«Дуже погані новини для тих, хто стежить за ситуацією в Україні»

Американські експерти негативно сприйняли призначення Ірини Венедіктової генеральним прокурором України

фото: ua.news
Експерт Центру міжнародного приватного підприємництва Ерік Гонц у коментарі «Голосу Америки» називає голосування (https://lvivpost.net/ukraine/n/45866) за нового генпрокурора «тривожним днем для незалежності прокурорів». «Одним із найбільших нарікань серед бізнесу в Україні є брак правосуддя. Тепер в Україні є генеральний прокурор, яка дуже близька до партії президента, і я хвилююсь, що інвестори та бізнес сприймуть її призначення як повернення до старих правил в Україні», – заявив Ерік Гонц.
Експерт звертає увагу на причетність родини Венедіктової до «внутрішнього кола українських олігархів»: «Це призначення демонструє зміну підходу адміністрації Зеленського. Мовляв, от ми маємо всі нові обличчя в уряді. І у нас є генеральний прокурор, яка насправді має тісний зв’язок із так званою українською елітою».
За словами Гонца, хоча президент Зеленський називав попереднього генпрокурора «своєю людиною», Руслан Рябошапка на посаді продемонстрував незалежність від президентського офісу. «Мене як оглядача ситуації в Україні лякає те, що Україна повертається до старих поганих часів. Видалити з уряду важливих гравців, які мали добрі відносини з МВФ, було надзвичайно поганою ідеєю. Якби я мав можливість поговорити з президентом Зеленським, я б йому сказав: «Припиніть, будь ласка, не робіть більше жодних змін, інвестори вже й так на межі, Україну й так вже розглядають як країну високого ризику. Зупиніться, просто зупиніться», – ділиться враженнями від української політики оглядач.
Експертка аналітичного центру «Атлантична рада» Мелінда Герінг вважає Ірину Венедіктову не готовою для посади генерального прокурора України: «Це абсолютно хибна кандидатура на цю посаду. Посада генерального прокурора – одна з п’яти найважливіших посад у країні. Вона ніколи не була прокурором, вона політично не є нейтральною, а це передбачено законом, і вона є політичною фігурою – третій номер у партії «Слуга народу» торік. Вона навіть не пройшла конкурс на посаду судді Верховного Суду».
Експертка «Атлантичної ради» не виключає, що Ірину Венедіктову призначили для того, щоб вона висунула звинувачення проти попереднього президента України Петра Порошенка. «Якщо це правда, якщо Венедіктову призначили, щоб вона висунула звинувачення проти Петра Порошенка, ми повертаємось в старі погані часи. Генеральна прокуратура не повинна грати в такі ігри», – вважає Мелінда Герінг.
Ірина Венедиктова – перша жінка в історії України, яка обіймає посаду генерального прокурора. Втім, Мелінда Герінг зауважує, що репутація важливіша, ніж гендер: «Мене не вражає те, що вона – перша жінка на посаді генерального прокурора України. Що важливо – це її репутація. І вона не має доброї репутації. В України зараз дуже поганий місяць».
Більш оптимістичний щодо нового генпрокурора України політичний оглядач Джонатан Брансон із центру SOSi Exploit. Він вважає недостатньо вагомими підстави для критики Венедіктової. Експерт закликає поважати вибір президента, якого досі підтримує переважна більшість українців: «Якщо справи підуть справді так, як побоюються активісти, тоді деяку їхню критику можна буде виправдати. Поки що це спекулятивна критика. В Україні досі дуже багато людей підтримують цього президента, в Україні досі панує оптимізм. Звісно, нещодавно були ухвалені негативні рішення з новим урядом, але треба поважати вибір українців».
Раніше в одному з інтерв’ю Ірина Венедіктова виступила за скасування закону, який передбачає амністію для активістів Революції Гідності. Експерт визнає, що уряд веде ризиковану політику, адже перед Україною зараз – і без зміни уряду – чимало викликів. «Скільки ще кнопок має Зеленський натиснути? І чи він розуміє, що він їх натискає? Зараз стільки всього відбувається в Україні: вибіркове правосуддя, переслідування активістів у справі Шеремета, обвалились євробонди, проблемне законодавство у сільському господарстві, коронавірус, «формула Штайнмаєра», заяви про прямі переговори з бойовиками на Донбасі. Таке враження, що влада випробовує межі, як далеко вони можуть тиснути. Ніби вони хочуть перевірити, наскільки дієвою є опозиція. Тепер все ставиться під сумнів: чи Майдан трапився, чи хтось скинув Януковича, чи це були, як ми на Заході любимо говорити, просто мирні протести студентів і вчителів», – зазначив Джонатан Брансон.
Здивований різкою зміною уряду в Україні під час пандемії та економічної кризи колишній посадовець Пентагону в адміністрації Обами, а тепер директор аналітичного центру «Пенн Байден» Майкл Карпентер. Зміну генерального прокурора політичний оглядач називає «поганим сигналом». «Мені важко зрозуміти, як у цей час президент і його команда вирішили звільнити стільки людей в уряді, яким довіряють на Заході. Зокрема, колишнього генпрокурора Руслана Рябошапку. І також міністрів фінансів, оборони, економіки, вони працювали над справді глибокими системними реформами. Звільнити їх у цей час, коли ціни на нафту впали, світ входить у стан рецесії, якщо не депресії, коли є страх щодо поширення коронавірусу – це дуже погані новини для тих, хто стежить за ситуацією в Україні. Незалежно, як проявить себе новий уряд, це дуже поганий сигнал», – розповів «Голосу Америки» Майкл Карпентер.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8634 / 1.57MB / SQL:{query_count}