Багато галасу з нічого

Річниця знищення лідера “Аль-Каїди” минула спокійно. Але загроза залишається 

Річниця знищення лідера “Аль-Каїди” минула спокійно. Але загроза залишається 

Наближення 2 травня викликало в країнах Заходу, особливо у Сполучених Штатах, тиху (і не тільки) паніку. Нагадаємо, що 2 травня 2011 року в пакистанському місті Аботтабаді американські “морські котики” вдерлися  у дім, де переховувався Осама бін Ладен із сім’єю, і знищили терориста №1.

Річниця смерті лідера “Аль-Каїди” збіглася з появою в інтернеті численних посилань, в яких йшлося про “криваві акти помсти”. Але натяками все й обмежилося. Судячи з усього “Аль-Каїда” так і не змогла прийти до тями після ліквідації свого лідера. Його спадкоємець, єгиптянин Айман аз-Завахірі, не зумів домогтися визнання у прихильників покійного бін Ладена. На думку американців, терористична організація уже не в змозі ще раз повторити 11 вересня. Радник президента США з боротьби з тероризмом Джон Бреннан утішений: “Оперативні можливості “Аль-Каїди” щодо удару на нашій території значно знизилися”. 

ДО ТЕМИ

У результаті вибуху на одному з ринків на північному сході Нігерії загинуло як мінімум 34 особи. Насправді жертв може виявитися набагато більше, тому що багато тіл без усілякої реєстрації забрали родичі загиблих: за місцевими звичаями, покійника треба ховати в день його смерті. Відповідальність за вибух ніхто на себе не взяв. 

Однак відомо, що більшість терактів у цьому районі організовує ісламістське угруповання “Боко Харам”, що домагається побудови на півночі Нігерії ісламського суспільства за законами шаріату. З цією метою ісламісти розгорнули кампанію з насильницького вичавлювання з регіону християн і представників інших релігій. Одним з головних засобів досягнення своїх цілей “Боко Харам” вважає масовий терор. 

До слова, нагадаємо, що в середині квітня ватажок “Боко Харам” пообіцяв… з’їсти президента Нігерії Гудлака Джонатана. Таку заяву він зробив після того, як Джонатан запевнив, що вже до кінця червня нігерійська влада знищить “Боко харам” і повністю візьме під свій контроль північ країни. 

З іншого боку, аналітики відзначають, що ідеологія світового джихаду живе. Вона дуже активна в Сомалі, Ємені, Нігерії та на всій півночі Африканського континенту, населеного арабами. Авторитетний західний аналітик Девід Ігнатіус переконаний, що  протягом року, що минув після убивства Осами бін Ладена, Захід помилково перебував у заспокоєнні, упевнений у тому, що ідеї терориста №1 зазнали краху. “Але якщо подивитися на його стратегічну мету, що полягала в усуненні західного впливу на мусульманський світ, то в результаті “арабської весни” її досягнення виявилося більш ефективним, ніж Осамі навіть мріялося”, –  стверджує Девід Ігнатіус. Від Тунісу до Єгипту множаться сигнали про наступ фундаменталістських сил, нехай навіть ці ісламські партії не мають нічого спільного з ідеологією “Аль-Каїди”. “Фактом залишається те, що Туніс, Лівія та Єгипет так і не сприйняли демократизацію у проамериканському стилі”, – відзначає італійський часопис “La Repubblica”.

Проте не варто забувати і про власне тероризм. “Головна загроза для Сполучених Штатів та країн Європи походить від “самотніх вовків”-одинаків, які з різних причин вирішили пожертвувати собою в ім’я джихаду. Ще більшу загрозу становить інтернет, де триває активне вербування ісламської молоді та регулярно з’являються інструкції з виготовлення бомб та тактики терористичної діяльності в умовах сучасних міст”, – заявив минулого тижня Роб Вейнврайт, директор Європолу. Його думку підтримує “The New York Times”: “Бойовики-одинаки й дрібні групки, що мають стосунок до “Аль-Каїди”, стають дедалі активнішими. Екстремізм й атаки “самотніх вовків” є серйозною загрозою для європейських та американських громадян”. 

Експерти з боротьби з тероризмом солідарні у тому, що десятки (якщо не сотні) молодих мусульман з Європи та США вдається досить швидко загітувати поїхати на навчання у тренувальні табори в Афганістані та Пакистані, звідкіля вони повертаються на батьківщину морально і технічно готовими для здійснення терактів. “Причому зловити їх надзвичайно складно з огляду на підготовку невеличких за масштабами, недорогих і простих в організації терористичних нападів з використанням елементарних технологій”, – дійшов висновку “The New York Times”.  


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7903 / 1.57MB / SQL:{query_count}