Фахова реставрація балконів

На сторінках “Пошти” професійний порадник у реставраційних заходах –  “Довідник облаштування міста” 

На сторінках “Пошти” професійний порадник у реставраційних заходах –  “Довідник облаштування міста”

Продовження. Початок – у номерах  №33 та №36

Як писала “Пошта”, фахівці Львівської міськради та Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках українсько-німецького проекту  “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова” розробили “Довідник облаштування міста”. 

Нині “Пошта” пропонує читачам важливі поради та рекомендації фахівців щодо правильної реставрації балконів і балконних галерей. 

Балкони, еркери та лоджії є характерними елементами фасадів львівських будинків. Таку кількість різноманітних балконів зі своєрідними оригінальними деталями не зустріти в жодному іншому європейському місті, а їхнє виконання свідчить про надзвичайно високий професійний рівень тодішніх майстрів. 

Художнє оформлення балконів вплітається в загальний ансамбль фасаду – особливо на фасадах сецесійних будинків: однакові флористичні елементи можуть повторюватися на різних елементах будівлі, зокрема також і на металевих балконних перилах.

ДОВІДКА

Якщо бажаєте повністю ознайомитись із Довідником облаштування міста ви можете завантажити електронну версію довідника на сторінці

www.urban-project.lviv.ua  або одержати безкоштовно друкований екземпляр за наступними адресами:  

Офіс спільного українсько-німецького проекту “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова”

Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) 

Вул. Богомольця, 6, оф.6 

Львів, 79005 

Тел. +38 032 275 13 08, 

+38 032 276 05 52 

 www.urban-project.lviv.ua 

info@urban-project.lviv.ua

Управління охорони історичного середовища міськради

вул. Валова, 20

79008 Львів, Україна

+38 032 2975566

www.city-adm.lviv.ua   

Але окрім декоративної функції на фасаді, балкони виконують утилітарну – як місце відпочинку їхніх власників. Найбільше балкони потерпають від атмосферних опадів, адже вони не захищені дашками. Як наслідок – через брак необхідного догляду балкони у місті перебувають у дуже поганому стані, а часто навіть становлять небезпеку для їхніх власників та пішоходів.

Збереження та реставрація 

Вчасно проводячи поточний ремонт, можна запобігти багатьом суттєвим руйнуванням. Вчасно вживаючи необхідних заходів, ремонтні роботи не вимагатимуть знач­них витрат – це стосується не лише балконів, а й решти елементів будинку.

ДО ТЕМИ

Заборонено 

•  Зміна форми та розміру балконів* та балконних галерей.

•  Демонтаж, заміна чи перефарбування художніх декоративних деталей, напр. поручнів, парапетів.

• Монтаж жалюзі, дашків, засклення балконів чи поділ одного балкона на кілька.

•  Зміна кольору частини фасаду без загальної концепції та необхідної дозвільної документації управління охорони історичного середовища.

•  Самовільна добудова додаткових балконів.

(* під словом “балкон” у цьому розуміємо всі його архітектурні різновиди, також лоджії, галереї та відкриті еркери). 

Конструкція та безпека. Всі елементи балконів, лоджій і балконних галерей необхідно регулярно оглядати (після кожного зимового періоду) та проводити поточний ремонт, а за потребою – фахово їх реставрувати. Частини балкона, чи його огорожі, які погано закріплені, слід демонтувати та зберегти до часу проведення реставрації. 

По-перше, переконайтеся, що балкон більше не становить небезпеки для пішоходів, по-друге, збережені частини під час реставрації можна прикріпити назад. Адже нині в більшості випадків неможливо виготовити рівноцінну копію втраченого елемента балкона. 

У випадку особливо сильних пошкоджень до ремонтних робіт необхідно залучити спеціаліста (архітектора, інженера) – лише вони можуть оцінити стан балконів та балконних галерей! Суттєві пошкодження на несучих конструкціях, парапетах та консолях мають усувати спеціалізовані фірми.

Водовідведення та захист від вологи. Грамотне проведення гідроізоляції балконних плит і лоджій є надзвичайно важливою темою. Дерев’яні конструкції слід закріпити таким чином, щоб вони добре відводили воду. Справність системи водовідведення з балконів та балконних галерей, систему гідроізоляції балконних плит, місця де вони прилягають до стіни слід регулярно перевіряти. Після консультації зі спеціалістом та відповідальною особою з управління охорони історичного середовища, елементи балкона (зливи, карнизи та ін.), що особливо зазнають впливу зовнішніх факторів можна захистити бляшаними дашками. 

КОМЕНТАР
Андреас Альтгаммер, майстер художнього кування, ліцензований реставратор художніх виробів:
- Лише для небагатьох європейських міст ковані вироби є настільки характерними, як для  Львова. Розмаїття кованих балконів, брам, огорож та дахових елементів, які можна знайти у Львові, є неповторним. Особливо балкони з кованого заліза, ливарного чавуну або каменю є характерними для міста. На вулиці довжиною кілометр можна легко нарахувати 250 балконів. Це свідчить про культуру побуту, яка мала велике значення для міста щонайменше до 20-х рр. ХХ ст. Балкони були не лише прикрасою будинку, але й життєвим простором, місцем спілкування з сусідами та контакту з подіями, що відбувалися на вулиці. Надзвичайно важливо зберегти балкони, адже вони є свідками ремісничого мистецтва, архітектури та особливого способу життя в минулому.

Шар фарби захищає конструктивні дерев’яні та металеві елементи балкона від зношення та передчасного руйнування, тому її стан слід також регулярно перевіряти. Новий шар фарби можна накладати лише дослідивши історичну колористику.

Оформлення та використання. Фарбування балконів та фасадів навколо балкона можна проводити лише на основі історичних досліджень та в рамках загальної концепції реставрації цілої будівлі, узгоджуючи це в управлінні охорони історичного середовища. 

Балконні галереї для мешканців часто є єдиним шляхом доступу до їхніх помешкань, тому їх не можна заставляти, адже у випадку аварійних ситуацій вони служать аварійним виходом. 

 DSC_3862.jpg

Всі елементи металевих кованих балконів потребують регулярного оновлення антикорозійного покриття

DSC_0283.jpg

Правильно відреставровані консолі балкона – зразкове відновлення зовнішнього вигляду та функціональності балкона

romana11.jpg

Засклення історичного балкона є недопустимим – воно спотворює історичний фасад і псує загальний вигляд вулиці

DSC_1038.jpg

Деякі чавунні елементи перил вже втрачено – тимчасове фіксування аварійних елементів псує загальний вигляд фасаду

pislya.jpg

У серпні 2011-го під керівництвом німецького реставратора металу Андреаса Альтгаммера відбувся навчальний семінар під час якого тринадцятеро львівських ковалів спільними зусиллями провели повну реставрацію балкона будинку, що на вул. Вірменській 17. 

Реставрація відбувалась у рамках семінару, який проводив спільний українсько-німецький проект “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова”. На цьому балконі львівські ковалі використали історичні техніки реставрації, оскільки методика його виготовлення є давньою і потребувала особливого підходу.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8257 / 1.64MB / SQL:{query_count}