Із олімпійським спокоєм

Організатори Олімпіади в Токіо наразі не розглядають варіантів скасування або перенесення Олімпіади-2020, однак шансів, що вона відбудеться у визначений термін мало

Поки в усьому світі скасовують або переносять усі спортивні змагання, Міжнародний олімпійський комітет (МОК) ніби не помічає проблеми, запевняючи, що літня Олімпіада в Токіо відбудеться у визначений час. Кілька днів тому голова МОК Томас Бах зазначив, що все залежатиме від рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), і наразі в організації вважають, що головні літні змагання можна провести вчасно. Член МОК Річард Паунд заявив, що буде щось відомо у травні, а президент США Дональд Трамп уже запропонував перенесення Олімпіади на наступний рік. Але хто ж має право скасувати (або перенести) Ігри: уряд Японії, влада Токіо або тільки МОК?
У 2013-ому Токіо підписав «Контракт приймаючого міста», який із МОК укладають усі організатори Олімпійських ігор. У контракті регламентований кожен етап підготовки і проведення турніру та, звичайно, там є пункт про скасування змагань.
МОК має право розірвати цей контракт і забрати Ігри у міста. Найголовніший пункт – це перший, де написано: «Країна, яка приймає, у будь-який час – перед Церемонією відкриття або під час проведення турніру – перебуває у стані війни, громадянських заворушень, бойкоту, ембарго, оголошеного міжнародним співтовариством; або в ситуації, яка офіційно визнається ворожою; або якщо у МОК є обґрунтовані підстави вважати, що учасники Ігор наражаються на серйозну загрозу з будь-якої причини».
Тут важливо зауважити, що в контракті не прописиний точний термін проведення Олімпіади, крім року: оргкомітет виставляє його сам. Зараз Ігри заплановані на 24 липня – 9 серпня. А ось, скажімо Олімпіада-1964 (теж в Токіо) відбулась 10 – 24 жовтня.
У такий спосіб МОК може скасувати Ігри, керуючись першим пунктом, а також й іншими пунктами, адже спортсменам загрожує небезпека. Японію цілком можуть закрити для в’їзду, або через зміни японського законодавства, які пов’язані з пандемією, МОК понесе збитки. Єдина можливість оргкомітету – перенести турнір на осінь. Але це майже нереально: на заваді стануть телеканали, рекламодавці, федерації та ліги, які й без Олімпіади постраждали від коронавірусу.
Ігри без глядачів були би дуже дивним і, мабуть, непривабливим турніром. У МОК цього не допустять, і у ньому вже заявили, що Ігри без уболівальників суперечать філософії олімпійського руху, який об’єднує людей усього світу. В олімпійському комітеті повторюють: турнір відбудеться у визначений термін.
А японська влада вперше з початку епідемії коронавірусу допустила наявність загрози проведення літньої Олімпіади-2020 в Токіо. Щоправда, офіційна позиція країни, оприлюднена прем'єр-міністром Сіндзо Абе, полягає в тому, що все йде за планом, і Японія навіть не розглядає варіанти скасування Ігор. Однак міністр фінансів і віцепрем’єр Японії Таро Асо заявив, що навіть якщо Японія зуміє приборкати епідемію коронавірусу, проведення Олімпіади «не матиме сенсу», якщо інші країни не зможуть відправити на неї спортсменів. «Як сказав прем’єр Абе, бажано провести Олімпіаду в атмосфері загального відчуття безпеки і радості, – зазначив Таро Асо. – Але це питання Японія не в змозі вирішити самостійно».
З огляду на те, що японська влада не спростувала заяву Таро Асо, схоже, вона набагато серйозніше, ніж раніше, ставиться до варіанту скасування або перенесення Олімпіади.
Тут можна згадати реакцію, яка прозвучала нещодавно щодо заяви члена оргкомітету токійських Ігор Харуюкі Такахасі. Він заявив, що найбільш прийнятний варіант – перенесення Олімпіади на 2022 рік. Уряд Японії назвав заяви пана Такахасі «його особистою думкою», а оргкомітет Ігор зазначив, що ніяких змін у планах підготовки немає. А згодом вже сам пан Такахасі попросив вибачення за свої висловлювання.
Зауважимо, що ідея перенесення або скасування токійської Олімпіади має дедалі більше прихильників, зокрема і серед функціонерів МОК. Членкиня МОК, чотириразова олімпійська чемпіонка з хокею Гейлі Уікенхайзер (Канада) звинуватила керівництво МОК в безвідповідальності і безтактності. Вона зазначила, що дії спортивного керівництва ставлять атлетів у вкрай складне становище. Адже багато хто з них просто не може тренуватися через обмеження на переміщення, які введені у їхніх країнах.
За перенесення Олімпіади виступив і президент Олімпійського комітету Іспанії Алехандро Бланко. За його словами, ключовою складністю є «неможливість проведення тренувань в заплановані терміни», що «може поставити спортсменів в нерівні умови».
Ситуація з підготовкою до Ігор – і тут мовиться вже навіть не про тренування, а саме про проведення кваліфікаційних турнірів – дійсно складна: на цей момент на Олімпіаду відібрали лише 57% учасників.
Скасування або перенесення Олімпіади може мати значний вплив на японську економіку, не кажучи вже про доходи МОК, який планував заробити в поточному чотирирічному олімпійському циклі близько 6 млрд доларів (левова частка доходів пов’язана саме з Токіо-2020). Проте поки японський бізнес налаштований оптимістично. Згідно з даними опитування, проведеного Reuters (його учасниками стали понад 500 великих і середніх компаній), 77% керівників фірм очікують, що Олімпіада відбудеться у визначений термін. Втім не можна виключати, що в цьому випадку мовиться радше про побажання, ніж про прогнози. Річ у тім, що багато японських компаній пов’язані з олімпійськими проєктами, і скасування Ігор безпосередньо вдарить по них. До того ж опитування тривало з 2 по 12 березня. А ситуація з коронавірусом змінюється настільки швидко, що нове опитування могло би мати інші результати.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8501 / 1.58MB / SQL:{query_count}