Аби суглоби не боліли!

Артрити та артрози молодшають, а людей, які потерпають від них, більшає. 12 жовтня – Всесвітній день боротьби з артритом

Артрити та артрози молодшають, а людей, які потерпають від них, більшає. 12 жовтня – Всесвітній день боротьби з артритом

Із настанням осені, а відтак холодів та сирості, багато хто потерпає від болю в суглобах. Ця проблема дошкуляє щораз частіше, а вік пацієнтів, які страждають від артриту чи артрозу, дедалі молодшає. За словами лікаря-ортопеда Львівського обласного шпиталю інвалідів війни та репресованих ім. Ю.Липи Андрія Підлісецького, у цілому світі артрит та артроз не розділяють, лікують як одне захворювання. У нас артритом називають запальний процес у суглобах інфекційного походження, він може початися непомітно і за кілька днів перейти у гостру форму. Якщо ж запалення суглоба має неінфекційне походження, його називають артрозом. Він може призвести до повільної дегенерації та руйнування внутрісуглобного хряща.

Не пропустити початок

Прийнято вважати, що проблеми із суглобами виникають у людей пенсійного віку. Проте артрити дошкуляють у різному віці. Найважчий і найнебезпечніший – ревматоїдний – уражає людей від 30 до 50 років, ним жінки хворіють частіше за чоловіків. Якщо недугу не лікувати, через рік-два вона може призвести до інвалідності. 

Молодіють і артрози – лікарі пояснюють це тим, що люди менше регулярно працюють фізично, відтак при заняттях спортом, піднятті тягарів тощо частіше виникають травми, після яких і розвивається артроз.

Причиною захворювань суглобів можуть бути інфекції, перенесені травми, надмірне фізичне навантаження, порушення обміну речовин, брак вітамінів тощо. Запальний процес зазвичай починається у внутрішній оболонці суглоба, згодом поширюється на інші складові – хрящ і кісткові структури, сухожилля, зв’язки.

“Захворювання супроводжується стартовим болем у суглобі, який упродовж дня може зменшитися, а ввечері знову посилитися. З’являється почервоніння, припухлість шкіри, скутість і обмеження рухливості, зміна форми суглоба, неприродний хрускіт при навантаженні, – каже лікар-ортопед. – Важливо, щоб людина прислухалася до самопочуття та не пропустила початок хвороби – при перших підозрах потрібно звертатися до ортопеда та почати лікування”. Головне, за словами лікаря, не займатися самолікуванням, а своєчасно звернутися до фахівця.

Зняти біль – півсправи

Без вчасного і правильного лікування не лише руйнується суглоб, це може призвести до виникнення грижі міжхребцевих дисків. За його відсутності, почавшись з одного суглоба, артрит може поступово перейти на інші. Процес може спостерігатися не тільки на руках, але й на пальцях ніг, гомілковостопних суглобах. Менше страждають колінний, тазостегновий та плечовий суглоби.

За словами Андрія Підлісецького, для подолання недуги недостатньо просто зняти біль, хоч і це важливо. Тож для лікування застосовують цілий комплекс препаратів і процедур. Серед яких препарати, що містять компоненти хряща, антибіотики, протизапальні мазі, прогрівання, масаж, спеціальна гімнастика, лікувальна дієта. Для людей із хворими суглобами важливими є антиоксиданти та вітамін Е, які містяться в овочах і фруктах, лососі і оселедці, волоських горіхах, насінні гарбуза і соняшника, висівках. Хірургічне втручання проводять лише у випадках запущеного артриту, у крайніх випадках – протезування суглоба.

Хворим на ревматоїдний артрит слід приймати вітамін С, виключити з раціону помідори, баклажани та всі види перцю. Варто менше вживати олії та маргарину, натомість, слід пити овочеві соки, які зменшують болі в суглобах: морквяний, селеровий, капустяний.

 

ДО ТЕМИ

Дотримуйтеся рекомендацій лікаря – при захворюваннях суглобів важливо регулярно приймати ліки.

Намагайтеся не застуджуватись – будь-які інфекції, навіть грип можуть стимулювати запалення в суглобах.

Уникайте переохолодження, тримайте суглоби в теплі.

Не захоплюйтеся зігрівальними процедурами.

Не можна мало рухатися, але й надлишок фізичних навантажень небезпечний.

Харчуйтеся повноцінно та збалансовано.

Рекомендації їсти більше страв із желатином (желе, холодець) – міфи, які на стан суглобів не впливають. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7490 / 1.58MB / SQL:{query_count}