Вступ-2011: кількість має значення

Вступна кампанія пройшла основні етапи, відтак міністерство і громадські організації підбивають перші підсумки

Загалом експерти та чиновники від освіти сходяться на тому, що цьогорічний вступ позначений меншою кількістю перипетій, аніж попередній. Ключові відмінності від попередньої кампанії – продовження термінів подачі заяв, менша кількість абітурієнтів, експеримент із “Електронним вступом”. Хоч і не всі із них однозначно стали позитивними.
У громадській організації “Опора”, до прикладу, вважають, що інтернет-вступ став одним із основних недоліків кампанії 2011 року. Голова правління організації Ольга Айвазовська під час прес-конференції в УНІАНі зазначила, що за тиждень до початку вступної кампанії лише 10% ВНЗ були підключеними до системи. “Затримка з підключенням призвела до збоїв, адже станом на 1 липня, коли розпочався прийом документів, не всі навчальні заклади отримали логіни та паролі до системи, значна кількість не мала уявлення, як з нею працювати”, – розповіла Айвазовська. Та “Електронний вступ” звинувачують і у значно більших огріхах: заниження балів ЗНО, скерування заяв до інших вузів, відмова розпізнавати подібні назви вишів…
Незважаючи на низку скарг, в освітньому міністерстві експериментом задоволені. У вівторок міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник розповів про особливості цієї кампанії. Нехороших ознак, на його думку, немає. “Перша особливість – вступна кампанія фактично не мала черг і незадоволення, тобто була набагато успішніше організована; друга – вступна кампанія практично мала вдвічі менше скарг і звернень громадян, ніж минулого року; по-третє, вперше абітурієнти мали можливість і особисто подати документи, і зареєструватися через електронний вступ (це була новація, яка себе виправдала абсолютно успішно)”, – цитує міністерський портал слова Табачника.
За словами міністра, електронною новацією скористалося понад 10% вступників. “За нашими даними, понад 65 тисяч електронних заяв від вступників подано до вищих навчальних закладів інших міст, що, безумовно, знизило напругу і черги у приймальних комісіях, а по-друге, зекономило значні кошти родинам абітурієнтів – понад 13 млн грн.”
Іншим показником ефективної роботи всіх учасників вступної кампанії, пояснюють у Міносвіти, є менша кількість консультацій на міністерській лінії. На сайті відомства з посиланням на слова Табачника повідомляється про 1300 звернень. Цікава особливість: минулого року, підбиваючи підсумки тодішнього вступу, міністр теж відзначав аналогічний здобуток: “Ми можемо стверджувати, що вступна кампанія 2010 року супроводжується меншою кількістю проблемних питань. Якщо у 2009 році на консультаційний телефон надійшло 2725 звернень, то у цьому році – 1300”. Це пряма мова, яку легко можна знайти на офіційному сайті Міносвіти у рубриці новин (13 серпня 2010 року). Проте залишимо точність підрахунків на совісті чиновників відомства, хоч сподіваємось, що вада не поширилась на інші “позитивні відмінності”.
Вагомим покращенням цього року стало збільшення термінів прийому заявок приймальними комісіями – з двох тижнів до місяця. Згадаймо, 2010 року навіть прем’єр говорив про необхідність більших часових меж, проте міністр упирався. Сьогодні ж вимушене розширення термінів подається як здобуток і приклад “ефективної організації”.
Та чи не найбільше на довжину черг і кількість дзвінків до Міносвіти вплинули демографічні особливості – ті самі, що зумовили зменшення держзамовлення. Якщо 2009 року системою “Конкурс” було зафіксовано 1 млн 90 тисяч, 2010 року – 1 млн 102 тисячі вступних заяв, то цьогорічні дані за останні дні прийому документів показують всього-на-всього понад 750 тисяч. Цифра, звичайно, буде більшою, адже неврахованими залишились заяви, які надійшли в останній тиждень кампанії. Хоч і без них помітно цікавинки: до 20 вищих закладів не надійшло жодної заявки, а майже 130 вишів отримали лише від 10 до 100 заяв абітурієнтів. В Україні, нагадаємо, 505 вишів I і II рівнів акредитації та 349 – III і IV.
Через рік картина зміниться, головним чином через те, що зросте кількість випускників шкіл. Тоді міністерство й зможе перевірити свою ефективність, а обділені виші – заповнити лави новими студентами. Цьогорічні ж вступники мають ще кілька днів, аби обрати університет, в якому хочуть навчатися. Адже до десятого серпня виші мають оприлюднити списки зі студентами-державниками.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7399 / 1.57MB / SQL:{query_count}