Під новими прапорами

П’ять новостворених кримських команд готуються грати в Росії

фото: ITAR-TASS
Нині кримський футбол перебуває в невизначеності. З одного боку, команди, які грали в українській першості, через фінансові труднощі на межі зникнення, з іншого – російська влада усіма силами намагається довести усім, що Крим – це Росія, а отже, і спортивне життя на півострові має іти за російськими законами. 
Деякі регіональні федерації Криму вже встигли перейти під крило двоголового орла, і лише футбольне господарство наразі залишається під питанням. 
У вівторок Російський футбольний союз (РФС) вустами свого президента Миколи Толстих озвучив своє ставлення до майбутнього кримського футболу. Так, Толстих заявив, що російський футбол можуть поповнити п’ять кримських клубів: “Скіф” (Сімферополь), “Жемчужина-Ялта”, “Океан” (Керч), “Ахтіар” (Севастополь) і СК ЧФ (Спортивний клуб Чорноморського флоту). Усі команди створять із нуля. При цьому “Севастополь” і “Таврія” можуть не потрапити в структуру РФС, відтак їх точно не буде в російській Прем’єр-лізі.

Погляд із Москви

Визначення статусу кримських футбольних клубів триває вже не перший місяць. Після анексії Криму три місцеві команди – “Таврія” (Сімферополь), “Севастополь” і “Титан” (Армянськ) – продовжили грати в українській першості. Клуби з величезними проблемами таки змогли завершити сезон, проте розв’язання питання щодо їхнього майбутнього відклали на літо.
А РФС нарешті вирішив озвучити власну позицію. Слова Толстих прояснили долю не лише кримських команд, а й усього футболу на півострові. Судячи із заяви президента РФС, в організацію не надходило звернень від “Таврії”, “Севастополя” і “Титану”. Проте членами РФС виявили бажання стати новостворені юридичні особи, тобто ті п’ять клубів, які, на думку росіян, створять практично з нуля, хоча насправді використають бази українських команд.
“На нашу адресу надійшли звернення від нових юридичних осіб – футбольних клубів. Це не “Таврія”, не “Севастополь”, не “Титан”. Йдеться про Спортивний клуб Чорноморського флоту, “Скіф”, “Океан”, “Ахтіар” і команду “Жемчужина-Ялта”. Ці клуби були зареєстровані як нові юридичні особи на території Криму та Севастополя”, – пояснив Толстих.
Позачергова конференція РФС, на якій розглянуть питання про прийняття федерацій футболу Криму та Севастополя в структуру російського футболу, відбудеться 7 червня. Як наголосив Толстих, про конференцію проінформовані ФІФА та УЄФА. При цьому він зазначив, що поява клубів із Криму не приведе до розширення РФПЛ. Логічно припустити, що колективи почнуть свій російський шлях із другого дивізіону. Деякі кримські клуби можуть отримати місце в першому, але уявити собі поповнення ліги відразу п’ятьма новачками навіть росіянам важко.
Після анексії Криму три місцеві команди – “Таврія” (Сімферополь), “Севастополь” і “Титан” (Армянськ) – продовжили грати в українській першості
Деякі клуби із кримської п’ятірки – новостворені структури, що не мають за собою ніякої історії. Інші раніше існували в тому чи іншому вигляді. Так, “Скіф”, який має замінити “Таврію”, останні кілька років брав участь у різних турнірах на території півострова. До прикладу, його дитячі команди грали в чемпіонаті Криму.
У Ялті впродовж декількох років існував професійний клуб “Жемчужина”. Організацію було створено в 2010 році на базі збанкрутілого “Фенікса-Іллічівця”. Команда довго намагалася отримати статус професійної і навіть провела сезон 2012/13 у другій лізі України, але вже в травні 2013 року клуб припинив своє існування. Однак він далі грав у аматорських турнірах. У чемпіонаті Криму цього року “Жемчужина” впевнено лідирує.
Поява керченського “Океану” також не новина. Клуб представляв місто у всесоюзних і республіканських змаганнях, починаючи з 1938 року. Саме під назвою “Океан” команда досягла найбільшого успіху в радянський період, посівши четверте місце в другій лізі СРСР. Після здобуття незалежності Україною спершу під власною назвою, а згодом під назвами “Войковець”, “Металург” і “Портовик” команда грала в другій національній лізі. У 1997 році клуб через фінансові труднощі знову зник із карти України, аби згодом з’явитися в першості Криму .
Про футбольний клуб “Ахтіар” можна сказати лише одне: його створення –  це подачка  кримським татарам. Саме так називалося кримськотатарське селище, на місці якого пізніше було засновано місто Севастополь. Наприкінці XVIII століття Севастополю з ініціативи Павла Першого не на довго було присвоєно історичну назву. 
Щодо СК ЧФ, то тут, ймовірніше, базовим клубом стане “Севастополь”, хоча росіяни стверджують, що це буде “армійський” клуб.

