Ворог під боком

Іран відправляє свій флот в Атлантичний океан

Іран відправляє свій флот в Атлантичний океан

 Контр-адмірал Хабіболлах Саярі офіційно заявив, що поблизу американського узбережжя курсуватимуть фрегати типу “Moudge” та корвети типу “Hamzeh”, які матимуть на озброєнні крилаті ракети “Noor” з дальністю польоту 200 кілометрів. “Оскільки американські кораблі присутні в Перській затоці поблизу наших кордонів, то ми маємо повне право встановити режим потужної присутності поблизу морських кордонів Сполучених Штатів”, – цитує контр-адмірала Хабіболлаха Саярі іранське державне інформаційне агентство Islamic Republic News Agency. 

Але цим плани Тегерана не обмежуються. Головнокомандувач іранських військово-морських сил наголосив: “Присутність наших суден і підводних човнів у Середземному морі, Суецькому каналі та Індійському океані також залишається на порядку денному”. Нагадаємо, що в лютому Іран через Суецький канал скерував два військові кораблі в Середземне море, викликавши надзвичайно нервову реакцію Ізраїлю, який назвав цей крок “політичною провокацією”. Наголосимо, що раніше Суецький канал був цілком закритий для проходу іранських військових суден, однак після падіння режиму Госні Мубарака нова єгипетська влада дозволила іранцям вільно заходити в Середземне море. А в червні іранські субмарини класу “Kilo” патрулювали Червоне море, чого раніше собі не дозволяли.

Також слід зазначити, що кораблі іранських військово-морських сил з листопада 2008 року, коли сомалійські пірати неподалік узбережжя Ємену захопили іранське вантажне судно “Delight”, перебувають на бойовому чергуванні у водах Аденської затоки. Незважаючи на те, що багато країн об’єдналися в антипіратську коаліцію під командуванням США, іранська флотилія діє самостійно, сподіваючись винятково на власні сили.

Реакція Сполучених Штатів на іранські плани наразі стримана. “Ми довгі роки відстоюємо свободу морів і океанів, тож іранський флот може плисти, куди захоче”, –  цитує представника Пентагону Джона Кірбі агентство Associated Press. Водночас цей спокій виглядає явно надуманим. Адже буквально відразу після повідомлення про розміщення іранського флоту в Атлантичному океані стало відомо, що ВМС Ірану прийняли на озброєння нову протикорабельну крилату ракету “Qader”. За даними “Defense News”, вона здатна вражати цілі на дальності до 200 кілометрів, летіти на невеликій висоті, уникаючи радарів, і завдавати високоточні удари. 

Інша іранська новинка – торпеда “Valfajr”, здатна нести боєзаряд масою до 220 кілограмів. Причому створена іранськими оборонними підприємствами торпеда може застосовуватися і у відкритому морі, й на мілководді. 

Зазначимо, що за останні два роки Іран значно наростив темпи розробки й виробництва нових видів озброєння. Мова про протикорабельні ракети класу земля-море “Khalij-e-Fars” і “Tondar”, власний висотний ударний безпілотний літальний апарат з великою тривалістю польоту, винищувач п’ятого покоління, зенітну ракетну систему, аналогічну російському комплексу З-300, кілька балістичних ракет і нове ракетне озброєння для літаків. Крім того, під час військових навчань “Великий пророк 6” Іран випустив як мінімум 15 ракет, зокрема дев’ять оновлених “Zelzal” і нові версії середньої й великої дальності ракет “Шахаб-1”, “Шахаб-2” і “Шахаб-3”, а також “Шахаб-С”. Остання модифікація здатна пролетіти до двох тисяч кілометрів і вразити цілі на території Ізраїлю та американські бази в Афганістані. 

За словами аналітиків, Іран намагається максимально підсилити свій вплив у той час, коли антиурядові протести ширяться усім арабським світом, сприяючи зміні регіонального балансу сил. 

Підтвердженням цього можна вважати нещодавній виступ іранського президента Магмуда Агмадінеджада на Генеральній Асамблеї ООН, де він жорстко розкритикував США, НАТО та західну гегемонію загалом. Іранський лідер заявив, що Сполучені Штати були й залишаються імперіалістичною державою, “гнобителем, що відповідає за більшість світових воєн”. “Американці називають себе єдиними захисниками свободи, демократії та прав людини, водночас бомбардуючи інші держави та влаштовуючи військові напади”, – заявив Ахмадінеджад. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8381 / 1.56MB / SQL:{query_count}