Відбиванка, батяр із Левандівки та дебош на стадіоні

“Львівська Пошта” пропонує свою версію футбольних бестселерів

Футбол – це не лише те, що відбувається на стадіоні. Це також те, що про нього пишуть у ЗМІ, знімають у фільмах, телепередачах і пишуть у книжках, які можна знайти у книгарнях або скачати в мережі. Звичайно, список можна продовжувати. Сюди варто додати захоплюючі історії про футбольних хуліганів Дугі Брімсона (“Куди би ми не їхали”, “Дещо про Біллі”, “Все про футбол для справжніх чоловіків”), “Футбольну лихоманку” Ніка Горнбі, “Футбол як модель бізнесу” Девіда Болховера і Кріса Бреді, “Футбол і його вороги” Саймона Купера і чимало мемуарів відомих гравців.

Денис Мандзюк “Копаний м’яч. Історія українського футболу в Галичині 1909-1944”. “На початку ХХ століття в українській мові ще не було власної спортивної термінології. Вирішити цю проблему взявся невтомний популяризатор фізичної культури на Галичині Іван Боберський. Варіантів було два: калькувати чужі терміни або шукати власні відповідники. Зупинився на другому. Так і виникли слова: “відбиванка” – волейбол, “кошиківка” – баскетбол, “гаківка” – хокей. А футбол став “копаним м’ячем”. Хочете знати, що було далі? Тоді читайте книжку журналіста, учасника КВК-команди “Бомба” (Млинів) Дениса Мандзюка, яка нещодавно вийшла друком у львівському “Видавництві Старого Лева”.
У книжці зроблено першу ґрунтовну спробу дослідити історію українського футболу в Галичині у першій половині ХХ століття. Тут не просто документально зафіксовано історію матчів, а й простежено долю популярних у міжвоєнні роки футболістів, уміщено авторські версії й оцінки тодішніх футбольних подій та інтриг. Ви дізнаєтеся, коли на галицьких землях зародився футбол, хто привіз до Львова чіткі правила гри мільйонів, хто тоді спонсорував команди, як арбітрам перепадало на горіхи і не тільки. В якості бонусу – добірка фейлетонів, які є чи не найоригінальнішою прямою ілюстрацією довоєнного футбольного життя в Україні.

Олександр Скоцень “З футболом у світ. Український Пеле, або Батяр Леньо з Левандівки”. Особливо цікаво читати спомини змалку футбольної знаменитості, улюбленця футбольного довоєнного Львова, гравця московського (вимушено) і київського “Динамо”, а після неймовірного визволення з лап НКВС кращого футболіста Франції, володаря знаменитої канадської нагороди кубка Голанда, яку вперше за всю історію канадського спорту вручили іноземцеві. Про нього визначний український меценат Петро Яцик сказав: “Це був король, Бог. Я більше не бачив, щоби хтось так грав!”. Лєньо Скоцень – політичний емігрант, спортивний геній, футбольна легенда 1930-1940-их років, унікальна людина високих моральних і духовних якостей, яка завжди пам’ятала, хто вона і якого роду. Про свою химерну долю і про футбол у ній він написав цю цікаву книжку.

Франклін Фоєр “Як футбол пояснює світ”. Ні для кого не секрет, що футбол у сучасному світі став не просто грою, а цілим способом життя, світоглядом. Футбольні клуби – це не лише колектив футболістів, тренерів і фанатів, це цілі соціальні класи, що склалися історично. На відміну від бейсболу або тенісу, футбол несе вантаж вікової ненависті й історичних упереджень. Фоєр провів екскурсію світом футболу, яка буде цікава навіть людям далеким від цього виду спорту.

Девід Єллоп “Як вони вкрали в нас гру”. Книжку, яку ФІФА намагалася заборонити, можна знайти на полицях українських книгарень. Як Марадона забив гол “рукою Бога”? Чому Роналдо грав погано у фіналі чемпіонату світу 1998-го року? Як Жуан Авеланж і Зепп Блаттер стали президентами ФІФА? Чому чемпіонат світу з футболу 2018-го року пройде в Росії, а 2022-го – в неймовірно спекотному Катарі? Книга Єллопа присвячена світовому футболу другої половини ХХ століття: найцікавішим моментам матчів, закулісній грі, комерціалізації та корупції на найвищому рівні. Оповідь базується на численних спогадах та інтерв’ю, зокрема з Авеланжем, Блаттером і легендарним Пеле.

