Олімпіада: провести неможливо скасувати

Вперше з часів Другої світової війни головне спортивне змагання може так і не відбутися

До старту літніх Олімпійських ігор – 2020 у Токіо залишилося менш як одинадцять тижнів, але досі невідомо, чи вдасться провести самі змагання, і якщо так, то в якому вигляді. Нині ситуація загострюється тим, що Японія переживає вже третю хвилю спалаху коронавірусу. У ключових префектурах країни, як і в самому Токіо, введені обмеження. Термін їх дії мав закінчитися вже 10 травня, але влада країни продовжили карантин до кінця місяця. На цьому тлі президент МОК Томас Бах, який мав відвідати Японію 17 – 18 травня, був змушений скасувати візит. Попередньо його перенесли на червень.

Японія та коронавірус

Попри серйозні запобіжні заходи, головною проблемою Олімпіади в Токіо є ситуація з коронавірусом в країні. Наплив спортсменів з усього світу піддасть ризику місцевих жителів – в місто повинно прибути близько 90 тисяч осіб (учасники, персонал, керівники делегацій).
Крім того, в самій Японії боротьбу з вірусом не вважають ефективною. Країна легко пережила першу хвилю, тому подальші проблеми багатьох здивували: зараз в Японії розпал третьої хвилі. Режим роботи ресторанів скоротили, а заклади, де подають алкоголь, кінотеатри та караоке-бари не працюють.
Японці сподіваються, що короткочасні, але потужні заходи, врегулюють ситуацію з вірусом. Хоча кількість заражень досягла 647 тисяч, а кількість смертей подолала позначку в 10 тисяч. До того ж в Японії швидко поширився «британський» штам вірусу, який вважають більш заразним. Серед заражених у Токіо він становить близько 48%. А на черзі – «індійський» штам.
Проблема ускладнюється ще й тим, що вакцинація триває дуже повільно: хоча б одне щеплення зробили лише 2,2% населення. Японія використовувала 15% запасів препарату, 24 мільйони доз все ще зберігаються в морозильних камерах. Кампанія з вакцинації розпочалася пізніше, ніж в інших розвинених країнах – з лютого цього року щеплення роблять медпрацівникам, а з середини квітня – літнім людям. Низький темп пов'язують зі складнощами в логістиці та нестачею кадрів.
У Японії поки немає схваленої місцевої вакцини, хоча розробка ведеться, тому в країні користуються американським препаратом від Pfizer, в травні очікують узгодження постачання від виробників Moderna та AstraZeneca.

