Коли шлюб можуть визнати недійсним?

 “Пошта” розповідає про підстави уневажнення шлюбу. Церковний суд може тривати від кількох місяців до п’яти років

 “Пошта” розповідає про підстави уневажнення шлюбу. Церковний суд може тривати від кількох місяців до п’яти років

Людині властиво помилятися, зокрема і з вибором партнера для подружнього життя. Дуже часто люди створюють сім’ї, узаконюють свої стосунки та освячують їх у церкві. Проте сірий побут, постійні сварки, алкоголізм, подружня зрада руйнують сімейну ідилію. Через різноманітні причини майже половина сімей розпадається.  
Власне, як оформити розлучення у державній установі знають усі. Натомість, чи можливе розірвання шлюбу у церкві – питання досить не просте, адже часто після розлучення люди хочуть повторно узяти шлюб.
 
Загалом, подружжя набуває чинності за умови, якщо є добровільним і свідомим. Згідно із церковними канонами, шлюб між чоловіком і жінкою укладається під час здійснення священного обряду, коли обоє висловлюють згоду на створення сім’ї. Маючи Божу благодать, дану із благословення священика, сім’я виконує усі Божі вимоги до них. Цей підхід є однаковим як для Греко-католицької, так і для Православної церкви. Однак у ставленні до розлучень Церкви розходяться. 
Уневажнення через церковний суд
У канонічному праві Греко-католицької та Римо-католицької церков існує поняття уневажнення (недійсності) шлюбу. Як пояснює судовий вікарій Львівської архієпархії отець Ростислав Бубняк, неправосильний шлюб – це такий, що не був укладений згідно з церковним правом. Щоб його отримати, потрібно звернутися із відповідними документами до церковного суду. 
“Зараз великий відсоток молоді просто не підготовлені до подружнього життя. Дуже часто шлюб беруть за традицією, не дотримуючись потім подружньої вірності чи відмовляючись народжувати дітей”, – каже  священик.
Насправді процедура уневажнення шлюбу є досить затяжною і не завжди причини, які довели подружжя до цивільного розлучення, стають причинами ствердження недійсності шлюбу. Греко-католицька церква радить перед початком судового процесу все-таки подумати. 
Три причини 
Фактично є три причини, на підставі яких шлюб можна визнати недійсним. Перша – брак прописаної правом форми, це може бути, наприклад, відсутність свідків чи некомпетентність священика. Друга причина – перешкода, це неохрещеність чи приналежність до іншої віри. Третя – брак подружньої згоди. 
Проте, за словами отця Ростислава, лише церковний суд може визначити правосильність причини, адже кожна справа індивідуальна. 
“Загалом недоречно поза судовими справами називати причини, які найчастіше стають приводом для ствердження неправосильності шлюбу. В даному випадку може існувати небезпека так званої допомоги для подружжя у відшукуванні причин, щоб вийти із невдалого співжиття, а не намагатися усіма  силами зберегти свій подружній союз”, – каже судовий вікарій. 
Сам церковний суд може тривати від шести місяців до п’яти років. Щоб розлучитися через Церкву, потрібно вичекати у черзі, знайти двох свідків, які б засвідчили про те, що подружжя не може жити спільно, взяти лист від настоятеля храму, який людина відвідує, і довести під час процесу необхідність розлучення. 
Якщо процес відбувається через хворобу, потрібно принести відповідні медичні довідки як мінімум від двох незалежних лікарів. “Процедура ствердження недійсності подружжя є закритою. Церковні процеси не мають публічного характеру в способі їх проведення, і тому на них присутні лише особи, причетні до справи. З іншого боку, це не означає, що щось приховується від сторін, які беруть участь у справі, вони поінформовані про процедуру повністю”, – каже отець Ростислав. 
Однак у цій складній процедурі є ще один важкий момент, особливо для жителів сіл: священик зобов’язаний оголосити при всіх парафіянах під час Богослужіння про уневажнення шлюбу тієї чи іншої пари.
Розрив шлюбу 
у православ’ї
Натомість Православна церква не є такою категоричною щодо нерозривності подружжя і трохи поблажливіше ставиться до своїх вірних, надаючи можливість невинній стороні вступити у новий шлюб. 