Анатолій Голубєв “Тоді помирає футбол”. Цей художній роман є у вільному доступі в Інтернеті. В його основі лежать реальні події. 6 лютого 1958-го року під час зльоту з Мюнхенського аеродрому розбився повітряний лайнер, на борту якого знаходився англійський “Манчестер Юнайтед”. Уся світова спортивна громадськість висловила співчуття країні, яку спіткала така трагедія. У книжці описано життя англійських професійних футболістів і розкрито закулісну сторону гігантської спортивної індустрії, яка називається професійним футболом.

“Письменники про футбол. Збірна України”. Антологія містить “футбольну” прозу 11-ти сучасних українських письменників, кожен з яких пропонує своє розуміння “гри мільйонів”, добираючи серйозні та сентиментальні, веселі й абсурдні слова. Ці розповіді є настільки різноманітними і несподіваними, наскільки різноманітним і несподіваним може бути сам футбол.
Під її обкладинкою ви знайдете фантастичні і реалістичні, трагічні і сатиричні біографічно-публіцистичні та глибоко інтимні, але неодмінно “навколофутбольні” оповідання літературних форвардів України XXI сторіччя. У кожного з цих письменників свій “футбол”, свої правила літературної гри. На полі зустрінуться незмінний капітан поетів і прозаїків-“двотисячників” Сергій Жадан, великий місти­фікатор зі Львова Юрій Винничук, універсально обдарований персонаж, музикант із “Танка на Майдані Конго”, гравець команди “Маестро” Сашко “Фоззі” Сидоренко, куль­товий автор Юрій Анд­рухович у ролі літописця українського футболу. Не обійшлося в “команді мрії” і без легіонера. Почесна роль судді в цьому товариському матчі призначається читачеві.

Дмитро Бєлов “Дебош на стадіоні”. “Вони почали говорити про футбол, говорили голосно і з матюками, чути було тільки їх, вони сперечалися, хто був кращим футболістом – Платіні чи Пеле. Я думав, що Платіні, та вголос не казав. Уся увага була на них, помалу в дискусію вступали й інші, навіть отець спинився читати молитву “за здравіє та упокой” і кинув: більшість зі своїх голів той бразилець забив із метра в порожні ворота, що тут сперечатись, сини мої, француз ліпший, ви бачили, які в нього кучері, та й лівою так бив, що міг коня з ніг збити”, – цитата з психологічного роману “Дебош на стадіоні” палкого футбольного вболівальника, прихильника автостопу, учасника й одного зі співзасновників рок-ансамблю “Синекдоха, Берлін” Дмитра Бєлова, який у літературних колах здобув статус “українського Буковскі”.
Назва твору уособлює проблеми, які можуть відбутися через футбол, – від розбитих мрій до поламаних кінцівок. Задум роману полягає в демонстрації того, якими гіркими можуть виявитися наші нездійсненні мрії та сподівання на порозі дорослого майбутнього. Чи може любов до футболу обернутися для людини нервовими розладами та суцільними провалами по життю? В цій книжці відкривається історія затятого шанувальника футболу, який попри всі старання не зміг нічого досягти: ані золотих медалей на світових кубках, ані занесення до спортивних енциклопедій. Ця історія про кохання, про любов до вигаданої дитини, чинні проблеми вітчизняних лікарень, залізниць та охорони спортивних арен. Тут присутній чорний гумор. Книгу не рекомендовано читати людям, які страждають психічними розладами, мають обмежені розумові здібності і в яких відсутнє почуття гумору.

“Тотальний футбол”. Ні, це не історія про легендарних винахідників тотального футболу Рінуса Міхелза і Йогана Кройфа. Це книжка насамперед для тих, хто не надто знається на статистиці, проте хотів би трішки більше дізнатися, що ж стоїть за футболом; чим дихають стадіони після того, як завершуються матчі; що запалює серця та горлянки десятків тисяч чоловіків, які живуть щоденним життям, від гри до гри, святкуючи перемоги й переживаючи поразки. В цьому сенсі книжка містить безліч необов’язкових, утім надзвичайно ліричних та повчальних деталей. Окрім “футбольних” рефлексій від 8-ми потужних сучасних українських і польських письменників – Євгена Положія, Сергія Жадана, Наталки Сняданко, Сашка Ушкалова, Марека Бєньчика, Павела Гюлле, Наташі Ґерке, Пьотра Сємьона, вам відкриються по-новому 8 потужних міст України та Польщі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8051 / 1.61MB / SQL:{query_count}