Катюзі по заслузі

Учора в Гаазі розпочався судовий процес над колишнім командувачем армії боснійських сербів Ратком Младічем

Учора в Гаазі розпочався судовий процес над колишнім командувачем армії боснійських сербів Ратком Младічем

На засіданні суду відставний генерал з’явився в строгому сірому костюмі і бадьорому настрої. Присутніх телеоператорів він гонорово привітав зчепленими над головою руками. Хоча навряд чи це допоможе йому уникнути суворого покарання.

Ратко Младіча обвинувачують у геноциді та етнічних чистках у Боснії під час війни на Балканах у першій половині 1990-х років. У вступному слові прокурор Міжнародного трибуналу з колишньої Югославії Дермот Грум продемонстрував фотографії жертв, загиблих при обстрілі Сараєва армією боснійських сербів. При цьому прокурор підкреслив, що вина Младіча у воєнних злочинах “не викликає сумніву”. 

Очікується, що виступ прокурора триватиме два дні. Він має обґрунтувати всі 11 звинувачень у воєнних злочинах і злочинах проти людяності, висунуті 70-річному Младічу. Самі слухання, як очікується, триватимуть більш як 200 годин, у ході яких будуть опитані понад 400 свідків. Сторона звинувачення також має намір представити близько 28 тисячі доказів. На засіданні присутні також деякі з родичів убитих боснійськими сербами в Боснії і Герцеговині, а біля центрального входу до суду зібралися представниці громадської організації “Матері Срєбрєніци”. 

Ратко Младіча підозрюють в організації вбивства щонайменше семи тисяч мусульманських чоловіків і хлопчиків у селі Срєбрєніца в 1995 році. Його також звинувачують у координації облоги міста Сараєва, яка тривала близько 3,5 роки і в результаті якої загинули майже 12 тисяч людей. Злочини, скоєні в Срєбрєніці та Сараєві, вважаються найсерйознішими воєнними злочинами в Європі після Другої світової війни. 

Младічу більш як 15 років вдавалося переховуватися від правосуддя, проте в травні минулого року його нарешті заарештували в Сербії та екстрадували до Гааги. Сам екс-генерал своєї провини не визнає і вважає висунуті проти нього звинувачення “жахливими”.

Прикметно, що не так давно, а саме 6 квітня – у Боснії та Герцеговині відзначали сумну дату: 20 років з початку громадянської війни. Цей конфлікт, що розпочався в квітні 1992 року після розпаду Югославії, став найбільш кровопролитним в Європі з часів Другої світової. Жалобні заходи проходили у всій країні. Кульмінацією пам’ятних заходів став концерт у столиці Сараєво, де оркестр виступав перед 11541 порожніми стільцями – саме стільки людей, за офіційними даними, загинуло під час облоги Сараєво військами боснійських сербів. Загалом у ході громадянської війни в Боснії та Герцеговині загинули близько 100 тисяч осіб, майже половина населення залишилася без даху над головою. 

Проте навіть зараз  ситуація в Боснії та Герцеговині залишається неспокійною. Зараз у країні проживає понад мільйон православних сербів, що складає приблизно чверть усього населення. В основному, вони живуть на території Республіки Сербської, яка разом з мусульмано-хорватською федерацією є однією з двох частин Боснії та Герцеговини. На думку багатьох сербів, нинішня карта країни складена несправедливо, тож в Республіці Сербській досі існує серйозна надія на возз’єднання із Сербією. Зрозуміло, що мусульмани та хорвати виступають проти цього.  

P. S. Зараз у Міжнародному трибуналі тривають процеси проти колишнього лідера боснійських сербів Радована Караджича, якого обвинувачують у воєнних злочинах і злочинах проти людяності в роки війни в Боснії і Герцеговині в 1992 – 1995 роках. Йому, так само як і Ратко Младічу, дуже довго вдавалося ховатися від правосуддя. Караджич був арештований щойно в липні 2008-го, причому, як виявилося, всі роки після закінчення війни він мирно жив під виглядом дільничного лікаря. Також у Гаазі зараз судять колишнього лідера сербських збройних формувань під час війни 1991–1995 років у Хорватії, другого президента невизнаної республіки Сербська Країна Горана Хаджича. Обвинувачення ті самі: воєнні злочини та злочини проти людяності. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7339 / 1.57MB / SQL:{query_count}