Сигнали з-за океану

Україна може отримати від США військово-технічної допомоги на півмільярда доларів. Але останнє слово скаже Трамп, і про “Джавеліни” наразі, начебто, не йдеться…

Сенат США цього тижня схвалив проект рекордного оборонного бюджету на наступний рік – майже 700 мільярдів доларів. Нас найбільше цікавить те, що цей документ передбачає виділення Україні 500 мільйонів доларів допомоги в сфері безпеки, включаючи летальне та не летальне озброєння, навчання військових і технічну до­помогу.
“Проект закону санкціонує надання нашій державі летальних озброєнь оборонного характеру. До нього також включено положення, що дозволяють використання коштів оборонного бюджету США на потреби реабілітації у медичних установах Сполучених Штатів поранених українських військовослужбовців, а також на посилення спроможності повітряних та військово-морських сил нашої держави. Вперше на законодавчому рівні пропонується надати Україні такі оборонні засоби: радіолокаційні засоби протиповітряної оборони та спостереження за надводною ситуацією; військово-морські протимінні засоби; кораблі прибережної дії та берегової охорони”, – повідомив на своїй сторінці у Facebook Президент України Петро Порошенко, який саме перебуває в США, де бере участь в роботі 72-ї сесії Генасамблеї ООН.

Порошенко ще поговорить із Трампом

Детальніше про цей американський вояж українського гаранта “Пошта” писатиме в наступному номері. Учора ввечері, 20 вересня, Порошенко ще мав презентувати своє бачення міжнародної миротворчої місії на Донбасі під час  загальних дебатів Генасамблеї ООН та на самміті Радбезу ООН з питань миротворчості. А сьогодні, 21 вересня, в нього ще запланована зустріч з главою Білого дому Дональдом Трампом на полях Генасамблеї ООН. Миротворці та зброя – саме ці два питання можна назвати головною метою візиту Порошенка до Вашингтона. Поки зосередимось на тому, що вже було відомо про ймовірне постачання Україні американської зброї.
Насправді в цьому питанні ще багато невизначеності. Сенат США ухвалив важливе рішення, але воно ще не остаточне. Американський парламент складається з двох палат, раніше Палата представників вже підтримала свій варіант оборонного бюджету, тепер потрібно узгодити фінальний варіант документа і відправити його на підпис президенту Трампу. Щодо летальної оборонної зброї для України, то тут можна говорити про двопалатну та двопартійну підтримку нашої держави, як з боку американських республіканців, так і демократів. Але і вже традиційно констатуємо, що зрештою все залежатиме від остаточної позиції Дональда Трампа.
“Порошенко розраховує переконати Дональда Трампа підтримати позицію міністра оборони США Джеймса Меттіса та помічника президента з національної безпеки Герберта Макмастера, які висловлюються за надання Україні летальної зброї. Йдеться поки про скромнішу суму в 500 млн доларів. Це той пакет пропозицій, який Меттіс передав у Білий дім три тижні тому. І, як кажуть джерела в Білому домі, це рішення було підтримане усіма, в тому числі, Держсекретарем Рексом Тіллерсоном і віце-президентом Майком Пенсом. Головна заковика сьогодні – особиста позиція Трампа. Це людина, через яку питання про надання зброї, власне, зависло. Я не виключаю, що рішення американського Сенату про виділення Україні додатково 500 млн доларів з оборонного бюджету США на надання летальної зброї оборонного призначення може виявитися просто “пігулкою” для України. Тобто Сенат США розуміє, що
 
