СТ “Україна” (Торонто) – 60 років

Минуло шістдесят років від часу, коли невелика група ентузіастів спорту, що навесні 1948-го прибула до Канади, зустрілася 16 квітня того ж року в залі товариства "Просвіта" в Торонто і вирішила, що українська громада в цьому канадському місті повинна і мусить мати своє спортивне представництво.

ua-toronto.jpgМинуло шістдесят років від часу, коли невелика група ентузіастів спорту, що навесні 1948-го прибула до Канади, зустрілася 16 квітня того ж року в залі товариства "Просвіта" в Торонто і вирішила, що українська громада в цьому канадському місті повинна і мусить мати своє спортивне представництво. До створення спортивного товариства долучилися два десятки осіб, що були свідомі факту: однією з дуже важливих ділянок життя народу чи навіть його маленької гілки (як наприклад, еміграція) є спортовий рух - головний засіб для виплекання фізично і духовно здорової молоді. З такими настановами прибули за океан ті, хто обставинами життя змушений був перенестись у нову країну, ті, хто не привіз зі собою матеріального добра, але зате приніс у своїх серцях неоціненний скарб - любов і вірність до свого рідного... Немало з тих, хто любив спорт, опинилися на канадській землі, і де тільки групувалася українська колонія - там спонтанно поставали спортивні гуртки. Отож навесні 1948 року почав діяти при товаристві "Просвіта" гурток "Скала", засновником якого став гурт ініціативної молоді під проводом Василя Бойчука. Дуже швидко звістка про цю подію поширилася мільйонним Торонто. Молоді люди горнулися до організованого спортивного життя. І після двомісячного існування "Скали" 30 червня скликано збори, на яких гурток перейменовано на Спортивне товариство "Україна", чинним головою якого став 26-річний Василь Бойчук, народжений у Снятинському повіті, що на Івано-Франківщині, а заступником обрали знаного перед війною футболіста зі Стрия Олександра Держка.

Багаторічне керівництво СТ "Україна", а потім і посада в Національній футбольній лізі простелили В. Бойчуку дорогу до міської ради Торонто на пост радного. Як радник величезного міста, він протягом 25 років старався і про допомогу міської влади багатьом українським установам та організаціям. Під час мого першого перебування в Канаді у 1992 році водив мене на засідання міської ради і щиро розповідав про майбутні плани поширення зв'язків з тепер уже незалежною Україною. На жаль, проживши 75 років, Василь Бойчук відійшов у вічність...

Нині головою СТ "Україна" є щирий приятель України Євстахій Габа, відомий у минулому футболіст, котрий радо приймає у себе усі спортивні делегації та команди, що прибувають за океан, опікується ними і допомагає відчути підтримку, що сприяє кращому виступу на змаганнях. Скільки українських спортсменів та тренерів згадують добрим словом зустрічі зі Стахом Габою та його помічниками. Зрештою, пан Габа часто буває на Львівщині, де відвідує свою родину. Як вірний вболівальник Олімпійського комітету України, він в останні роки завжди прилітає на Олімпійські ігри, в якій би частині світу вони не проводилися, у формі національної команди України активно підтримує наших спортсменів і радіє їхнім перемогам.

З нагоди ювілею можна було б навести тут і чимало статистичних даних про досягнення Товариства. Цю роботу багато ро­ків старанно і дуже акуратно виконував член проводу Остап Стець­ків (1924-2001), колись відомий футболіст, свого часу напівоборонець збір­ної Канади, в складі якої брав участь у відбірних змаганнях першості світу 1958 року. Беру з його архіву тільки найбільші успіхи українського спортового товариства:

Волейбол - чемпіон Канади і володар Кубка країни (1975), до збірної залучалися І. Ігнатович і В. Росоха. Жіноча команда шість разів вигравала чемпіонат канадської ліги.

Баскетбол - чемпіон Торонто (1958).

Шахи - І. Теодорович-Сук (чотириразовий чемпіон провінції Онтаріо), бронзовий призер чемпіонату Канади (1955). Д. Кулик - чемпіон Торонто (1957). Р. Туркевич - переможець міжнародного турніру в Торонто (1965).

Футбол - чемпіони ліги (8 ра­зів). У збірній Канади виступали Остап Стецьків, Володимир Закалужний, Мирон Береза, багато футболістів у складах збірних провінції Онтаріо, міста Торонто. Серед понад двадцяти товариських міжнародних матчів є зустрічі з такими відомими європейськими клубами, як "Хартс" та "Глазго Рейнджерс" (Шотландія), "Тоттенгем" і "Вест Бромвіч Альбіон" (Англія), "Адмірал", "Рапід" і "Ваккер" (усі - Австрія).

Треба би побувати у домівці СТ "Україна" на Воллес Авеню, 186, щоб побачити і зрозуміти, як шанують і пишаються своєю історією члени спортового товариства. Стіни завішано фотографіями, дипломами, вимпелами та іншими пам'ятками за минулі роки. Не є секретом, що в останні роки українську громаду в Канаді поповнюють нові тисячі емігрантів, але з них мало хто горнеться до суспільного життя і до спорту. А тому в сучасних умовах спортове товариство береже минуле, на кращих прикладах якого намагається виховувати і наступні покоління українських емігрантів та новоприбулих. До того ж налагоджуються і розширюються зв'язки зі спортив­ними організаціями та клубами і федераціями в Україні. Спортивні діячі з Торонто зібрали чимало коштів, аби національні збірні України успішно виступали на кількох останніх Олімпійських іграх, інших великих змаганнях і чемпіонатах світу.

Вступаючи в наступне десятиліття, Спортове товариство "Україна" (Торонто) і надалі залишає в своєму серці любов і вірність до рідного. І в тому - надія на майбутні досягнення.

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8417 / 1.59MB / SQL:{query_count}