Без вини винуваті

У Вірменії за організацію договірних матчів дискваліфікували 25 українців

Минулого тижня у світовому футболі сталася доволі безпрецедентна подія, в якій одну з ключових ролей зіграли українці. У Вірменії місцева федерація футболу офіційно припинила турнір другого за силою дивізіону країни: таке рішення запропонував Комітет з дисциплінарних питань, і виконком організації його підтвердив. В історії чемпіонатів Вірменії з футболу були сезони, коли розіграш Суперкубку не проводили. Однак припинення турніру – подія безпрецедентна. Адже причина аж ніяк не в пандемії коронавірусу, хоча цю проблему ніхто не скасовував, а договірні матчі. Безпрецедентним було й рішення про дискваліфікацію на різні терміни футбольних клубів «Арагац», «Торпедо», «Масіс», «Локомотив» і «Єреван», а також 58 залучених до процесу осіб (із них 45 довічно). Все б нічого, але серед дискваліфікованих аж 25 українців!
Перед початком сезону 2019/2020, коли стало зрозуміло, що в чемпіонаті Першої ліги візьмуть участь 17 команд, багато хто у Вірменії був здивований, а деякі зраділи. Здивування було з приводу кількості команд-учасниць (чому саме 17, а не 16 чи 18?), а радість викликала перспектива підвищення конкурентоспроможності турніру. Однак підсумки першості стали викликати підозри у багатьох. Результати 7:0, 9:0, 8:2, 7:2, 7:1, 12:0, 8:3, 5:4 виглядали аж ніяк не як рахунки футбольних матчів.
Ще торік почали лунати звинувачення в договірних характерах деяких матчів. Представники команд навіть погоджували, що такі матчі мали місце і відсторонювали тих, кого підозрювали в цьому. Та коли сезон вийшов на фінішну пряму і боротьба за перше місце, яка дає путівку в еліту, загострилася до максимуму, федерація вирішила діяти і покарала відразу п’ять клубів: на два роки дискваліфіковані «Арагац», «Торпедо», «Масіс», «Локомотив» і «Єреван».
«Рішення прийняте щодо клубів, стосовно яких ФФА отримала обґрунтовані й незаперечні докази від міжнародних організацій та правоохоронних органів. Ті докази, які ми отримали від наших міжнародних колег, будуть передані в правоохоронні органи країни», – пояснив президент ФФА Армен Мелікбекян.
Головне питання: як саме довели, що клуби грали нечесно? В протоколі Комітету з дисциплінарних питань його голова Рубен Сіноян наголошує, що використані відомості Служби національної безпеки, вірменського бюро Інтерполу, Національного розвідувального управління, відповідних структур УЄФА, а також дані від постачальника статистики Sportradar і консалтингової беттингкомпанії Starlizard . Сіноян додав, що комітет і сам опитав десятки учасників процесу.
«У вірменському футболі прийняте виняткове рішення: вперше на інституціональному рівні почалася боротьба з договірними іграми. Цей процес повинен бути безперервним. Принаймні Федерація футболу Вірменії і я особисто будемо в цьому послідовні, – сказав Армен Мелікбекян. – Створена в ФФА Експертна група працюватиме й далі з метою виявлення усіх можливих побічних випадків».
Все б нічого, якби не деякі нюанси. Насамперед те, що був дискваліфікований лідер першості – «Локомотив», якій, по суті, є українським клубом, беручи до уваги його власників, тренера і склад команди. Також викликає подив величезна кількість українців у цьому списку. Серед них є кілька відомих осіб, і відомі вони не лише з позитивної точки зору.
У списку дискваліфікованих значаться власник «Арагацу» Ростислав Козар і гравець «Торпедо» Єгор Луговий. Свого часу вони отримали довічну дискваліфікацію від Української асоціації футболу за організацію договірних матчів у Сумах.
Також примітна наявність у списку дискваліфікованих колишнього тренера київського «Арсеналу» Сергія Литовченка та Олега Гуменюка, який виступав свого часу за «Чорноморець», «Таврію» і «Волинь», а також відомий своїми виступами у псевдочемпіонаті анексованого Криму.

