Дарувати батьківське тепло

В Україні, зокрема на Львівщині, на зміну інтернатам усе частіше актуальними стають прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу

В Україні, зокрема на Львівщині, на зміну інтернатам усе частіше актуальними стають прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу
Сьогодні в Україні постає питання необхідності розробки нових форм утримання та виховання дітей, які перебувають в особливо складних та дискомфортних умовах. Передусім це стосується дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Уже зараз створюють усе більше прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу. Нині у Львові є вісім прийомних сімей, у яких виховують 11 дітей. Загалом в області їх налічується 78, в них виховують 113 дітей.

Стати прийомними батьками

“Для багатьох громадян нашої країни не зовсім зрозумілим є явище прийомної сім’ї, тому ми намагаємось популяризувати такі форми сімейної опіки. Соціальна реклама – це вже крок, адже після її втілення люди почали телефонувати і цікавитись цим питанням. Хочу, щоб львів’яни не боялись створювати сім’ї такого типу, адже це добра, милосердна справа щодо дітей. Найголовніше, щоб це не стало для когось справою заробітку”, – наголошує керівник Львівського міського центру для сім’ї, дітей та молоді Віра Покотицька.
Прийомна сім’я – сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за платню взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт чи дітей, позбавлених батьківського піклування.
Натомість, дитячий будинок сімейного типу – окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як п’ять дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
Дітей виховують у прийомній сім’ї до досягнення ними 18-річного віку, а в разі навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах І – ІV рівнів акредитації – до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів. Але за умови, що, навчаючись, дитина обов’язково має проживати в сім’ї, а не в гуртожитку.

Соціальні виплати

Варто зазначити, що на прийомних дітей щомісячно виділяють державну соціальну допомогу, що становить два прожиткові мінімуми для дітей відповідного віку. Якщо на дитину виплачується пенсія, аліменти, стипендія тощо, то розмір соціальної допомоги визначається як різниця між двома прожитковими мінімумами і загальними виплатами на дитину. Крім цього, одному з прийомних батьків виплачується щомісячне грошове забезпечення в розмірі 35% прожиткового мінімуму на кожну дитину. Також дитина не претендує на житлову площу своїх прийомних батьків.
“Не всі жителі Львова володіють інформацією про прийомну сім’ю. Дитину, яку виховують у прийомній сім’ї, не позбавляють статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, за нею залишають усі пільги, передбачені законодавством для таких категорій дітей. За прийомними дітьми зберігаються раніше призначені аліменти, пенсія, інші види державної допомоги. Суми коштів, що належать прийомним дітям, переходять у розпорядження батьків, і вони витрачають їх на утримання прийомних дітей”, – каже  начальник відділу у справах дітей Львівської міської ради Ростислав Тимків.

Психологічна допомога

За кожною сім’єю закріплений працівник центру соціальних служб, який здійснює постійний супровід прийомної сім’ї. Служба у справах дітей протягом року контролює утримання вихованців і в кінці року робить детальний звіт про її функціонування. Вся діяльність спрямована на те, щоб дитині було психологічно комфортно і щоб дитина не відчувала себе чужою, непотрібною.
“Щоб прийняти у сім’ю дитину насамперед має бути велике бажання. Якщо воно є, то тоді вже переходимо на наступні етапи. Необхідною умовою розвитку та виховання прийомної дитини в сім’ї є згода всіх її членів на влаштування нового вихованця і проходження майбутніми батьками обов’язкового навчання, оскільки були випадки, коли кандидати у прийомні батьки розуміли, що це їм не під силу”, – каже Віра Покотицька.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7585 / 1.57MB / SQL:{query_count}