Велика вода

Повені заливають Таїланд, Італію та Центральну Америку

Повені заливають Таїланд, Італію та Центральну Америку

 Доки приголомшений світ стежить за ліквідацією наслідків руйнівного землетрусу в провінції Ван на південному сході Туреччини, де загинуло понад півтисячі людей, стихійні лиха дошкуляють регіонам одразу на трьох континентах. Велика вода прийшла в Таїланд, Італію та Центральну Америку.

Таїланд: столицю оголосили зоною стихійного лиха

У країні – масова паніка. Повністю або частково затоплені 28 з 76 провінцій королівства. Навіть столиця Бангкок оголошена зоною стихійного лиха. Вже затоплено 90% району Дон Міанг на півночі столиці, а в найближчі три дні буде затоплено більшість із 

50-ти районів Бангкока. За прогнозами синоптиків, пік повені припаде на сьогодні, коли рівень води в річці Чао Прая досягне 2,65 метра. Це на 15 сантиметрів вище гідротехнічних споруд, тож велика вода потужним потоком увірветься у таїландську столицю. 

Ще в четвер мешканці Бангкока почали масово залишати місто. Паніка спричинила величезні автомобільні затори. Розійшлися спекулянти, які за величезні гроші перепродують квитки на міжміські автобуси та потяги. Повітряний шлях узагалі відрізано – злітна смуга аеропорту Бангкока “Дон Міанг” повністю вкрита водою.

Потужні дощі в Таїланді не вщухають з липня – це найбільша повінь за останні 50 років. За цей час, за офіційними даними, загинули 373 особи. Знищено щонайменше 800 тисяч житлових будинків, розмито дороги, закрито банки, зупинено роботу майже 10 тисяч заводів і фабрик, багато підприємств підтоплено. Без роботи залишилося близько 700 тисяч людей. Усього від повені постраждало більше трьох мільйонів людей, близько 720 тисяч з них звернулося по медичну допомогу. За попередніми оцінками, збитки від стихії можуть перевищити 16 мільярдів доларів. 

Центральна Америка: тримісячна норма опадів за 15 днів 

Жовтень виявився “мокрим” і для американців. Кількість жертв повеней і зсувів у Центральній Америці, викликаних сильними зливами, перевищила сто людей. Найбільше смертей у Гватемалі, Сальвадорі та Гондурасі. За оцінками ООН, стихія порушила життя понад 100 тисяч осіб. У регіоні затоплено частину автотрас, зруйновано мости, тисячі людей опинилися без даху над головою. Крім того, затоплено великі ділянки сільськогосподарських угідь. 

Дісталося й Мексиці – шість із десяти великих річок штату Табаско вийшли з берегів через безперервні сильні дощі. Як повідомили в Національній комісії з водних ресурсів Мексики, за перші 15 днів жовтня в Табаско випала тримісячна норма опадів. За оцінками рятувальників, кількість постраждалих від розливу річок становить до 90 тисяч осіб. 

Італія: непередбачувані “flashfloods”

Через повені на півночі Італії загинуло щонайменше дев’ятеро людей, шестеро – у списку зниклих безвісти. Кілька населених пунктів накрило зсувами, багато доріг або розмиті, або заблоковані поваленими деревами. У ніч на 26 жовтня надзвичайний стан був оголошений навіть у Римі, щоправда, в столиці минулося без суттєвих неприємностей. Натомість значні руйнування зафіксовані у містах Спеція, Монтероссо, Аулла. Тут порушено електропостачання, затоплено дороги, зруйновано мости та акведуки. Для боротьби зі стихією задіяні пожежні команди із сусідніх регіонів і гелікоптери військово-морських сил Італії.

За словами метеорологів, різке збільшення повеней в Італії є наслідком глобальних кліматичних змін. До початку 1990-х років у країні повені відбувалися приблизно раз на 15 років, натомість з 1994 року їхня частота зросла до 4-5 на рік. Метеорологи називають це явище “flashflood” – короткочасний катастрофічний паводок. “Інтенсивність короткочасних катастрофічних паводків не підпадає під жодні математичні моделі, якими користуються метеорологи. Їх неможливо передбачати завчасно, попередження можна оголосити лише за годину до початку”, – розповідає кліматолог Національного дослідницького центру Італії Джамп’єро Мараккі.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8585 / 1.56MB / SQL:{query_count}