Політичні “жертви” кодексу

Аби заспокоїти підприємців на Майдані, Президент може вдатися до звільнень в уряді

Аби заспокоїти підприємців на Майдані, Президент може вдатися до звільнень в уряді

Податковий кодекс, який викликав хвилю обурення підприємців усієї України, невдовзі може наробити шкоди ще й його безпосереднім творцям. Йдеться про те, що Президент України Віктор Янукович може “перетрусити” уряд за погано написаний документ.

“Якщо буде необхідність, і я побачу, що є грубі процесуальні порушення, які призвели до такої ситуації, і треба буде прийняти кадрові рішення – я ці рішення прийму. Я зроблю все, щоб знищити корупцію у владі. Але це не робиться за один день. І ми в цьому питанні з вами союзники”, – сказав Президент під час зустрічі з протестувальниками на майдані Незалежності в суботу, 27 листопада.

Першим позбутися свого крісла може віце-прем’єр-міністр, який відповідає за реформи, Сергій Тігіпко. Автор і найрадикальніший захисник Податкового кодексу, схоже, анітрохи не переймається своєю долею і тим, що над ним навис дамоклів меч народного гніву. Ба більше – Сергій Тігіпко продовжує активно відстоювати кодекс. Він вважає, що в питанні спрощеної системи оподаткування влада не повинна йти на компроміси з підприємцями.

“Є питання, за якими, я вважаю, ми не повинні йти ні на які компроміси”, – сказав віце-прем’єр-міністр. За словами Тігіпка, саме через систему спрощеного оподаткування “у нас йде велике відмивання грошей”. Крім того, зауважив віце-прем’єр, саме через цю систему йде велика кількість контрабанди. Він вважає, що можна було б досягти домовленості про збільшення граничного розміру продаж, які підлягають під систему спрощеного оподаткування.

“Ми можемо в принципі піти на те, щоб збільшити обсяг реалізації, але якщо збільшувати обсяги, одразу треба думати про контроль”, – додав він.

Не переймається Сергій Тігіпко й своїм рейтингом, який може скотитися униз через прийняття Податкового кодексу.

“Мені здається, що боятися цього – це означатиме, що коли ти чогось боїшся, то ніколи нічого не зробиш”, – сказав він. Сергій Тігіпко каже, що йому не цікаво повертатися в політику лише задля збереження своїх рейтингів, займатися популістськими речами. “Якщо потрібно, то спалю рейтинг до нуля. Хай він буде нуль. Але справу буде зроблено”, – каже він.

Цілком ймовірно, що такий радикалізм вартуватиме Тігіпку посади.

Протестні акції на майдані Незалежності у Києві свідчать, що підприємці з різних куточків України об’єдналися не під партійними прапорами і гаслами, а з метою захисту своїх прав на роботу і нормальне життя. Нині люди озлоблені на владу, за яку ще вчора віддали свої голоси. Підписання кодексу у тому варіанті, який є нині, означатиме ще більші заворушення і, відповідно, падіння рейтингу партії влади.

Нестабільність у державі викличе критику в Європі та решті світу. Відтак влада мала б зробити кілька кроків назустріч протестувальникам. Їх варто розділити на дві складові: політичну і економічну. Якщо говорити про політичну, то тут якраз і йтиметься про звільнення Сергія Тігіпка або інших членів уряду. Дехто каже, що Віктор Янукович звільнить навіть прем’єр-міністра Миколу Азарова. До когорти “цапів відбувайлів” може приєднатися і голова Держкомпідприємництва Михайло Бродський. Таке “жертвоприношення” дещо зніме соціальну напругу. Друга складова – економічна. Зрозуміло, що певні поступки підприємцям зроблять, деякі вимоги врахують, але не всі. І те, що кодекс не ветують, неодноразово заявляли перші особи держави. Але реалізацією цих двох сценаріїв влада може домогтися згортання масових акцій протесту. 

Володимир Фесенко,
директор Інституту проблем управління ім. Горшеніна:

– Головними суб’єктами ризику є Тігіпко і Бродський. По-перше, їх прізвища поряд із прізвищами Азарова підприємці називають найчастіше. Але, на відміну від Азарова, Тігіпка і Бродського можна швидко звільнити. Відповідне рішення Президента за бажанням можна у Верховній Раді проголосувати. Хоча зараз, я нагадаю, це право Президента – звільняти урядовців і керівників центральної влади. Тут все залежить від політичної волі Януковича. З Азаровим все складніше. Він стратегічно важливіший для Януковича, ніж Тігіпко і Бродський. Азаров не лише керівник уряду. Звільнення прем’єра означає, що ВРУ має призначити нового главу уряду і сформувати новий уряд, заново вибудувати систему стримувань і противаг, балансів інтересів. Це додатковий головний біль для Януковича. Кожен з потенційних кандидатів на посаду прем’єра у перспективі може стати конкурентом для самого Януковича. Азаров – фігура, яка не має політичних амбіцій, на відміну від решти претендентів на прем’єрське крісло. Думаю, що Азаровим Янукович пожертвує у крайньому випадку. Окрім того, звільнення Азарова буде розглядатися, як фактична поразка влади у протистоянні з Майданом. А психологія нинішніх можновладців така, що часткові поступки, компроміси можливі, але принципові виключаються. Влада нині звикла демонструвати свою силу, а не слабкість.  
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8304 / 1.58MB / SQL:{query_count}