Право на допомогу

Оксана Яковець, заступник начальника Головного управління праці та соцзахисту населення Львівської ОДА, про новий механізм отримання субсидій, нарахування пільгових пенсій, безкоштовний проїзд та додаткові програми допомоги для неповносправних

Оксана Яковець, заступник начальника оловного управління праці та соцзахисту аселення Львівської ОДА, про новий механізм отримання субсидій, нарахування пільгових пенсій, безкоштовний проїзд та додаткові програми допомоги ля неповносправних

Уряд 6 липня ухвалив низку рішень спрощення умов та процедури надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Щоб оновлена система була зрозуміла кожному громадянину, “Пошта” звернулася за роз’ясненням до заступника начальника Головного управління праці та соціального захисту населення Львівської ОДА Оксани Яковець.
Новий механізм отримання субсидій
– Уряд ухвалив низку рішень, спрямованих на спрощення умов отримання житлових субсидій громадянами. Як на практиці виглядатиме оновлений механізм отримання субсидій?
– Спрощений механізм надання житлових субсидій як безготівкового виду державної соціальної допомоги передбачений ще з минулого року. Спрощення полягає у тому, що людина, яка звертається за цією допомогою, майже не збирає жодних довідок.
– Тобто, вона подає ли­ше заяву і, якщо є праце­здатні члени родини, довідку про їхні доходи за шість місяців, що передують місяцю звернення. Якщо ж сім’я складається із непрацездатних громадян, то людині достатньо подати заяву та задекларувати доходи, всі інші необхідні документи долучаються без участі людей. Органи соцзахисту мають налагоджений механізм отримання відповідних довідок щодо наявності земельних ділянок, розміру житлової площі, стану оплати за житлово-комунальні послуги тощо.
– Хто зараз може розраховувати на ці субсидії?
– Для отримання субсидії до нас може звернутися сім’я, середньомісячний дохід якої становить менше 15% оплати за комунпослуги. Сім’ї, у складі яких є лише непрацюючі громадяни, сплачують 10%. Урядом прийнято низку рішень, спрямованих на спрощення механізму надання житлових субсидій. Зокрема, зі січня наступного року передбачається можливість призначати субсидію, якщо в сім’ї є неповнолітні діти чи неповносправні люди і які платитимуть за житлово-комунальні послуги не більше 10% від сукупного доходу сім’ї.
Субсидії не призначалися родинам, які мали заборгованість з оплати за житлово-комунальні послуги, що утворилася станом на 1 грудня 2006 р. Прийнято рішення, відповідно до якого такі сім’ї можуть одержати допомогу від держави незалежно від нереструктуризованої заборгованості. Спрощено механізм призначення субсидій родинам, в яких члени відсутні тривалий час.
– Раніше субсидії призначалися на шість місяців. На який термін зараз можна буде отримати цю допомогу?
– Ця норма діє і зараз. Однак для сімей, які складаються з непрацездатних громадян чи одиноких пенсіонерів, допомога може призначатися на 12 місяців. Нові зміни передбачають, що субсидію можна призначати більш ніж на 6 місяців. Сім’ям, де є пенсіонери, діти та інваліди, субсидії призначатимуться на довший термін – до моменту зміни обставин, тобто змінюється склад сім’ї чи людина знаходить роботу. Тоді людина сама має звернутися до управління соцзахисту, щоб зробити перерахунок.

