“Увікни“ Давос

У середу в Швейцарії розпочався 43-й Всесвітній економічний форум

У середу в Швейцарії розпочався 43-й Всесвітній економічний форум

Зібрання любителів поговорити, з’їзд капіталістів, філантропів, сильних світу цього, збори закритого клубу – події у Давосі оцінюють по-різному. У будь-якому випадку тут збираються люди, які впливають і на думки, і на процес ухвалення рішень у багатьох країнах. Втім український президент своє перебування у Швейцарії скоротив до мінімуму. Уже вчора він повернувся до Києва, уперше пропустивши найбільшу подію форуму, що присвячена Україні. Тут важливіше – нарада із членами організаційного комітету з підготовки та відзначення 1025-ліття Хрещення Київської Русі. Заміна головуючого неможлива.

Схоже, найкраще, що можна отримати від ВЕФ, як-от неформальне спілкування, нові знайомства, обмін думками або й просто можливість порозумітися, Віктору Януковичу просто не потрібне. Очевидно, живі розмови – не для нього. Аби не наговорити зайвого (саме гостям Давосу два роки тому він пропонував “увікнути Україну”), аби не ухилятися від відповідей на незручні запитання, які обов’язково пролунали б у межах бізнес-ланчу, який організовує Віктор Пінчук. Краще влаштувати “свій Давос” і все підготувати так, щоб не могло бути незручно. Власне після зустрічі із виконавчим директором Всесвітнього економічного форуму Клаусом Швабом Віктор Федорович і заявив, що найближчим часом планує “провести в Україні саміт європейських та євразійських країн”.

Хоча під час учорашнього бізнес-ланчу він міг багато що пояснити або й просто розповісти про балансування поміж Європою та Росією. Адже організована Віктором Пінчуком цьогорічна подія мала назву “Україна: Схід чи Захід – неправильна дилема?”. Сам Янукович у Давосі запевнив, що країна й далі орієнтується на Європу. Під час неформального засідання “Фундамент для відродження Європи” він заявив, що “європейський вектор України є незмінним і пріоритетним”. 

Навіть більше, Віктор Федорович розраховує на те, що в листопаді Україна підпише Угоду про асоціацію із ЄС. Хоча в Євросоюзі вказують на низку проблем, які не просто не знаходять вирішення, а й збільшуються. Озвучення нового обвинувачення проти Юлії Тимошенко і розслідування ще низки присвячених екс-прем’єру справ – поганий привід відновити діалог. 

Результатом поїздки Януковича, якщо не враховувати потискання одне одному рук із головою Європарламенту Мартіном Шульцом та розмови із грузинським прем’єром Бідзіною Іванішвілі, стало підписання угоди із Shell про видобуток сланцевого газу. Українська влада розраховує, що наслідком співпраці стане 8–10 млрд кубометрів газу на рік. Цікаво, що Shell разом із інвестиційним банком Goldman Sachs визнали найгіршими компаніями у світі, нагородивши антипремією The Public Eye Awards. На підтримку того, щоб саме Shell отримав відзнаку, висловилося 42 тисячі людей. Екологи із Greenpeace повідомляють, що компанія завжди брала участь у суперечливих і брудних нафтових проектах.

Форум у Давосі триватиме ще кілька днів. Цьогорічний девіз події – “Стійкий динамізм”. У перші дні в межах Всесвітнього економічного форуму відбулося чимало цікавих дебатів і зустрічей. Девід Кемерон пояснював, якого Євросоюзу хоче Британія, а Бідзіна Іванішвілі вирішив налагодити розірвані п’ять років тому дипломатичні відносини із російськими урядовцями. Коротше кажучи, люди використовують можливість бути почутим. 

