Правильно відреставровані двері та брами

На сторінках “Пошти” професійний порадник у реставраційних заходах – “Довідник облаштування міста”

На сторінках “Пошти” професійний порадник у реставраційних заходах – “Довідник облаштування міста”

Продовження. Початок  у попередніх номерах. 

 

Фахівці Львівської міськради та Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках українсько-німецького проекту  “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова” розробили “Довідник облаштування міста”, з яким “Пошта” щотижня  знайомить читачів. Нині пропонуємо ознайомитися з порадами фахівців щодо правильної реставрації вхідних дверей та в’їзних брам.

Прогулюючись старою частиною міста й уважно вдивляючись у фасади будинків, важко не помітити надзвичайного різноманіття історичних брам і воріт. Найстаріші збережені двері у Львові походять із ХVІ ст. Поряд із щедро декорованими дерев’яними брамами у Львові є багато металевих брам, в основному спроектованих архітектором Іваном Левинським. 

ДОВІДКА

Якщо бажаєте повністю ознайомитись із Довідником облаштування міста ви можете завантажити електронну версію довідника на сторінці

www.urban-project.lviv.ua  або одержати безкоштовно друкований екземпляр за наступними адресами:  

Офіс спільного українсько-німецького проекту “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова”

Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) 

Вул. Богомольця, 6, оф.6 

Львів, 79005 

Тел. +38 032 275 13 08, 

+38 032 276 05 52 

 www.urban-project.lviv.ua 

info@urban-project.lviv.ua

Управління охорони історичного середовища міськради

вул. Валова, 20

79008 Львів, Україна

+38 032 2975566

www.city-adm.lviv.ua   

Кожна брама, кожні ворота гармоніюють із рештою архітектурних елементів будинку і є індивідуальним неповторним витвором. Крім того, що вони виконують функцію захисту мешканців будинку, вхідні двері є також візуальним центром фасаду, важливим декоративним елементом, що визначає зовнішній вигляд будинку. Брами багатоповерхових житлових чи торгових будинків мають дуже багато варіантів декоративних дерев’яних рельєфів та скляних шиб із вишуканими залізними ґратами, тож знайти дві однакові брами у Львові практично неможливо. І вхідні двері, і в’їзні брами визначних споруд багато обрамлені декоративними порталами з каменю.

Як і іншим архітектурним елементам в середмісті Львова, брамам та дверям бракує необхідного догляду, а часто – просто почуття відповідальності власників помешкань за спільне майно. Оригінальні брами та двері необхідно зберігати і реставрувати, оскільки вони є свідками естетичного та ремісничого будівельного мистецтва, цінним елементом будівлі загалом та ремісничого будівельного мистецтва, а також цінним елементом будівлі.

 

Збереження в справному стані. Змазуйте час від часу фурнітури щоб зберігати функціональність Вашої брами. Для захисту від впливу зовнішнього середовища зазвичай достатньо декілька разів покрити поверхню дерев’яної брами натуральною фарбою на основі лляної олії, а металевої – спеціальним лаком для заліза. Декоративні залізні ґрати необхідно покривати антикорозійним засобом, а при втраті скла вчасно вставляти нові шибки. 

Історична фурнітура творить разом із брамами та воротами художню єдність і має дуже високу мистецьку цінність. Зазвичай, таку фурнітуру виготовляли в єдиному екземплярі для конкретного об’єкта і багато декорувалася. Після ретельного очищення її можна використовувати і далі.

 

Оновлення. Стан історичних брам часто видається набагато гіршим, ніж він є насправді. Замість того, щоб заміняти цілі двері, можна набагато дешевше відремонтувати чи замінити тільки пошкоджені дерев’яні або металеві елементи. Зверніться до фахівця, який зможе визначити та описати всі наявні пошкодження, а також взяти пробу фарб, щоб визначити оригінальний колір брами. Перед тим, як фарбувати двері, слід обов’язково зняти старі шари фарби.

ДО ТЕМИ

Заборонено 

• Заміну історичних вхідних, тамбурових, міжкімнатних, балконних та інших дверей на двері з пластику, алюмінію, металу чи на невідповідну дерев’яну копію.

• Заміну, прикриття вивісками та пошкодження автентичних частин дерев’яних дверей, засклення, металевих елементів та декоративних ґрат.

• Пошкодження історичних дверей чи їхніх частин внаслідок монтування домофонів, кодових замків та інших додаткових засувів чи замків.

• Монтаж інших додаткових елементів, наявність яких не є історично засвідченою.

• Історично не підтверджене обшивання дерев’яних дверей металом. 

Якщо придбати традиційну фарбу (наприклад на основі лляної олії) неможливо, звертайте увагу на те, щоби використовувати тільки “дихаючі” та достатньо еластичні фарби. Відсутні елементи дверей можна замінити схожою фурнітурою з того самого часу. Якщо з практичних причин потрібні додаткові металеві елементи (напр., автоматичний замок), їх слід виготовити з такого ж матеріалу, як фурнітура, і встановити у менш помітних місцях.

Нагадаємо, що спільний українсько-німецький проект “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова” GIZ спільно з ЛМР реалізують програму співфінансування реставрації історичних дверей та вікон.  Проект надає фінансову підтримку реставрації в розмірі 80% необхідних коштів. З них частка ЛМР становить 20%, GIZ – 60%. Власники оплачують 20% від загальної реставрації. Реставраційні роботи проводять місцеві майстри, які брали участь у навчанні та семінарах, що проводились під керівництвом німецьких фахівців з реставрації. Завдяки програмі співфінансування  на даний час вже відреставровано 120 дерев’яних вікон та понад 30 вхідних брам та дверей. Зараз тривають роботи з реставрації ще на близько 40 об’єктах.

 5-Wynnychenko 28_424x753.jpg

До реставрації  

5-Vynychenka 28 a_500x753.jpg

Після реставраціїї 

 

09-2009 017_500x281.jpg

09-2009 109_424x753.jpg

Правильно відреставровані двері служать для кращої безпеки – на фото зверху видно, скільки шарів фарби було нанесено на двері впродовж останніх десятиліть. Це не лише обмежує функціональність дверей, але і псує художній вигляд, адже брами в час пізнього класицизму фарбували прозорими фарбами

Kurbasa7_500x335.jpg

Нанесення нового шару фарби на старе пофарбування, що відлущується, псує вигляд дверей та дуже обмежує їхню функціональність 

DSC_0304_500x753.jpg

Заміна історичних брам на нові пластикові чи металеві є недопустимою. Якщо оригінальні двері втрачено, то слід виготовити нові за історичним зразком. У Львові є спеціалісти, які за це можуть взятися  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8435 / 1.63MB / SQL:{query_count}