Не долетів

Запуск російської міжпланетної станції “Фобос-Ґрунт” завершився провалом

Запуск російської міжпланетної станції “Фобос-Ґрунт” завершився провалом

Станція стартувала ще 9 листопада, однак досі не змогла покинути земну орбіту. Більше того, так виглядає, що “Фобос-Ґрунт” починає розвалюватися на шматки. Принаймні канадський експерт Тед Молчан заявив, що ще 29 листопада зафіксував відокремлення від станції двох невпізнаних об’єктів. Щоправда, заявив про це лише цього понеділка, пояснивши, що не хотів завчасно здіймати паніку.

“Фобос-Ґрунт” – російська автоматична міжпланетна станція (АМС), призначена для доставки зразків ґрунту з природного супутника Марса Фобоса на Землю, визначення фізико-хімічних характеристик ґрунту Фобоса, досліджень походження супутників Марса, процесів взаємодії його атмосфери й поверхні, взаємодії малих тіл Сонячної системи із сонячним вітром.

Проблеми почалися майже одразу після старту з космодрому Байконур. Після відділення від ракети-носія “Зеніт” АМС вийшла на опорну орбіту навколо Землі, звідки повинна була відправитися до Марса, але там і застрягла. Через не з’ясовані досі причини не включилися маршові двигуни апарата. Зв’язок зі станцією вдалося встановити тільки через два тижні. Однак налагодити управління станцією фахівцям “Роскосмоса” так і не вдалося. 29 листопада провалилася остання спроба підняти орбіту “Фобос-Ґрунту”. Проблема в тому, що період обертання станції навколо Землі становить лише 90 хвилин, тож апарат перебуває у зоні радіоконтакту дуже короткий час. З другого грудня Європейське космічне агентство (ESA) після консультацій з російськими експертами припинило підтримку міжпланетної станції за допомогою наземних станцій мережі ESTRACK. 

ДО ТЕМИ

Національне управління США з аеронавтики і дослідження космічного простору (NASA) підтвердило відкриття за межами Сонячної системи планети (екзопланети), на якій можливе існування води, отже і життя. Небесне тіло, що дістало назву “Kepler-22b”, віддалене на 600 світлових років від Землі, його радіус становить близько 2,4 земного. Планета за 290 днів здійснює повний виток навколо свого сонця, яке трохи менше і холодніше, але загалом дуже подібне до нашого. 

Зараз “Фобос-Ґрунт” продовжує знижуватися. Перигей його орбіти (найближча до Землі точка) перебуває за 207 кілометрів від поверхні планети, апогей – на висоті 299 кілометрів. З моменту виходу на навколоземну орбіту станція знизилася майже на 50 кілометрів. За попередніми розрахунками, станція впаде на Землю в період з грудня 2011-го по лютий 2012 року.

Деякі експерти звертають увагу на те, що невдача із запуском міжпланетної станції “Фобос-Ґрунт”, особливо на тлі успішного старту американського марсохода, породжує чергову хвилю чуток і версій, зокрема й стосовно американського “сліду”. Так, в інтерв’ю інтернет-виданню pravda.ru В’ячєслав Сєрбін, який в радянський час служив у космічних військах, а пізніше працював в Особливому конструкторському бюро Московського енергетичного інституту, висловив припущення, що однією з причин нештатної ситуації із “Фобос-Ґрунтом” цілком могла бути якась потужна перешкода – або випадкова, або спеціально організована. “Чому передбачається, що перешкода могла бути спеціально організована? Майже відразу після нашого апарата стартувала американська місія на Марс. Фактично в ту саму точку, за майже ідентичним маршрутом вирушив другий об’єкт. І ось що виходить: для управління нашим апаратом ми повинні постійно тримати з ним зв’язок, передавати команди на борт, збирати інформацію з борта й так далі. Й американці в той самий момент повинні робити те саме. Існує ймовірність, що ми могли заважати один одному, особливо на відході від Землі, коли сигнал ще дуже потужний. Можливо, що сигнали “Фобос-Ґрунту” і американського марсохода накладалися один на одного”, – розповів pravda.ru В’ячєслав Сєрбін.

Чи так воно було насправді – повинні з’ясувати фахівці. Одне очевидно – невдача з “Фобос-Ґрунтом” завдала чергового дошкульного удару космічним амбіціям Росії, яка з усіх сил прагне не відставати в освоєнні Сонячної системи від американців. Добре, хоч українська ракета “Зеніт” виробнитцва дніпропетровського об’єднання “Південьмаш” не підвела. Проблеми у “Фобос-Ґрунту” почалися вже після виходу на орбіту й жодним чином не пов’язані з нашою ракетою. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7802 / 1.57MB / SQL:{query_count}