Загалом список довічно дискваліфікованих українців виглядає так:

Функціонери: Ростислав Козар (власник ФК «Арагац»), Максим Дробний (власник ФК «Локомотив»).
Тренери: Юрій Окул (головний тренер ФК «Арагац»), Сергій Литовченко (головний тренер ФК «Локомотив»), Анатолій Пісковець (колишній головний тренер ФК «Локомотив»).
Гравці: Євген Коняшин, Ілля Глушицький (обидва – ФК «Арагац»), Богдан Суходуб, Єгор Луговий (обидва – ФК Торпедо), Дмитро Клімаков, Олег Гуменюк (обидва – ФК «Масіс»), Євген Захарченко, Тимофій Шеремета, Ігор Биковський, Артем Пилипенко, Ілля Ходулях, Сергій Дячук, Дмитро Копитов, Антон Антошин, Ярослав Ясницький (усі – ФК «Локомотив»).
Окрім вищевказаних дискваліфікацій, три роки відсторонення від футболу отримали Микита Філатов із «Арагацу» та Михайло Попов, який виступав за «Масіс». По одному року дискваліфікації заробили Мирослав Діда (ФК «Торпедо»), а також Дмитро Михайличенко і Олексій Бондаренко з ФК «Масіс».
Якщо загалом глянути на список дискваліфікованих (а він існує лише на вірменському), то можна побачити іншу цікаву річ: у ньому дуже мало місцевих футболістів і функціонерів, переважна більшість – якраз легіонери.
І те, що в діях ФФА не все так просто, підтвердив у інтерв’ю Football.ua один із фігурантів справи – головний тренер «Локомотива» Сергій Литовченко. З його слів, головною метою цих дискваліфікацій було недопущення команди до еліти.
«Важливий момент стався взимку, коли вибирали президента Федерації футболу Вірменії. Єдиним клубом, який через об’єктивні причини не з’явився на голосування, був наш. Нам відразу дали зрозуміти, що футбольний клуб «Локомотив» незручний, невигідний, – каже він. – Після цього почався легкий терор. Президент перед кожною грою попереджав, що нас можуть погано судити, за нами можуть пильно стежити щодо дотримання регламенту. Ми цього нічого не боялися. Одного разу був випадок, коли з нас зняли три очки за використання «не того» гравця. Але ми зуміли відстояти свою правоту, і ці три очки нам повернули. До останнього на даний момент туру ми перебували на першому місці. А потім команди, вигідні федерації, зіграли пів туру. Ні для кого не секрет, що «Вану» (головний конкурент «Локомотива») пообіцяли місце в еліті. «Ван» зіграв матч, зрівнявся з нами в очках і за додатковими показниками виявився на першому місці. Нам же не дали дограти цей тур і припинили чемпіонат.
Таке рішення, як кажуть, без суду і слідства, для мене просто шок. Чому жодної людини з дискваліфікованих не викликали на допит? Чому ніякі розслідування не велися? Шестеро людей зібралися в чотирьох стінах і зробили суд Лінча, по-іншому назвати я цього не можу. Я завжди вважав, що Вірменія –цивілізована європейська країна, а тут без суду і слідства, ще раз повторюся, нас без будь-яких доказів вирішили «стратити». Перш за все це вигідно федерації, ну і команді «Ван», якій пообіцяли місце у Вищій лізі. Календар у нас легший, аніж у «Вана», і ми мали безперешкодно виходити в елітний дивізіон. Це я кажу тільки про команду «Локомотив», про інших нічого говорити не можу. Я відповідаю тільки за себе і за своїх хлопців.
Парадокс у тому, що нема взагалі ніяких доказів. Ми відштовхуємося від того, що є на сайті Федерації футболу Вірменії. Нам на клуб прийшло те ж саме рішення. Ніяких звинувачень на свою адресу ми не отримували. Матеріалів справи у нас немає. Нас звинуватили в тому, чого ми не робили, без вини винуваті вийшли. Ніякого розслідування не велося, нас ніхто нікуди не викликав.
Для мене це чиста провокація. Це все робиться для того, щоб не пустити команду у Вищу лігу. Не знаю, чому такими варварськими способами діють. Обіцяю, що буду йти до кінця, якщо треба, і в Лозанну піду. Але це все поетапно. Спочатку, напевно, в Апеляційний комітет звернемося. Ми збираємося відбілити своє ім’я та імена тих хлопців. Взагалі не розумію, за якими критеріями карали людей. У нас нічого на руках нема, взагалі нічого».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8454 / 1.6MB / SQL:{query_count}