Бій при Тазен-Кала

У Чечні трапилося найбільше за останні роки бойове зіткнення 

У Чечні трапилося найбільше за останні роки бойове зіткнення 

Складно навіть пригадати, коли з Грозного востаннє надходила інформація про якісь бойові дії. Щоб там не казали, але Рамзану Кадирову вдалося прикрутити гайки і практично придушити збройний рух опору. Тим більшою несподіванкою став запеклий бій у горах поблизу селища Тазен-Кала Вєдєнського району.

Незвичність ситуації полягає ще й тому, що зима на Кавказі зазвичай – найспокійніший час. Змушене перемир’я настає завдяки особливостям місцевого клімату й рельєфу – люті морози, глибокі снігові замети, густі тумани та часті лавини аж ніяк не сприяють військовій активності. Тому багато бойовиків до пори, до часу полишають автомати й розходяться рідними селами на зимівлю. Однак поблизу Тазен-Кала, як видно, зібралися якісь фанатики, які не побажали відсиджуватися в теплих оселях, облаштувавши табір серед густого лісу. На підозрілі землянки бійці розвідувального підрозділу батальйону “Південь” наштовхнулися випадково. Спроба перевірити, хто в них живе, обернулася жорстоким боєм з численними втратами з обидвох сторін. 

Першими загинули два сапери, які підірвалися на майстерно встановлених мінах-розтяжках. Майже одразу по розвідниках було відкрито щільний автоматний вогонь, яким було поранено ще п’ятеро бійців. Розвідники викликали підмогу, партизани спробували прорватися з оточення. Стрілянина тривала цілу ніч. Зрозумівши, що дати раду з досвідченими моджагедами їм не вдастся, федерали спочатку підтягнули артилерію, а потім взагалі викликали авіаційну підтримку. Тим не менше більшості бойовиків таки вдалося накивати п’ятами. За свідченнями бійців батальйону “Південь”, у таборі було 12-15 партизанів, убити вдалося лише п’ятьох, решта зникли в засипаних снігом чеченських лісах. Втрати силовиків, за наказом Рамзана Кадирова, довго не розголошували. Нарешті під тиском московських журналістів командування було змушене зізнатися, що  загинули три бійці батальйону “Південь” внутрішніх військ МВС і один поліцейський з місцевого відділку. Ще 16 силовиків були поранені, причому багато хто перебуває у вкрай важкому стані. Водночас багато експертів стверджуть, що, судячи з інтенсивності боєзіткнення, втрати федералів насправді значно більші.

Крім того, російські мас-медіа задаються питанням, що ж це було: спланована операція чи суто випадковий бій? А якщо спланована, то ким? За словами Рамзана Кадирова, у чеченських силовиків була інформація про те, що на околицях Вєдєно неспокійно, і на табір бойовиків вони вийшли цілеспрямовано. Водночас джерела у силових структурах розповіли журналістам, що бойовики завчасно знали про рейд розвідників й влаштували дуже професійну засідку. Судячи з наведеної часописом “Коммерсант” тактичної схеми бою під Тазен-Кала, силовики зіштовхнулися з досвідченим супротивником, що діяв як професійний спецназ: спочатку федералів обстріляли, а потім заманили в пастку, зімітувавши втечу і вивівши переслідувачів на мінне поле. 

Доки Рамзан Кадиров бадьоро розказує про “успішну” ліквідацію відомих польових командирів “Шатрала”, “Махрама” і “Ганіфа” (чому він вирішив, що вони є серед п’ятірки вбитих, незрозуміло, адже тіла досі не опізнані), самі силовики, зрозуміло, на умовах анонімності, говорять про підсумки операції як про “повний провал”. На п’ятьох знищених бойовиків припадає четверо загиблих і 16 поранених правоохоронців (і це лише за офіційними даними). Тим більше, що майже десяток партизанів таки вирвалися з оточення, і їхні пошуки (принаймні на момент підготовки цього матеріалу до друку) виявилися безуспішними.

Після бою при Тазен-Кала член правління російського правозахисного центру “Меморіал” Алєксандр Чєркасов, який вже багато років займається проблемами Північного Кавказу, заявив радіостанції “Эхо Москвы”, що спокій у Чечні – не більше, ніж пропагандистський трюк Кадирова. На думку Чєркасова, інформація про те, що насправді відбувається в республіці потрапляє в мас-медіа тільки в тих випадках, коли вже неможливо приховати правду. Важкі втрати федералів при Тазен-Кала – якраз такий випадок. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7321 / 1.57MB / SQL:{query_count}