ДО ТЕМИ 

Огляд  найцікавіших досліджень 
Чимало компаній чекають на Всесвітній економічний форум, аби оприлюднити цікаві дослідження, які за таких обставин мають більший резонанс. 
Ризикована справа
Нерівність у доходах та фінансові дисбаланси – проблеми, які з’явилися давно, але відкладати їх вирішення більше не можна. Ще одна така проблема – збільшення кількості викидів парникових газів. При цьому у наступному десятилітті найзначніший вплив на життя людства може мати саме невдала адаптація до змін клімату. Про це йдеться у доповіді “Глобальні ризики 2013”, підготованій Всесвітнім економічним форумом на основі опитування експертів різних галузей. 
У ній зазначено і про групу ризиків, названих цифровими пожежами. Йдеться про непередбачувані наслідки, до яких може призвести оприлюднення певної інформації у соціальних мережах. Як приклад автори доповіді наводять події, що розгорнулися на Близькому Сході після появи на YouTube ролика “Невинність мусульман”.
Гарячі новини
У дослідженні “Точка неповернення”, яке опублікував Greenpeace, йдеться про 14 найбільш небезпечних для клімату проектів. Якщо причетні до них країни не відмовляться від планів, то вже до 2020 року можливими стануть екологічні катастрофи. У доповіді йдеться про нафтоносні піски у Канаді та Венесуелі, глибоководне буріння у Бразилії та Мексиканській затоці, розширення видобутку вугілля у США, Австралії, Індонезії й провінціях Китаю, видобуток сланцевого газу в США, розширення видобутку нафти і газу на шельфі Каспійського моря, видобуток газу в Африці, видобуток нафти в Іраку, початок видобутку нафти і газу на Арктичному шельфі. 
Загалом ці проекти упродовж наступних семи років збільшать викиди вуглекислого газу в атмосферу на 6,34 гігатонн на рік, тобто на 20% (порівняно з нинішнім рівнем). Отже, передбачене Кіотським протоколом зобов’язання утримувати зміну клімату в межах двох градусів за Цельсієм не буде реалізоване. “За умови збереження нинішнього обсягу парникових викидів, до 2050 року планета розігріється в середньому на 3,5–4°С. А якщо ці 14 нових проектів розвиватимуть, збільшиться ймовірність реалізації найгіршого сценарію, за якого потепління перевищить 5°С. Це означає, що точка неповернення перетнеться вже до 2020 року. 
Людство не зможе контро­лювати зміни клімату, що призведе до природних катастроф, дефіциту питної води і продовольчої кризи”, – повідомляють у Greenpeace. Серед компаній, які розвивають небезпечні проекти, є Shell, BHP Billion, Peabody, Enbridge, “Газпром”, BP. Екологи закликають відмовитися від грандіозних планів видобутку викопного палива і натомість взятися за проекти з відновлювальної енергетики.
Невпевненість лідерів
Міжнародна аудиторська компанія PriceWaterhouseCoopers (PwC) опублікувала результати щорічного опитування керівників найбільших компаній світу. Виявилося, що третій рік поспіль кількість тих, хто очікує покращення, зменшується. Сьогодні лише 36% керівників впевнені у збільшенні своїх компаній упродовж наступних дванадцяти місяців. Рік тому таких було 40%, а в 2011-му – 48%. Цікаво, що топ-менеджери значно краще оцінюють перспективи своїх компаній, аніж глобальної економіки. Третина респондентів очікує упродовж наступних
12 місяців подальшої рецесії і тільки 18% передбачають покращення. Але більшість (52%) вважає, що нічого не змінюватиметься.
Найменш впевненими у покращенні є керівники компаній Західної Європи, найбільш оптимістичними – менеджери Південної Америки (це єдиний регіон, де впевненість у прогресі підвищилася, якщо порівнювати з минулим роком). А найоптимістичнішими є росіяни: 66% топ-менеджерів, які працюють у РФ, впевнені у збільшенні доходів. Менш радісні очікування має Індія (тут 63% чекає покращення), Мексика (62%), Бразилія (44%), Китай (40%), Німеччина (31%), США (30%). 
“Керівники компаній досі дуже обережно оцінюють свої короткотермінові можливості та перспективи збільшення світової економічної активності. Проте, враховуючи високий рівень стурбованості через надмірне регулювання бізнесу, державний борг, нестабільність ринків капіталу, факт зменшення рівня впевненості топ-менеджерів у майбутніх прибутках упродовж останніх 12 місяців не дивує”, – заявив під час презентації результатів опитування президент міжнародної мережі PriceWaterhouseCoopers Денніс М. Неллі. У рамках цього дослідження PwC провели 1 330 інтерв’ю із керівниками компаній у
68 країнах.
 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7671 / 1.62MB / SQL:{query_count}