Багатокультурне місто-фортеця

За сто кілометрів від Львова розташоване мальовниче містечко Броди. До 1918 р. тут пролягав державний кордон між Австро-Угорщиною та Росією. Таке розташування робило місто своєрідною вільною економічною зоною, де бурхливо розвивалась міжнародна торгівля.

За сто кілометрів від Львова розташоване мальовниче містечко Броди. До 1918 р. тут пролягав державний кордон між Австро-Угорщиною та Росією. Таке розташування робило місто своєрідною вільною економічною зоною, де бурхливо розвивалась міжнародна торгівля.
Магдебурзьке право Броди отримали у 1584 р., хоча перші згадки про місто датуються ще XIII ст. Коли  власником міста був Станіслав Жолкевський, його перейменували на Любич, але ця назва не прижилась. Згодом у документах знову фігурує назва Броди.
Ще наприкінці 80-х років XVI століття Жолкевський спорудив у місті дерев’яний оборонний двір. Однак уже 1629 року гетьман Станіслав Конєцпольський, який придбав Броди, перетворив міські укріплення на потужну цитадель та почав будувати замок нового бастіонного типу. Його архітекторами стали відомий французький інженер Гійом Леввасер де Боплан та італійський будівничий Андреа дель Аква – автори замку в Підгірцях. Замок був споруджений у формі п’ятикутника і мав п’ять бастіонів і валів. Навколо фортецю оточував глибокий рів, що інколи наповнювався водою.

У 1648 р. замок витримав кількатижневу облогу козацьких військ
Б. Хмельницького. Під час Берестецької битви твердиня також відігравала роль польської військової бази, тут, зокрема, тримали полонених козаків.
У 1682 р. Броди спершу стали власністю родини Собєських, а вже згодом Потоцькі перетворили замок на одну зі своїх резиденцій.
У середині XVIII ст. на території фортеці спорудили барокову вежу з годинником та двоповерховий палац. Відтоді в замку відбуваються розкішні події. Так, 17 грудня 1732 р. влаштували грандіозний феєрверк на честь прибуття власника Бродів Юзефа Потоцького з дружиною Людвігою.


Перед нападом Наполеона на Москву російський уряд, боячись використання замку як бази польських військ – союзників французів, звернувся до австрійців із вимогою зруйнувати замок. І вже 1812 р. вежу з головним в’їздом підірвали. Руїнами було завалено фортечний рів. Замок втратив свою оборонну функцію. Головною оздобою замку залишався лише палац. У XIX ст. тут зберігалась бібліотека Потоцьких.
Сьогодні замок у жахливому стані. Зберігся лише двоповерховий палац. Його приміщення передано в користування школі. Там також міститься районний архів та виставкові зали Бродівського історико-краєзнавчого музею.
Колись для розбудови міста власники запрошували сюди купців різних національностей; у ХVІІ ст. у Бродах, окрім українців та поляків, проживали євреї, вірмени, греки та шотландці. Саме тому в місті одночасно можна побачити будівлі різних культур: руїни великої синагоги, парафіяльний костел ХVI ст. та замок.

ДО ТЕМИ:

До Бродів зі Львова можна добратися маршруткою з АС №2 або приміськими поїздами бродівського напрямку. Автівкою їхати трасою Київ – Чоп.
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8195 / 1.55MB / SQL:{query_count}