Устигли чи пролетіли?

Сьогодні Сполучені Штати можуть оголосити технічний дефолт. Щоправда, у неділю ввечері радісний Барак Обама втішено заявив на увесь світ, мовляв, угоди з упертюхами-республіканцями досягнуто. Однак проблема в тому, що пропозиції щодо зменшення дефіциту бюджету та збільшення ліміту державного боргу має ще й затвердити Конгрес, де демократи Обами перебувають у меншості. Голосувати вони будуть у понеділок, однак через різницю в часі ми знатимемо результати тільки в ніч проти вівторка.

Щоправда, у неділю ввечері радісний Барак Обама втішено заявив на увесь світ, мовляв, угоди з упертюхами-республіканцями досягнуто. Однак проблема в тому, що пропозиції щодо зменшення дефіциту бюджету та збільшення ліміту державного боргу має ще й затвердити Конгрес, де демократи Обами перебувають у меншості. Голосувати вони будуть у понеділок, однак через різницю в часі ми знатимемо результати тільки в ніч проти вівторка.
У випадку, якщо Сенат і Палата представників Конгресу США не проголосують за прийняття оголошеного Білим домом плану, Сполучені Штати вже сьогодні оголосять технічний дефолт, тобто нездатність розплачуватися за своїми фінансовими зобов’язаннями. Мова не лише про зовнішні борги, але й про зарплати працівників бюджетної сфери, різноманітні соціальні допомоги, пенсійне забезпечення. Це так чи інакше зачепить майже всіх американців.
Військові затягнуть паски
Судячи зі слів Обами, передусім вирішили пожертвувати людьми у погонах. Частиною плану стали наміри врізати військовий бюджет країни на 350 мільярдів доларів упродовж найближчих 10 років. А загалом у ході реалізації двохетапного плану державні витрати будуть урізані на 2,5 трильйона доларів. На першому етапі, що почнеться безпосередньо після схвалення законопроекту, Сполучені Штати уріжуть витрати на трильйон доларів за десять років. Іншу частину скорочень – півтора трильйона доларів – має схвалити до 23 листопада цього року спеціально створений для цього у Конгресі комітет. Про те, які ще галузі й програми, крім оборонної, зачепить скорочення бюджету, на сайті Білого дому не повідомляють, однак відомо, що не будуть урізані витрати в соціальній сфері та охороні здоров’я, зокрема для літніх людей.
Водночас ліміт державного боргу Сполучених Штатів буде підвищено щонайменше на 2,1 трильйона доларів. Чи буде це лише першим етапом підвищення, не уточнюється.
А якщо все-таки ні?
На думку низки аналітиків, дефолт найбільшої економіки спричинить надзвичайно тяжкі наслідки. По-перше, похитнеться багаторічна впевненість у надійності американського долара, в якому тримають резерви майже всі держави. Заявивши про дефолт, США дадуть виразний сигнал світу: країна тимчасово не може виконувати свої зобов’язання. Така подія здатна перевернути дороги дриґом світовий фінансовий ринок. Якщо почне панікувати глобальна фінансова еліта – настане всесвітній переполох. Так, колишній радник Барака Обами й колишній міністр фінансів Сполучених Штатів Лоуренс Саммерс заявив, що дефолт призведе до набагато гострішої світової фінансової кризи, ніж криза 2008 року. Крім того, він вважає, що долар на світових ринках неминуче обвалиться, а США більше не зможуть вважатися країною, що завжди платить за своїми зобов’язаннями.
Журналісти висловлюються ще виразніше. Так, у низці європейських інтернет-видань уже з’явилися матеріали із заголовками: “Дефолт США потопить нас усіх”. Журналісти звертають увагу на те, що дефолт призведе до різкого росту ставок на кредити у Сполучених Штатах, а також до перегляду кредитних рейтингів приватних компаній, які за допомогою кредитів виплачують зарплати співробітникам.
Позиція оптимістів
Водночас є й такі, хто не дуже бере собі ситуацію до голови. Вони наголошують на тому, що технічний дефолт – це той стан позичальника, коли він повідомляє про тимчасове невиконання своїх боргових зобов’язань, хоча можливості для того, щоб розплатитися, у нього є. У випадку зі Сполученими Штатами дефолт, якщо він таки відбудеться, буде викликаний не об’єктивним станом економіки країни, а політичним протистоянням між республіканцями і демократами.
Крім того, в економіці США за останні місяці не відбулося нічого поганого. Збільшення ліміту державного боргу у Сполучених Штатах – справа буденна. За останні 70 років (від 1940-го) гранична планка державного боргу піднімалася у США майже сто разів. «То що ж страшного трапиться, якщо це відбудеться у сто перший раз», – кажуть оптимісти.
Марія Щепанська

P. S. Як не дивно, багато чого в нинішній ситуації залежатиме від Китаю, найбільшого кредитора США у світі. Поки в Пекіні лише висловлюють упевненість у тому, що все буде гаразд. Однак, якщо Китай почне диверсифікувати свої валютні резерви (найбільші у світі), на ринках розпочнеться масовий продаж доларів, що спричинить його миттєвий обвал і крах тих економік та окремих підприємств, які прив’язані до американської валюти.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7652 / 1.58MB / SQL:{query_count}