Політичне питання

І що, Олімпіаду зовсім скасують – вперше з часів Другої світової війни? Схоже, Японія все вирішила, але боїться сказати. Через надзвичайний стан естафета олімпійського вогню, яка стартувала 25 березня, вже кілька разів переривалася.
Влада країни разом з МОК і оргкомітетом усіма силами борються за Олімпіаду. Скасування Ігор обійдеться в 41,5 млрд доларів (турнір застрахований, але навряд страховка покриє всі витрати). А олімпійське питання, зі спортивного і медичного, перетворюється на політичне. Як показують нещодавні опитування громадської думки, ставлення японців до ідеї проведення Олімпіади за останні місяці майже не змінилося. Опитування, проведене виданням Yomiuri Shimbun 7 – 9 травня, показало, що 59% респондентів – за скасування Ігор. За їх проведення висловилися 39% опитаних. Решта не визначилися з позицією. Зауважимо, що під час опитування не пропонувався варіант перенесення Олімпіади. Він, втім, не має сенсу, оскільки раніше МОК неодноразово заявляв, що опції ще одного перенесення Ігор просто не існує.
«Не можна вічно наймати 3-5 тисяч осіб в оргкомітет. Не можна щороку міняти весь спортивний календар всіх великих федерацій. Не можна допустити, щоб спортсмени перебували в стані невизначеності», – заявив нещодавно Томас Бах.
Ще одне опитування, проведене TBS News (в цьому випадку варіант перенесення був позначений у вигляді можливої відповіді), показав, що 65% жителів Японії проти того, щоб Ігри відбулися влітку 2021 року. Попереднє, квітневе, опитування, проведене агентством Kyodo, показало, що 72% респондентів не схвалюють ідею проведення Олімпіади в заплановані терміни. Про ставлення японців до Олімпіади може свідчити й те, що створена менш як тиждень назад петиція з вимогою скасування Олімпіади зібрала вже 300 тисяч підписів.
Ситуацію з Олімпіадою активно використовують з політичною метою – кандидат в губернатори Токіо Таро Ямамото заявляв, що скасує Ігри, якщо його оберуть. Щоправда, на виборах перемогла Юріко Коїке, яка керує містом з 2016-го.
Ще у січні 2021 року британське видання The Times повідомляло, що влада Японії скасує турнір, але тоді майже усі чиновники та представники МОК спростували інформацію британців. Хоча навряд чи можливий варіант зі скасуванням не розглядається зовсім.
Проте японські політики продовжують розігрувати олімпійську карту. Юкіо Едано, голова Конституційно-демократичної партії Японії, найбільшої опозиційної сили в країні, заявив, що в поточних умовах просто неможливо провести Олімпіаду. «МОК і влада Токіо повинні ухвалити відповідне рішення, а уряд – його підтримати», – зазначив Едано. Під час засідання парламенту він також звинуватив прем'єр-міністра Японії Йосіхіде Суґу в прагненні провести Олімпіаду за будь-яку ціну.
А генеральний секретар керівної Ліберально-демократичної партії Тосіхіро Нікаї повідомив, що розмови про скасування Олімпіади таки тривають: якщо ситуація з коронавірусом в країні погіршиться, то Ігри не відбудуться. «У чому сенс Олімпіади, якщо вона несе відповідальність за рознесення інфекцій?» – нарікав він.
Глава оргкомітету Токіо-2020 Сейко Хасімото спробувала применшити значення слів Нікаї: «Ми не розглядаємо можливість скасування Ігор. Ми зосереджені на вжиття заходів щодо забезпечення безпеки та проведення змагань».
Однак японський прем'єр Йосіхіде Суґа заявив, що «ніколи не ставив Ігри на перше місце», додавши, що його пріоритетом є «захист життів і здоров'я жителів Японії». «Насамперед повинні взяти під контроль поширення Covid-19», – зазначив Суґа. Водночас він спробував перекласти відповідальність на МОК, заявивши, що останнє слово щодо проведення турніру є саме за олімпійською керівною структурою.
Однак якщо відштовхуватися тільки від офіційних заяв МОК, влади Токіо, Японії, керівництва оргкомітету Токіо-2020, Ігри повинні відбутися в будь-якому разі. Питання лише в тому, в якому вигляді. Зараз ключовою проблемою є допуск на трибуни глядачів. Після довгих обговорень організатори відмовилися від іноземних уболівальників на трибунах. Не приїдуть на турнір й волонтери з-за кордону – очікувалося, що їх буде близько 10% з 80 тисяч. Тепер виняток зроблять лише для тих, хто володіє рідкісними мовами.
І це при тому, що іноземці придбали близько 600 тисяч квитків на Олімпіаду: повернення – це додаткові витрати для оргкомітету. І взагалі, економіка Японії втратить близько 1,38 млрд доларів через те, що вболівальники з-за кордону залишаться вдома. Планується, що змагання відвідають тільки японці. Але і для них діють обмеження: від звичного дотримання дистанції до рекомендації відмовитися від вигуків з трибун і пісень.
Обмеження торкнулися й церемонії відкриття – спочатку планувалося, що в ній візьмуть участь 11 тисяч осіб. Побоюючись поширення вірусу, організатори, ймовірно, скоротять кількість до 6 тисяч. Японці турбуються, що великі делегації наражають себе на небезпеку, особливо коли чекають виходу на стадіон, де всі стоять дуже близько один до одного. Влада також попросили обмежити делегації, які супроводжують глав держав. За традицією політики приїдуть на Ігри для участі в церемоніях відкриття та закриття. Наприклад, в Токіо точно прибуде Еммануель Макрон – президенту Франції передадуть право на проведення літніх Ігор: наступна Олімпіада відбудеться в Парижі. Делегації президентів скоротять до 12 осіб, міністрів – до 5.