Погляд із Криму

А ось колишні флагмани кримського футболу, видається, зникнуть остаточно. “Севастополь” завершив сезон на 11-ому місці в УПЛ. Почесний президент клубу Вадим Новинський у квітні заявив, що команда може переїхати в інше місто. Своєю чергою президент “Севастополя” Олександр Красільніков зазначив, що клуб хоче виступати в РФПЛ.
“Ми всі з нетерпінням чекаємо 7 червня, коли вирішиться доля севастопольського та кримського футболу в цілому. Сподіваємося на здоровий глузд. Ми хочемо грати в російській Прем’єр-лізі, але, враховуючи непросту ситуацію, ми приймемо будь-яке рішення РФС... Навіть зіграємо в чемпіонаті Криму”, – поступово знизив рівень бажаного Красільніков.
“Таврія” ж може похвастатися найсерйознішою історією з усіх клубів півострова. Кримці в 1992 році виграли перший чемпіонат України, у 2010 році здобули Кубок країни. За підсумками минулого сезону команда вилетіла з УПЛ.
Стосовно долі “Севастополя” і “Таврії” вже висловився генеральний директор сімферопольців Олександр Бойцан, який відзначив, що в клубів немає майбутнього в РФС. “Рішення приймають на найвищому рівні. Поки коментувати їх не хочеться. Відбудеться конференція 7 червня, і ми разом зможемо все  прокоментувати. А стосовно “Таврії” і “Севастополя”, українські юридичні особи не можуть грати під юрисдикцією Російського футбольного союзу, тому однозначно в них немає майбутнього в РФС”, – заявив Бойцан.
Цікаво, що раніше гендиректор “Таврії” зазначав, що у клубу “немає майбутнього” і в змаганнях під егідою ФФУ. А ось у скромного “Титана” з Армянська майбутнє, видається, є. Принаймні самі керівники клубу хочуть бути частиною українського футболу (навіть незважаючи на те, що півострів тепер окупований російськими військами).

Погляд із Києва

А що ФФУ? Вкотре ми констатуємо повну пасивність української футбольної організації стосовно кримського питання.
Цікаво, що нинішній розвиток подій доволі точно передбачив екс-президент ПФЛ України Святослав Сирота: “Згідно з інформацією одного зі співробітників РФС, нібито існує негласна домовленість із ФФУ про невтручання в цей процес. Інше слово, наші мовчатимуть і робитимуть вигляд, що нічого не відбувається. На питання, що вони могли би зробити, відповідь проста: направити до ФІФА та УЄФА лист із проханням підтримати в цьому питанні Україну і рішення ООН, яка не визнала анексію Криму”.
На своїй сторінці в соцмережі Facebook колишній воротар, пізніше функціонер, підкреслив: “Стосовно “Таврії” та “Севастополя”, то ці команди однозначно не братимуть участі в жодних змаганнях РФС. Замість “Севастополя” створять “Чайку”, а замість “Таврії” – іншу команду. Обидва клуби почнуть грати з другої ліги Росії за двох умов: якщо знайдуть спонсорів (думаю, когось просто зобов’яжуть) і якщо наші не “наїдуть” на УЄФА і ФІФА... Невтручання в умовах війни є справжнісінькою зрадою України”.
Здається, що Сирота був правий (лише назви клубів назвав неточно) і всі російські кроки були відомі давно. Лише ФФУ чомусь на це не реагувала... Навряд чи Толстих і міністр Віталій Мутко ризикнули б нервувати світову футбольну спільноту тоді, коли серйозно піднімається питання забрати в Росії чемпіонат світу з футболу, не маючи вагомих причин для цього. Звичайно, кроки РФС дещо обережні, адже впускати кримців у еліту ніхто не збирається. Тому і вирішили в РФС, що значно простіше, щоби новостворені команди грали в нижчих ешелонах. Наразі ж Київ доволі мляво реагує на позицію РФС стосовно Криму. Щоправда, в інтерв’ю matchday  перший віце-президент ФФУ Анатолій Попов зазначив, що ФФУ не визнає перехід під юрисдикцію РФС команд із Криму.
“Таврія” ж може похвалитися найсерйознішою історією з усіх клубів півострова. Кримці в 1992 році виграли перший чемпіонат України, у 2010 році здобули Кубок країни. За підсумками минулого сезону команда вилетіла з УПЛ
“Російський футбольний союз має право вирішувати все, що хоче, але Федерація футболу України ніколи не погодиться з його позицією. Федерація футболу підтримує положення міжнародних інстанцій про те, що Крим є невід’ємною частиною території України, тому всі футбольні інституції, які перебувають на території півострова, перебувають під юрисдикцією Федерації футболу України. Іншої думки бути не може! З іншою позицією федерація нашої країни ніколи не погодиться.
Лист в УЄФА або ФІФА? Я можу сказати тільки одне: позиція Федерації футболу України незмінна. Вона відповідає позиції української держави і в контексті футболу, і в контексті нинішньої ситуації. Нам неприйнятне втручання у внутрішні справи нашої країни з боку інших держав і їх структур на будь-якому рівні в будь-яких проявах. Ця думка незмінна. Крим – це територія України, суб’єкти футболу в Криму перебувають під юрисдикцією Федерації футболу України”, – сказав Попов.
Наразі ж усі чекаємо 7 червня та офіційного рішення Москви. Якщо росіяни ризикнуть прийняти кримські клуби (а в тому, що вони це зроблять, сумнівів майже не виникає), цікаво буде спостерігати за реакцією ФФУ, адже реагувати таки доведеться. У позі страуса за такої ситуації довго не протримаєшся.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8638 / 1.63MB / SQL:{query_count}