Допрацювати до пенсії

– Пенсійна реформа передбачає збільшення пенсійного віку. Чи є гарантія того, що люди матимуть місце праці, де б вони могли працювати ті додаткові роки?
– Реформа передбачає певну поетапність. Ще до моменту її прийняття, кожний рік на рівні держави та області затверджуємо програми зайнятості. Така програма розробляється і затверджується на два роки та передбачає як створення нових місць праці, розширення уже існуючих підприємств чи їхню реорганізацію, так і перепрофілювання чи перекваліфікацію кадрів. Це важливо і для старшого покоління, і для молодих спеціалістів. Та, на жаль, більшість молоді працює без укладення трудових договорів і отримує зарплати у конвертах. Тут потрібно зрозуміти, що згодом така робота негативно відіб’ється на формуванні пенсії.
– Що ж у такому випадку робити людям, які після здобуття незалежності працювали без трудової книжки, адже після розпаду СРСР багато великих заводів і фабрик закрили своє виробництво?
– З 2000 року набув сили Закон “Про загаль­нообов’язкове державне пенсійне страхування”, який передбачає персоніфікацію. Відповідно якщо людина працює легально, на власній карточці, дані якої є конфіденційними, інформація обліковується. Люди, що працювали до 1 лип­ня
2000 р., свою участь у трудовому процесі можуть підтвердити довідкою про зарплату. Ті, які випали із трудового процесу взагалі, можуть бути учасниками програми пенсійного забезпечення, не маючи навіть офіційного підтвердження своєї трудової діяльності. Єдиною умовою, і це на добровільних засадах, є сплата внесків за певний період до пенсійного фонду за  встановленою шкалою. Тому зараз замість поняття “трудовий стаж” у законодавство пенсійного забезпечення внесено “страховий стаж”, тобто стаж, за який сплачено страхові внески.
– Чи можливо сплачувати такі внески частинами? І чи є якісь додаткові пільги для  жінок?
– Це цілком можливо. Відповідно, за скільки людина заплатила, стільки їй зарахують стажу. Законодавство ще передбачає пільгову пенсію для певних категорій жінок. Наприклад, для тих, які виховували дітей-інвалідів до 14 років, які народили п’ять і більше дітей і виховали їх до шестирічного віку. Такі жінки мають право піти на пенсію і в 50 років. Якщо людина втрачає здоров’я і отримує групу інвалідності, вона також може отримати пенсію з інвалідності, але при наявності необхідного страхового стажу.
Пенсія без страхового стажу
– Є категорія людей, яким передбачена пільгова пенсія, навіть якщо вони не мають трудового стажу. Це здебільшого інваліди І, ІІ та ІІІ груп. За якою системою їм виплачують допомогу? 
– За Законом “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам”, надається державна підтримка з урахуванням величини прожиткового мінімуму. Відповідно, інваліди І групи отримують 100% від прожиткового мінімуму,  встановленого для осіб, які втратили працездатність, ІІ групи – 80% і ІІІ групи – 60%. Хоча паралельно до цього закону діє постанова Кабміну № 265, де зазначено: “Якщо щомісячний розмір пенсійних виплат і державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію з урахуванням усіх надбавок не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законодавством, то таким особам надається щомісячна державна адресна грошова допомога у сумі, якої не вистачає до прожиткового мінімуму”. Тобто, кожна така категорія отримує пенсію у розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.
– Окрім інвалідів, які ще категорії людей мають право на пільгову  пенсію?
– Серед тих категорій, які ми назвали вище, державна допомога передбачена і для священнослужителів, церковнослужителів, осіб, які не менше 10 років до введення в дію Закону “Про свободу совісті та релігійні організації” займали посади в релігійних організаціях. Їм передбачена допомога в сумі 50% прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.
Ще одна категорія – це особи, які досягли пенсійного віку, але не мають стажу. Це чоловіки 63-х і жінки 58 років, яким передбачена допомога у розмірі 30%. Але, знову ж таки, із посиланням на відповідну постанову, сума все ж сягає прожиткового мінімуму. Також одиноким малозабезпеченим особам, які за висновком лікарської консультативної комісії потребують стороннього догляду і отримують пенсію за віком, мають право на надбавку до цієї допомоги у розмірі 15% від прожиткового мінімуму.
Негрошові допомоги
– Окрім соцдопомог, різні категорії людей мають право на безкоштовний проїзд у транспортному засобі. Проте приватні перевізники часто не хочуть брати таких людей, мотивуючи це різними новими постановами чи законами. Чи відбулися якісь зміни насправді?
– Це досить болюче питання. Насправді, жоден нормативний документ не дає нам обмежень стосовно кількості перевезених пільговиків і нічого стосовно них не мінялося. Я особисто доводжу до відома усіх перевізників, які саме категорії мають право на пільговий проїзд. Самим перевізникам відшкодовують втрати за пільгове перевезення після подання розрахунків. Є список людей, які мають право на пільговий проїзд у різних транспортних засобах. Якщо людина має право на пільговий проїзд у міжміських транспортних засобах, то вона повинна взяти так званий “нульовий квиток”, який би перш за все констатував факт проїзду на безкоштовних засадах, а по-друге, це своєрідна форма звіту для перевізника. Якщо на приміських маршрутах для відшкодування застосовується формульний підхід, то на міжміських маршрутах, щоб отримати таке відшкодування, перевізник повинен подати список конкретних осіб, який формується на підставі нульових квитків. Уже управління праці, маючи реєстр пільговиків, перевіряє цей список і відшкодовує втрати.
– Які ще існують програми для допомоги малозабезпеченим, багатодітним сім’ям, неповносправним людям?
– Є кілька заходів соціальної підтримки і допомоги. Це не лише грошова виплата. Найбільше це стосується неповносправних людей. Це також державні програми щодо санаторно-курортного лікування. Путівки виділяють централізовано з урахуванням потреб людей. Нині ми отримали з Мінпраці України тільки 8% від усіх потреб. Оскільки санаторії працюють цілорічно, надіємося, що люди матимуть можливість оздоровитися та  відпочити і восени, і взимку.
Друга програма – це забезпечення спецавтотранспортом: автомобілями на безкоштовній основі чи на пільгових умовах. Ця програма лише для людей зі встановленою групою інвалідності, які мають висновок від комісії, що вони потребують автомобіль і матимуть змогу ним керувати. І лише в тому випадку цю людину ставлять у чергу на забезпечення транспортом.
Третя програма – це забезпечення засобами реабілітації і протезування. Кожна людина із групою інвалідності, якій потрібні такі предмети допомоги, оформляє реабілітаційну картку. У ній лікар заповнює, який саме потрібен людині реабілітаційний засіб. Адже є різні види візків, паличок, ходунків. Зараз цю програму складніше реалізовувати, адже не працює у повній мірі наше протезне виробництво. Хоча до минулого року забезпечення було на 100%. Наразі міністерство опрацьовує програму, яка передбачатиме спеціальний ваучер, за допомогою якого можна буде придбати, наприклад, візок.
Є ще програма доступності. Це можливість людини, яка має проблеми з опорно-руховим апаратом, дійти до будь-якого об’єкта соціального призначення чи житлової інфраструктури. Зараз кожна будівля не може бути зданою в експлуатацію, поки у ній не буде встановлено відповідного пандуса.
Багато програм для допомоги передбачено і на місцевому рівні. Це й адресні допомоги, і певні пільги для багатодітних родин, для сімей, у складі яких є двоє та більше інвалідів,  колишні малолітні в’язні, репресовані та інші. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7590 / 1.67MB / SQL:{query_count}