Українські вибори: все може бути по-чесному?

Уряд підтримав законопроект про невідворотність покарань за виборчі злочини. Тепер слово за парламентом

У середу, 11 квітня, уряд підтримав проект закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення виборчого законодавства”. Цей документ два роки розробляли МВС, Нацполіція, Громадянська мережа ОПОРА. В українському законодавстві і зараз діють норми, що передбачають і кримінальну відповідальність за виборчі злочини, як то підкуп виборців, однак все прописано так, що закон дуже важко втілити на практиці. Новий законопроект мав би виправити ці недоліки. Основна мета – створити передумови для невідворотності покарання за виборчі злочини, при цьому декриміналізувати дрібні порушення, які не впливають на результати голосування. На цьому наголошують автори документа.

Жорстка профілактика

Які ж зміни пропонуються? Зокрема, коли йдеться про таке негативне, але, на жаль, звичне для України явище як підкуп виборців, то кримінальна відповідальність за такий злочин може бути збільшена до шести років позбавлення волі. До того ж правоохоронці зможуть здійснювати негласні слідчі дії. Зараз вони не мають такої можливості, а максимальна санкція за пропозицію виборцю неправомірної вигоди – три роки позбавлення волі.
“Проектом також криміналізується здійснення передвиборної агітації, яка супроводжується наданням виборцям неправомірної вигоди. На жаль, чинний Кримінальний кодекс має прогалини у цьому питанні, встановлюючи відповідальність лише за надання неправомірної вигоди юридичним особам.  Натомість у проекті суттєво розширено розуміння неправомірної вигоди, яка може незаконно надаватися виборцям. Зокрема, до такої неправомірної вигоди включено спиртні напої та продукти харчування, які масово роздаються на виборах в Україні з метою підкупу виборців”, – зазначають в Громадянській мережі ОПОРА.
Вперше можуть бути введені санкції у вигляді позбавлення волі строком до двох років за ч. 1 ст. 158-1 Кримінального кодексу України (ККУ) щодо незаконного використання, вкидання виборчих бюлетенів; за ч. 1 ст. 159 ККУ щодо порушення таємниці голосування членом виборчої комісії, кандидатом, спостерігачем; за ч. 1 ст. 160 щодо отримання виборцем неправомірної вигоди, пов’язаної з реалізацією активного або пасивного виборчого права.
“Законопроектом уперше пропонується ввести санкцію у вигляді позбавлення волі за цими злочинами, що серед іншого, відіграватиме профілактичну роль. Підвищення санкцій за виборчі злочини не є самоціллю. Зміни, передбачені проектом, спрямовуються на формування передумов та інструментарію для виявлення, розслідування злочинів та притягнення до відповідальності винних осіб. Саме тому проект передбачає звільнення від кримінальної відповідальності осіб, які добровільно повідомили правоохоронні органи про вчинення злочинів щодо підкупу виборців, або фальсифікації виборчої документації та сприяли розслідуванню. Ця новація мотивуватиме громадян, яких намагатимуться під час виборів втягти до незаконної діяльності, сприяти правоохоронцям. При цьому, звільнення від кримінальної відповідальності не буде застосовуватись до організаторів підкупу виборців чи злочинної діяльності із фальсифікації виборчої документації”, – наголошують в мережі ОПОРА.
Окрім того, вперше може бути введена кримінальна відповідальність за підкуп кандидата. Тут йдеться про так званих технічних кандидатів і кандидатів-двійників. Зрозуміло, коли, до прикладу, такий “кандидат” змінив напередодні виборчої кампанії прізвище на таке як і у одного із найбільш рейтингових кандидатів, то це технологія для заплутування виборців і відтягування голосів. І такий кандидат-двійник це робить не для себе. Законопроект також передбачає, що правоохоронці зможуть здійснювати негласні слідчі дії. Санкція за підкуп технічних кандидатів може бути до шести років позбавлення волі. За прийняття кандидатом неправомірної вигоди – до двох років позбавлення волі.
Водночас в законопроекті пропонується скасувати кримінальну відповідальність за приховування або знищення виборцями власних виборчих бюлетенів. Експерти зазначають, що такі дії – це хуліганство чи вияв протесту, але це не становить суспільної небезпеки. Тут достатньо було обмежитись штрафами.
Також пропонують введення адмінвідповідальності за умисне розголошення виборцем свого волевиявлення у приміщенні для голосування. Для того, щоб уникнути контролю за волевиявленням з боку третіх осіб.
Також законопроект передбачає збільшення штрафів, якщо йдеться про адмінпорушення під час виборчої кампанії. Зокрема, за порушення обмежень введення агітації.
“Такі порушення виборчого законодавства є найбільш масовими в Україні і необхідно створити умови, коли кандидатам буде вигідніше дотримуватися закону, ніж його порушувати. Зокрема, зараз штраф за порушення встановлених обмежень громадян від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Проект передбачає підвищення штрафу до 100-200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Зокрема, таке підвищення санкції здатне вплинути профілактично і на місцевих чиновників, які достатньо масово втручаються до передвиборної агітації і зловживають адміністративними ресурсами на виборах”, – зазначають в мережі ОПОРА.

фото: apostrophe.ua

Питання до парламенту

Координатор мережі ОПОРА Ольга Айвазовська на засіданні уряду 11 квітня розповіла, що після позачергових парламентських виборів 2014-го по всій Україні було 13 обвинувальних вироків судів щодо зловживань передвиборчим процесом, після місцевих виборів 2015-го – 69. Тож відбувалось збільшення кількості судових рішень, зокрема і за підкуп виборців, але ніхто з порушників до тюрми так і не сів.
Новий законопроект зараз виглядає можливістю справді змінити правила гри. От тільки цікаво буде поспостерігати, як поводитимуться наші правоохоронці, як розслідуватимуть виборчі злочини, чи усі кандидати (як від влади, так і від опозиції) будуть рівні перед законом.
Та найважливіше питання: чи власне цей законопроект стане законом? Наступне і вирішальне слово буде за парламентом. Легкого проходження законопроекту не буде.
Зауважимо, що в нас за рік до президентських і за півтора роки до парламентських виборів досі ще не оновлений Центрвиборчком, повноваження абсолютної більшості членів якого мали б завершитись ще у 2014-ому. Також в парламенті чекає на друге читання Виборчий кодекс і невідомо, коли нардепи візьмуться за це питання. Наші депутати демонструють, що не хочуть змінювати виборчої системи до чергових парламентських виборів (до проекту Виборчого кодексу внесли близько 4400 правок, це рекорд).
Тут звернемо увагу на те, що за умови збереження нинішньої змішаної виборчої системи із мажоритаркою питання необхідності ухвалення закону про невідворотність покарання за виборчі злочини стане ще нагальнішим. Адже відомо, що найбільше правопорушень вчиняється саме у мажоритарних округах. Але нинішні нардепи, багато майбутніх потенційних кандидатів-мажоритарників також це знають, тому важко сподіватись на те, що вони погодяться самі собі ускладнити життя.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9451 / 1.6MB / SQL:{query_count}