“Причиною для розлучення може бути відлучення дружини від православ’я, подружня зрада або неприродні вади, захворювання чоловіка на проказу або сифіліс, невиліковна душевна хвороба, відсутність одного з подружжя більше п’яти років, посягання на життя чи здоров’я одного із подружжя або дітей. При цьому право розірвання церковного шлюбу та дозвіл на вступ у новий шлюб належить тільки архієреєві”, – зазначає священик Української православної церкви Київського патріархату Богдан Кульчицький. 
Для отримання церковного розлучення у Православній церкві слід подати прохання на ім’я єпархіального архієрея у єпархіальне управління, і після розгляду справи владика ухвалить відповідне рішення. Також для того, щоб єпархіальний архієрей зняв колишнє благословення і дав дозвіл на вступ у новий церковний шлюб, необхідне свідоцтво про розлучення і відсутність канонічних перешкод до нового шлюбу. 
Але дозвіл на повторне вінчання можуть дістати не всі. “За Євангельським ученням, найважливішою причиною для розлучення є подружня зрада. Якщо шлюб розпався з цієї причини, то безумовне благословення на другий шлюб отримає тільки не винна у зраді сторона. Винному, за умови, що людина кається за свій вчинок, може бути запропоновано почекати кілька випробувальних років до отримання благословення на шлюб”, – розповідає о. Богдан. 
У тих виняткових випадках, коли допускається третій шлюб, випробувальний термін збільшується, а можлива і відмова у благословенні шлюбу. За церковними правилами, четверте вінчання неприпустиме ніколи і ні для кого, незалежно від причин припинення попередніх шлюбів.
КОМЕНТАР
ПРОТОІЄРЕЙ Михайло Димид, доктор східного канонічного права:
- На жаль, для християн, які живуть як подружжя, але не в шлюбі, немає позитивних положень Церкви для спілкування з Богом через Святі Таїнства. Для того, щоб можна було приступати до Святих Таїнств, треба у важливих моментах свого життя вчиняти вибір на користь Господа Бога, що не завжди відповідає нашим відчуттям і емоціям. Людина, яка перебуває у шлюбі і не має його уневажнення, проте уже має другу сім'ю, не має права приступати до Святих Таїнств. Якщо людина хоче навернутися у лоно Церкви, то є чотири варіанти розвитку подій. Три з них вимагають ваших зусиль, але результат буде згідний з Божою волею. Четвертий варіант - більш інерційний і проти волі Божої - ви живете без причастя, отже, без благословення.1. Якщо є причина, яка зробила ваш шлюб із першим подругом недійсним, то йдіть до церковного суду, отримуйте уневажнення того шлюбу і одружуйтеся з другим.  2. Якщо ваш шлюб важний, то повертаєтеся до свого законного чоловіка чи жінки і виховуєте з ними дітей.  3. Якщо неможливо повернутися до перших і неможливо церковно одружитися з другими, живете без чоловіків чи жінок.  4. Живете з другими без церковного шлюбу, сподіваючись на Боже милосердя.
 
 

ДО ТЕМИ

Незалежно від конфесії, право подачі документів на розрив шлюбу має тільки потерпіла сторона. Звичайно, кожний випадок церковного розлучення є глибоко індивідуальний і вимагає відповідного підходу. Часто у такому випадку на допомогу приходить парафіяльний священик, який намагається допомогти у духовному плані вийти із кризової ситуації. Та найкращим засобом проти церковних розлучень є усвідомлення усієї серйозності вінчання. Кожен священик, незалежно від приналежності до Церкви, в особистій бесіді повинен з'ясувати, чи дійсно наречений і наречена є віруючими і хрещеними і готові до шлюбу.   

12.11.2017 12:40
olga53_53@inbox.ru

Прошу дати відповідь: Мій офіційний шлюб розпався з причини постійної зради мого чоловіка, але ми знаходимось в церковному шлюбі. Ми старші дюди, діти вже дорослі.Зі своїм колишнім чоловіком не проживаємо разом вже 10 років. З новим чоловіком ми живемо близько 8 років без офіційної реєстрації, але хочемо з ним повінчатися. Просимо Вашої поради.


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7415 / 1.66MB / SQL:{query_count}