Обмежена Олімпіада

Взагалі вже нині список обмежень вражає. Особливо це стосується спортсменів. Наприкінці квітня МОК опублікував оновлену інструкцію для всіх учасників Олімпіади: соціальною дистанцією та забороною на відвідування стартів справа не обійдеться.
Ось лише основні запобіжні заходи:
– необхідно постійно носити маску. Винятки: приймання їжі, сон, тренування та змагання;
– треба уникати закритих приміщень і скупчень людей, дотримуватися соціальної дистанції, відмовитися від рукостискань і обіймів;
– відмовитися від громадського транспорту та відвідування кафе і ресторанів;
– щоденні тести на коронавірус протягом усієї Олімпіади. За 96 годин до вильоту в Японію учасники повинні здати два негативні тести;
– тренерам та іншим офіційним особам пропонують аплодувати спортсменам, але уникати гучних висловлювань і пісень;
– за 14 днів до поїздки в Токіо рекомендується звести до мінімуму контакти з іншими людьми. Потрібно скласти список тих, з ким спортсмен буде контактувати під час Олімпіади: тренери, сусіди по кімнаті, персонал;
– протягом трьох днів після прибуття до Японії учасники перебуватимуть на карантині, спортсменам дозволять тренуватися, якщо їхні тести мають негативний результат;
– спортсмени можуть знімати маски під час інтерв'ю в мікст-зоні, проте журналісти перебувають на віддалі (обов'язково в масці), а розмова триває не більш ніж 90 секунд. Пресконференції проводять у віддаленому форматі;
– час приймання їжі бажано скоротити до мінімуму, відстежувати завантаженість їдалень можна у застосунку. Столи розставлять на дистанції у два метри, а там, де це неможливо, розмістять захисні екрани;
– вакцинація не є обов'язковою умовою для участі в Іграх, але МОК рекомендує все-таки зробити щеплення. Комітет підписав угоду з американським виробником Pfizer і його німецьким партнером BioNTech;
– учасники з позитивним тестом негайно відправляться на ізоляцію та вже не виступлять на турнірі. Однак МОК гарантує, що спортсмени не пропустять змагання через хибно позитивні результати тестів.
З одного боку, напевно, все ж слід відмовитися від Ігор, принаймні про це говорять вчені. «Організатори прагнуть провести Ігри та не піклуються про здоров'я людей через фінансові стимули. Найгірший сценарій – поява нових штамів вірусу, які можуть ще більше поширити хворобу в Японії та вбити велику кількість людей, як це відбувається в Індії», – зазначив професор Кентаро Івата, фахівець з інфекційних захворювань університетської лікарні Кобе.
Але з другого боку, пандемія триває понад рік – людям потрібна надія. А що може її вселити, якщо не масштабна подія, покликана об'єднувати? Оргкомітет турніру вірить у це. «Успішним проведенням Ігор у Токіо ми сподіваємося створити спадщину, яке увійде в історію людства», – говорять організатори.
Хай там як, скасування або проведення Олімпіади-2020 залежатиме не тільки від епідеміологічної ситуації в Японії, але й від ситуації з коронавірусом в інших країнах. Якщо четверта хвиля, попри всі щеплення, почнеться в Європі та Північній Америці, це може обернутися катастрофою для Ігор, і про проведення змагань вже ніхто не говоритиме.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8859 / 1.64MB / SQL:{query_count}