Увага: в небі – “Switchblade”

Американці прагнуть воювати без допомоги людей. Нещодавно армія США підписала з компанією “AeroVironment” ве­ликий контракт на поставку безпілотних літальних апаратів (БПЛА) “Switchblade”. За словами старшого віце-президента “AeroVironment” Тома Херрінга, нові “викидні ножі” (саме так перекладається з англійської Switchblade), фактично, є літаками-шагідами, створеними для виявлення й знищення ворожого об’єкта “ціною власного життя”.

Американці прагнуть воювати без допомоги людей

Нещодавно армія США підписала з компанією “AeroVironment” ве­ликий контракт на поставку безпілотних літальних апаратів (БПЛА) “Switchblade”. За словами старшого віце-президента “AeroVironment” Тома Херрінга, нові “викидні ножі” (саме так перекладається з англійської Switchblade), фактично, є літаками-шагідами, створеними для виявлення й знищення ворожого об’єкта “ціною власного життя”.
А назва, найімовірніше, з’явилася завдяки унікальній компактності нового безпілотного літального апарата. Викидний ніж можна носити в кишені, а “Switchblade” поміщається в стандартному армійському заплечнику. Для запуску нового БПЛА також не потрібна стороння допомога або стартовий майданчик, достатньо встановити апарат на пускову трубу та увімкнути електромотор – і “Switchblade” шугоне у височінь. Причому ганяти у хмарах новий безпілотник може у двох режимах – дистанційно керованому й повністю автономному (роботизованому).
Апарат складається з трьох частин: власне фюзеляжу, бойової частини (тобто, вибухового заряду) і обчислювального модуля. Комп’ютерна начинка американського безпілотника дає можливість передавати на контрольний пункт (в особі одного солдата з пультом дистанційного керування) відеосигнал у реальному часі, після чого оператор задає апарату ціль знищення. Безперечною перевагою “Switchblade” є його майже цілковита безшумність. Підлітати до мети він може і на електромоторі (який практично не створює шуму), і в режимі планера (тобто, абсолютно тихо). Завдяки високій швидкості, безшумності й потужному бойовому заряду, новий БПЛА являє собою серйозну загрозу для будь-якого супротивника.
Однак, мабуть, найважливішою перевагою нового безпілотника є можливість швидкого скасування завдання. Розтрощити ворожий об’єкт “Switchblade” здатен у різні способи. Він може діяти як терорист-шагід, просто врізавшись у позначену ціль в автономному режимі, а може накручувати фігури вищого пілотажу, виконуючи команди оператора. А той, добре роздивившись місцевість, має змогу оперативно скасувати завдання атакувати. За словами представників “AeroVironment”, це надає літаку низку переваг. По-перше, безпілотник-шагід “одноразовий”, тож своєчасне скасування завдання дозволяє уникнути невиправданого використання дорогого озброєння. По-друге, приречений об’єкт (наприклад, ворожий транспортний засіб) може швидко переміститися, й тоді в оператора є можливість задати нові координати.
Але найважливіше по-третє. Досі використання БПЛА в Афганістані та Пакистані викликало величезні нарікання через просто неймовірну кількість жертв серед мирних жителів. “Predator” та MQ-9 “Reaper”, які використовуються зараз, як і належить бездушним роботам, без варіантів виконують поставлені завдання. І коли в процесі підльоту з’ясовується, що підозріла юрма людей, яку з небес сприйняли за караван талібів, насправді – пакистанська весільна церемонія (а стрілянина – обов’язковий атрибут такого дійства, причому стріляють холостими і вгору, але хто б звертав увагу на такі дрібниці), щось міняти вже пізно: рештки молодят та їхніх гостей родичі потім довго збирають на околицях.
З огляду на постійну критику урядів Афганістану та Пакистану (головного, до речі, союзника Сполучених Штатів у регіоні) та майже всіх міжнародних правозахисних організацій, Білий дім вирішив, що ліпше витратити гроші на дорожчий, але керований БПЛА. Вій­на, як-то мовиться, ніщо, а міжнародний імідж – усе.
Як би там не було, але використання безпілотних літальних апаратів у останні роки фактично вивело збройні конфлікти на новий рівень. Хоча безпілотники й коштують чималі гроші й не володіють поки що бойовими якостями бомбардувальників, винищувачів і підрозділів спецназу, їхнє застосування щонайменше дозволяє виконувати надскладні операції з точкового знищення терористичних лідерів чи їхніх сховків без прямої участі військовослужбовців. Зрозуміло, що це дозволяє уникнути втрат особового складу в такій війні. Досі, щоправда, за все розплачувалися мирні жителі. Поява керованих “Switchblade” дає їм шанс уціліти.
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7722 / 1.57MB / SQL:{query_count}