Львівський національний університет ім. І. Франка
• Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”;
• Київський національний університет біоресурсів і природокористування;
• Київський національний авіаційний університет;
• Донецький національний технічний університет;
• Харківський національний університет ім. В. Каразіна.
Натомість у незалежних рейтингах вишів, де врахована думка роботодавців, високі позиції займають Києво-Могилянська академія і КНЕУ ім. В. Гетьмана. Але саме вони чомусь відсутні у списку тих, кому МОН збільшило обсяг держзамовлення. Навіть більше – держзамовлення для цих навчальних закладів скорочене…
Десятка найпопулярніших вишів за кількістю поданих заяв:
1. Київський національний університет ім. Т. Шевченка (45 тис. 477);
2. Львівський національний університет ім. І. Франка (39 тис. 393);
3. Національний університет “Львівська політехніка” (37 тис. 623);
4. Національний авіаційний університет (37 тис. 571);
5. Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут” (35 тис. 498);
6. Київський національний педагогічний університет ім. М. Драгоманова (31 тис. 167);
7. Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара (29 тис. 089);
8. Харківський національний університет ім. В.Каразіна (27 тис. 514);
9. Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана (22 тис. 673);
10. Київський національний торговельно-економічний університет (21 тис. 722).
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8749 / 1.63MB / SQL:{query_count}