Джамахірія під прицілом

Рада Безпеки ООН санкціонувала прямі воєнні удари по цілях на території Лівії

Рада Безпеки ООН санкціонувала прямі воєнні удари по цілях на території Лівії

У ніч проти п’ятниці світове співтовариство нарешті наважилося на рішучі дії проти режиму полковника Муаммара Каддафі. Рада Безпеки Організації Об’єднаних Націй прийняла резолюцію №1973, яка схвалює створення над територією Лівії зони, закритої для польотів, що відкриває можливість для авіаударів по урядових військах, мотивуючи це необхідністю захисту цивільного населення.

Подібна рішучість обумовлена різкою зміною стратегії США, які висловили готовність очолити будь-яку воєнну операцію без участі сухопутних військ, пише британський часопис “The Times”. Зараз у регіоні перебуває щонайменше одна субмарина ВМФ США, озброєна крилатими ракетами, а також два десантні кораблі й три есмінці із 1200 морськими піхотинцями.

Реакція лідера Лівійської Арабської Джамахірії (саме так офіційно називається ця північноафриканська країна) не забарилася. В інтерв’ю португальському телеканалу RTP Муаммар Каддафі заявив, що в разі силового міжнародного втручання він “перетворить життя всього світу на пекло, а Захід назавжди втратить спокій”. Однак потім, як видно, емоції поступилися здоровому глузду, і вже за кілька годин міністр закордонних справ Лівії Муса Куса офіційно оголосив, що його країна негайно припиняє всі бойові операції. Варто зазначити, що грізна резолюція Ради Безпеки наспіла вчасно – протягом останнього тижня сили Муаммара Каддафі стрімко наступали на позиції повстанців і вже підійшли на відстань 100 миль до Бенгазі, неофіційної столиці противників режиму.

Водночас радість захисників Бенгазі, так виглядає, виявилася передчасною. Станом на вчора Пентагон підкреслював, що конкретні воєнні дії Сполучених Штатів та їх союзників у Лівії ще не визначені. “За словами одного з європейських дипломатів, Британія, Франція та США наполягають, що сили Ліги арабських держав повинні взяти участь у воєнних діях і у фінансуванні операцій і що воєнні дії не повинні очолюватися НАТО, щоб не склалося враження, начебто Захід напав на мусульманську державу”, – писав часопис “The Times”. За даними неназваних американських дипломатів, Лігу арабських держав можуть представляти Катар та Об’єднані Арабські Емірати, які нібито висловили готовність взяти участь у воєнній операції.

Тим часом італійська “La Stampa” взяла інтерв’ю у начальника головного штабу військово-повітряних сил Італії генерала Трікаріко, який зазначив, що операція зі створення зони, закритої для польотів, над Лівією дуже складна і її варто ретельно планувати. “Генерал Трікаріко прекрасно пам’ятає останній досвід створення зони, забороненої для польотів, під час війни із Сербією”, – пише “La Stampa”. Головний висновок інтерв’ю: “Такі дії не під силу наспіх сформованій коаліції за участю країн НАТО та кількох членів Ліги арабських держав. Тільки Північноатлантичний альянс з його досвідом, методами та об’єднаними ресурсами здатен діяти в цій ситуації швидко й ефективно”.

Так виглядає, що, сказавши “а”, західні країни можуть ще довго збиратися промовити “б”. Сама собою резолюція №1973, звичайно, є вкрай неприємною для Муаммара Каддафі. Однак досвідчений полковник швидко зрозуміє, що війну виграють не резолюціями, а танками, для яких подолати 100 кілометрів до бунтівного Бенгазі не становить проблеми. Хоча варіанти можуть бути різні. Одразу після голосування щодо резолюції №1973 прем’єр-міністр Франції Франсуа Фійон висловився за воєнну операцію в Лівії “протягом найближчих годин”. Хтозна, можливо, коли це число “Пошти” потрапить вам до рук, над Лівією вже кружлятимуть французькі “Міражі”. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7845 / 1.56MB / SQL:{query_count}