Відкладена незалежність

Магмуд Аббас готовий піти на компроміс у питанні суверенітету Палестинської держави 

Магмуд Аббас готовий піти на компроміс у питанні суверенітету Палестинської держави 

Про це вчора несподівано повідомив російський інтернет-ресурс gazeta.ru з посиланням на телеканал “Al Arabiya”. Суть несподіваної комбінації нібито полягає у наступному. Глава Палестинської автономії, як і планувалося, у п’ятницю, 23 вересня, подасть на розгляд 66-ї Генеральної Асамблеї ООН відповідну заявку, однак не вимагатиме її негайного розгляду. 
Це дозволить відкласти вирішення цього питання на рік, протягом якого міжнародні посередники розраховують провести нові мирні переговори між Палестинською автономією та Ізраїлем. За інформацією телеканалу “Al Arabiya”, відповідна домовленість нібито була досягнута під час зустрічі Магмуда Аббаса з Генеральним секретарем ООН Пан Гі Муном. Останній порадив палестинцям “виконувати свої зобов’язання, згідно з Хартією ООН”, тобто оберігати мир, а також закликав їх та ізраїльтян відновити прямі переговори. Про те, що вихід з глухого кута став можливий, пише також ізраїльський часопис “Haaretz”, зазначаючи, що західні країни вже досягли “мовчазної домовленості” з Аббасом. 
Варто зазначити, що керівництво Палестинської автономії до останнього з піною на губах доводило, нібито в жодному разі не відмовиться від претензій на суверенітет. Ще напередодні Магмуд Аббас наголошував, що розчарувався у переговорному процесі після того, як переконався: незважаючи на усі зусилля, ні Джорджу Бушу, ні Бараку Обамі не вдалося змусити Ізраїль проявити гнучкість, адже нинішній президент США обіцяв створити Палестинську державу до вересня 2011 року. Але навіть за таких умов, бідкався Аббас, переговорний процес був би можливий – коли б не категорична відмова Ізраїлю заморозити будівництво єврейських поселень на палестинських територіях.
Зрештою, хитромудра комбінація Аббаса не позбавлена здорового глузду. З одного боку, ні в кого не виникає ні найменших сумнівів у тому, що реакція Генасамблеї ООН на заявку палестинців буде позитивною. “Уже 127 країн світу визнали Палестинську державу, і ми очікуємо, що під час голосування близько 140-145 держав-членів Генеральної Асамблеї проголосують “за”, – заявив посол Палестини в Москві Фаєд Мустафа. З іншого, надзвичайно войовниче налаштовані Ізраїль та його найближчий союзник США. По-перше, останні завчасно попередили, що обов’язково накладуть вето на рішення Генасамблеї як постійний член Ради Безпеки ООН. По-друге, палестинцям недвозначно дали зрозуміти, що в разі визнання незалежності вони втратять міжнародну фінансову підтримку, завдяки якій і виживають. Зокрема, в Конгресі США вже прозвучали вимоги врізати суму американської допомоги палестинцям, яка становить 500 мільйонів доларів. “У цьому випадку перед Палестинською автономією постане реальна загроза фінансового краху”, – публічно визнав глава палестинського центробанку Джихад аль-Вазір. З огляду на те, що в Палестині фактично нема власної промисловості, а сільськогосподарське виробництво вкрай непродуктивне, втрата іноземної допомоги означатиме для Палестинської автономії не просто фінансовий крах, а справжнісіньку гуманітарну катастрофу.
Не слід забувати і про грізні обіцянки Ізраїлю “асиметрично відреагувати” в разі проголошення незалежності Палестинської держави в кордонах 1967 року. Зрештою, Тель-Авіву є чого турбуватися, адже незалежна Палестина здатна серйозно ускладнити йому життя. Навіть обмежений статус спостерігача при Організації Об’єднаних Націй (а його надання йде в пакеті з проголошенням незалежності і навряд чи зможе бути заблоковане американським вето) надасть їй право вступу до низки міжнародних організацій, з-поміж них і до Міжнародного кримінального суду. Палестинські юристи вже пообіцяли підготувати низку позовів щодо мешканців ізраїльських поселень на палестинських територіях. Експерти кажуть, що їх цілком реально звинуватити в окупації. Нагадаємо, що мова йде про кілька сотень тисяч євреїв, які вперто не хочуть повертатися на юридично визнані ізраїльські землі.
P. S. Зрештою, все стане зрозуміло в п’ятницю. Саме тоді з’ясується, яку саме комбінацію розігруватиме Магмуд Аббас.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8041 / 1.57MB / SQL:{query_count}