Час солідарності з Христом

Сьогодні у римо-католиків – Страсний четвер, а завтра – день тиші

Сьогодні у римо-католиків – Страсний четвер, а завтра – день тиші

Майже півтора мі­льяр­да людей в усьо­му світі пере­живають цей тиждень по-особ­ли­вому, адже сьогодні, у Вели­кий четвер, розпочинається Пасхальне Тридення у католиків західного обряду. В Украї­ні майже 1,5 млн римо-католиків. Зокрема Львівська архидієцезія, яка охоплює терени Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської та Чернівецької областей, має 250 тисяч вірних. Треба сказати, що й чимало греко-католиків у ці дні намагаються бути солідарними зі своїми братами у вірі, беруть участь в богослужіннях.

Святе Пасхальне Тридення Господньої Муки та Воскресіння є вершиною всього літургійного року. Як неділя становить вершину тижня, так літургійний рік осягає вершину в Урочистість Пасхи. Пасхальне Тридення розпочинається сьогоднішньою месою Господньої Вечері та закінчується вечірнею неділі Воскресіння, повідомляє Католицький медіа-центр.

Ісус, сідаючи до своєї ос­танньої в житті Пасхи, сказав знаменні слова: “Я сильно бажав спожити оцю Пасху з вами перш, ніж мені страждати” (Лк 22, 15). Пас­ха, яку завжди обходили євреї, стала тепер “Предив­ною Пасхою”. В цей день Ісус установив Євхаристію.

Під час літургії Великого четверга відбувається і обряд омивання ніг. Цю роботу в євреїв завжди виконували раби або слуги. Ісус під час Тайної Вечері сам омив ноги апостолам, даючи приклад любові кожному з нас. Такий звичай спершу мав місце у бенедиктинських монастирях. Згодом цей жест почали використовувати в літургії Великого четверга. Спочатку в римській літургії його мали право виконувати лише єпископи та абати. Нині, після літургійної реформи, цей обряд може звершуватись у кожній парафіяльній спільноті. Нагадаємо: сьогодні Папа Франциск довершить його, умивши ноги кільком в’язням колонії для неповнолітніх.

Після літургії настає час “оголення вівтаря”, тобто з нього знімають обрус як знак зради, самотності та оголення Ісуса перед хресною смертю. Раніше в давніх базиліках після меси Господньої Вечері вівтарі руйнували, щоби в суботу їх знову відбудувати. 

Наступним днем Пасхального Тридення є Велика (Страсна) п’ятниця. В цей день не звершується Євхаристія. Відбувається літургія Господніх Страстей, в центрі якої – закритий хрест, на якому відбулася перемога Господа над гріхом, смертю та сатаною.

В перші віки християнства по-особливому наголошувалося, що хрест є знаком перемоги – не лише страждання та смерті. Христос на хресті був зодягнений у царські або священицькі шати. Тому в днях особливого пережиття мук Ісуса цей тріумфуючий хрест закривали. Відкривали його в момент перемоги Ісуса смертю на хресті, тобто у Велику п’ятницю. Цей звичай зберігся донині, хоча тепер у зображенні Ісуса на хресті більше наголошують на Його стражданнях. 

Під час літургії Господньої Муки відбувається адорація хреста, який урочисто вносять до храму. Вшановують хрест так, як у перших віках християнства: до нього можна торкнутись чолом, а можна й поцілувати. В цьому хресті вірні почитають Голгофський хрест, на якому помер Господь. Також упродовж Великої суботи, аж до Пасхальної Вігілії, католики стають навколішки перед хрестом, віддаючи йому глибоку шану.

Велика п’ятниця є днем, який належить пережити в пості, молитві та святій тиші.  

Вершиною Пасхального Тридення вважається літургія Пасхальної Вігілії, яка відбувається у Велику суботу після заходу сонця. Вся Церква, оголошуючи Пасху (Перехід) Господа від смерті до життя в прославленому тілі, спасенну подію, що стосується всіх людей, радується, співаючи багаторазово “Алілуя!” і взиваючи кожного віруючого до радісного прославлення Бога.

В Пасхальному посланні, званому “Екзультет”, яке співає священик на початку літургії, віряни чують, що ніч пасхальна – це та сама ніч, в яку колись синів Ізраїля Господь вивів із Єгипту та пройти дозволив сухою ногою через Червоне море. Це та сама ніч, що стовпа вогняного світлом розсіяла темряву гріха, а тепер ця сама ніч всіх віруючих у Христа по всій землі звільняє від зіпсуття язичницьким життям і мороку гріхів, повертає благодать та збирає у святих спільноті. Власне цієї ночі Христос, подолавши пута смерті, як переможець вийшов із гробу.

В цю пасхальну ніч вся Церква чуває, перебуває в молитві та слуханні Божого Слова. Пасхальне нічне чування є найбільшим святом християнської спільноти, серцем літургійного року. Саме тому в наших сусідів поляків воно має назву “Вельканоц” – “Велика ніч”.

Воскресіння Христа спонукає християн до проголошення всьому світові Доброї Новини. Однією з форм сповідання віри у Воскреслого Господа є резурекційна процесія. “Резурекціо” з латинської означає воскресіння. Вірні виходять назовні, щоби спільно дати свідчення своєї віри у Воскресіння Христове.

На чолі процесії – хрест з червоною єпитрахиллю, що символізує перемогу Ісуса-Царя над владою смерті, та фігура Воскреслого Господа. Серцем процесії є Христос у Пресвятій Євхаристії. Пісні, які співають під час процесії, виявляють віру у Воскресіння Христове – вони лунають як заклик приєднатися до пасхальної радості Церкви. 

В особливий спосіб переживають ці дні й члени протестантських спільнот, які також відзначають свято Пасхи цієї неділі. 

ДО ТЕМИ

Трансляції з Рима і Ватикану

Українці зможуть долучитися до молитви Вселенської Церкви разом із християнами всього світу через трансляції на  Першому Національному телеканалі.

29 березня – Велика п’ятниця:

22.15 – 00.00 – трансляція Хресної дороги в Колізеї за участі Святішого Отця Франциска. 

31 березня – Неділя Воскресіння Господнього:

11.15 – 13.00 – трансляція Святої великодньої меси.

13.00 – 13.40 – Апостольське благословення Святішого Отця для Рима і цілого світу – “Urbi et Orbi”.   

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8284 / 1.59MB / SQL:{query_count}