Заразний кір

Львівщину щораз сильніше охоплює небезпечна, прогнозована медиками інфекція. У зоні ризику  - молодь  

Львівщину щораз сильніше охоплює небезпечна, прогнозована медиками інфекція. У зоні ризику  - молодь  

Західну Україну, зокрема Львівську та Івано-Франківську області, тероризує кір – недужих стає щораз більше. Так, на Прикарпатті зафіксували 85 хворих на цю недугу, з них – один дорослий, решта – діти. Припускають, що кір на Івано-Франківщину привезли двоє студентів, які навчаються у Стрию, що на Львівщині. Як повідомила заступник начальника обласного управління охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Зоя Ціхонь, у лікарнях зараз перебуває 21 школяр. 

Тим часом на Львівщині лише в листопаді зафіксували 99 випадків кору, зокрема, занедужала 61 дитина. Для порівняння: загалом цього року в області зареєстрували 222-х недужих на кір, із яких 130 дітей. 

Сьогодні найбільше хворих на кір є у Львові, Пустомитівському, Миколаївському, Турківському та Жовківському районах. Зафіксовані спалахи інфекції й у вже згаданому Стрию. 

У нашій області переважно хворіє молодь (41% від усіх хворих) та діти до чотирьох років (40,3%). Про це “Пошті” повідомила завідувач епідвідділу Львівської обласної СЕС Наталія Тімко.

За її словами, для цієї хвороби характерна циклічність у п’ять-шість років. “У 2005 – 2006 роках зафіксовано зростання захворюваності, тому його прогнозували власне на 2011 – 2012 роки. Особливо це стосується осінньо-зимового періоду”, – каже лікар-епідеміолог. 

Медики наголошують: якщо людина запідозрить у себе кір – не варто йти у поліклініку, де вона може заразити інших, треба викликали лікаря додому! З легкими формами можна лікуватися вдома, з важкими – лише в лікарнях.

Хворіють усі, хто раніше не хворів

Кір звикли називати дитячою хворобою, адже якщо людина один раз на нього перехворіла, то має імунітет до цієї болячки. Зазвичай хворіють діти, вони й найлегше переносять недугу. Поза тим, що старша людина, то частіше виникають ускладнення!

“Заразитися кором можна, зайшовши лише на кілька хвилин до кімнати, де є чи був хворий. Підхопити інфекцію є шанс і на вулиці чи в транспорті. Кір передається повітряно-крапельним шляхом (кашель, чхання) на великі відстані. 99% тих, хто раніше не хворів на кір, після контакту з хворим заражаються”, – каже Наталія Тімко.

ДО ТЕМИ

Епідеміологи кажуть, що ефективний спосіб запобігти недузі – вакцинація (дітям, за календарем щеплень, її роблять в один та шість років – “Пошта”). “І хоча це ще не гарантія, що людина не занедужає, але перебіг хвороби у щеплених значно легший, як і менший ризик виникнення ускладнень. Зараз понад 43% недужих, згідно з віком, щеплені двічі, 22% – не щеплені, 17,9% – невідомі дані про щеплення, 17,1% – отримали одну дозу вакцини”, – розповідає Наталія Тімко. 

Найбільша небезпека підхопити кір є тоді, коли хворий перебуває у так званому катаральному періоді – він триває три-чотири дні, а температури тіла становить  38 – 39 градусів, є загальне нездужання та зниження апетиту. У цей період з’являються нежить, сухий надривний кашель, кон’юнктивіт, почервоніння повік та світлобоязнь. На слизових з’являється характерна для кору висипка.

“Уже з п’ятого дня, як почався висип, хворого можна вважати незаразним, – каже “Пошті” завідувач приймально-діагностичного відділення Львівської інфекційної клінічної лікарні Тарас Криницький. – Спочатку кір має прояви ГРВІ, тому хворі, особливо дорослі, не звертаються вчасно по допомогу. Через три-чотири дні у хворого з’являється типовий для кору висип. Спочатку на слизових, потім – на обличчі, наступного дня – на тулубі, ще через день – на ногах. Оскільки до лікаря хворий звертається лише тоді, коли бачить висип, то часто доводиться госпіталізувати людей з ускладненнями”.

За словами лікаря, саме ускладнення становлять найбільшу небезпеку, особливо для дорослих. Так, найчастіше фіксують запалення легенів (пневмонія), запалення вух (отит). Найсерйозніше ускладнення – на п’ятий-сьомий день може з’явитися запалення кори головного мозку (коровий енцефаліт), який може призвести і до смерті пацієнта. До слова: останній летальний випадок на Львівщині зареєстрували 2006 року .

Догляд за хворим

“Нині у приймально-діагностичному відділенні інфекційної лікарні, що на вул. Мечникова, перебуває десять осіб. Ще кілька – у відділенні на вул. Лисенка. Серед тих, хто на лікарняному ліжку, –  діти й одного, і двох, і п’яти років. У нас перебувають пацієнти з важкими ускладненнями”, – каже завідувач приймально-діагностичного відділення Львівської інфекційної клінічної лікарні Тарас Криницький.

За його словами, найчастіше хворих на кір лікують вдома, для них рекомендують постільний режим. При цьому потрібно обме­жити контакт із тими членами родини, хто не хворів на цю недугу. 

Для хворого потрібно створити максимально комфортні умови, важливо уникати яскравого освітлення у приміщенні, вікна бажано зашторювати. Під час хвороби слід доглядати за шкірою та слизовими оболонками. Очі промивають теплою кип’яченою водою, чайною заваркою або відваром ромашки. 

Дезінфекційні заходи 

“Зараз, коли є висока вірогідність захворювання на кір, осіб із ознаками будь-яких інфекційних захворювань не варто допускати до перебування в колективах. Передусім це стосується студентів, школярів, педагогів і дітей, які відвідують дошкільні заклади, – каже Наталія Тімко. – Медики повинні оглядати дітей у тих колективах, де зареєстровано хоча б один випадок кору! Необхідно своєчасно виявляти та ізолювати таких дітей і призначати їм належне лікування. Якщо в колективі хтось захворів на кір, то на 21-й день запроваджують карантин. Обов’язково   потрібно провітрювати приміщення та мити поверхні засобами дезінфекції”.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7626 / 1.6MB / SQL:{query_count}