ісарський пансіон для військових

Однією з найкращих віденських архітектурних споруд середини ХІХ ст. у Галичині є будівля, у якій нині розташовано Львівський держуніверситет безпеки життєдіяльності.

Однією з найкращих віденських архітектурних споруд середини ХІХ ст. у Галичині є будівля, у якій нині розташовано Львівський держуніверситет безпеки життєдіяльності.


Ще 28 лютого 1851року під час урочистого перебування цісаря Австро-Угорської імперії у Львові представники міста подали прохання про зведення Будинку військових інвалідів, скалічених у боях у Галичині, аби вони могли отримати гідне життя на власній землі. Імператор задовольнив прохання і звелів, щоб будова була зведена за планом відомого архітектора Теофіла Гансена.
Будинок інвалідів запроектований в аркадному стилі (Rundbogenstil), із фасадами, зведеними зі звичайної цегли (за кольором поділеній на жовті і червоні смуги). В архітектурі будівлі домінує монументалізм, реалізований шляхом великого розтягнення споруди (довжина головного фасаду 165 м!), характерний для творчості Гансена того періоду. 
На фасаді будинку, по обидва боки від герба австрійської держави, встановлено дві величні скульптури: “Воїна” у постаті чоловіка, який вихоплює меч із піхов, і “Спокою” у постаті жінки у лавровому вінку з пальмовою гілкою у лівій руці, а у правій – зі сувоєм паперу. Біля ніг скульптури лежать палітра і пензель, – як символи науки і мистецтва.
На фасаді будинку розміщено 26 скульптурних елементів та вісім барельєфів, які збереглися донині. Багато скульптурних елементів будинку, зокрема з внутрішнього боку, – втрачені. До їх числа належать статуї чотирьох славетних австрійських фельдмаршалів і генералів – архікнязя Орла, графа Радецького, князя Шварценберга і графа Шпіка. Не зберігся також і зал із фресками. 
Доповненням до монументальної споруди, що має характер середньовічних італійських палацо, є оздоблена багатим декором каплиця з візантійсько-грецькими формами, яка міститься за будинком. Архітектор Теофіл Гансен запроектував її на плані грецького хреста, вписаного у квадрат, зі спертим на пендентивах куполом
До наших днів, на жаль, не збереглися скульптурні елементи оздоби. При вході до каплиці, обабіч парадних сходів, стояли чотири величні скульптури: “Віри” і “Релігії” та двох апостолів св. Петра і св. Павла. Над брамою містилося Розп’яття. Всередині каплиці, за документальними відомостями, було 12 скульптур святих. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8142 / 1.54MB / SQL:{query_count}