 фото: president.gov.ua
шансів переконати Трампа практично немає. Тому сенатори в даному випадку вирішили піти на випе­ре­дження. Цілком можливо, що Трамп ветує рішення Сенату про виділення Україні допомоги в півмільярда доларів. У будь-якому випадку, це безпрецедентний пакет. За Обами, наприклад, Україна отримувала на оборонні цілі тільки 350 млн доларів. Тому тут ми бачимо збільшення цього пакету практично вдвічі”, –  зазначає у колонці на сайті “Новое время” політтехнолог, президент Фонду національних стратегій Тарас Березовець.
Експерт нагадує про непрості “стосунки” між Україною і Трампом. “Американський президент всіляко демонструє бажання ізолюватися від українських проблем. І є ризик того, що він спробує вирішити українську кризу за наш рахунок. Йдеться про сумно­звісні “мирні ініціативи” Путіна, які президент РФ вже практично узгодив із німецьким канцлером Ангелою Меркель. Ідеться не про повноцінну миротворчу місію на Донбасі, а всього-на-всього про охорону спостерігачів спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Путін тим самим дає “пас” Трампу: мовляв, “це може бути твоя особиста історія успіху, якщо ти на все це погодишся”. І не виключено, що Трамп може повестися на цю путінську гру. Тому Україні теж важливо грати на випередження. Тим більше, що головна мета Путіна (крім втягування Заходу в цей діалог) – сказати Трампу: “ось бачите, у нас тут “мирні ініціативи”, а тому давайте припинимо всі ці розмови про надання Україні летальної зброї”. Такий ризик є, і він досить високий. Чому це все відбувається? За інсайдерською інформацією, під час зустрічі в Мінську Курт Волкер однозначно сказав Суркову, що американці перебувають на фінальній стадії прийняття рішення про надання Україні летальної зброї. Зауважте, Путін негайно після мінської зустрічі, практично синхронно, почав озвучувати свої “мирні ініціативи”, хоча за три дні до цього Дмитро Пєсков категорично заявляв, що ніяких миро­творців на Донбасі не буде. Принаймні, все виглядає саме так”, – додає Бере­зовець.
Нагадаємо, що великі очікування на позитивні новини щодо надання нашій країні американського летального оборонного озброєння були напередодні Дня незалежності України, але візит глави Пентагону Меттіса до Києва завершився лише новими обіцянками. От і зараз після голосування в Сенаті США ми далі продовжуємо чекати.

Що тепер чекаємо?

Як і раніше, панує невизначеність щодо того, яку саме зброю можна очікувати від США навіть у випадку остаточного позитивного для нас рішення глави Білого дому. У тому переліку, який навів Президент України, немає розпіарених протитанкових комплексів Javelin. Про їхні характеристики та переваги над іншими аналогами “Пошта” писала вже неодноразово, але експерти в Україні продовжують висловлювати кардинально різні точки зору щодо важливості надання саме цієї зброї.
Президент Порошенко під час зустрічі із українською діаспорою у США напередодні голосування Сенату розповідав, що перемовини з американською стороною щодо зброї зводяться не тільки до комплексів Javelin.
“Важливість оборонної зброї – це не просто протитанкові ракети Javelin, ми виробляємо самі “Стугну”, яка має інший принцип, але дуже ефективна, ми говоримо про систему радіо­електронної боротьби, яка презентує світу неспростовні докази злочинів Росії – звідки вони відкривають вогонь, щоб убивати наших цивільних, звідки і коли, якого калібру вони підтягнули заборонене мінськими угодами важке озброєння, і, врешті-решт, це докази, які дозволять нам сформувати юридичну позицію, коли будуть розглядатися злочини Росії в Міжнародному суді в Гаазі. Це не просто зброя, а це є юридичним інструментом захисту української позиції”, – заявив Порошенко. З цього можна роботи висновок про те, що “Джавелінів”, найімовірніше, і не буде.
Цікаво, що якоїсь реакції офіційних представників Кремля практично і не було. Якщо не брати до уваги російські ЗМІ. Прес-секретар Путіна Пєсков лише заявив, що вони “не чули” заяв про зброю від американської сторони, а були лише заяви Порошенка. Водночас Пєсков вчергове зауважив, що рішення США про надання Україні летальної зброї “не сприятиме врегулюванню конфлікту на південному сході України”. Фактично це повторення попередніх російських погроз, адже зрозуміло, що наскільки гарячою ситуація буде на Донбасі залежить від Кремля.
А заяви американської сторони були. Так, про поправку до проекту американського оборонного бюджету, яка стосується України розповідав сенатор-республіканець, член Комітету з міжнародних відносин Сенату та співзасновником групи підтримки України в Сенаті США Роб Портман. “Додавання повітряних та берегових оборонних радарів, мінних та протимінних можливостей, прибережних та берегових можливостей. Ці доповнення відповідають найбільш нагальним потребам українських військових в протитанковій зброї, захищеному зв’язку та контрартилерійських радарах”, – зокрема про такі деталі поправки повідомляє “Голос Америки” з посиланням на слова Портмана. Сенатор розповів і про те, що кошти передбаченні на два роки, щоб в Пентагону та Держдепу США був час на їх виділення та освоєння, а також, що умовою надання такої допомоги має стати прогрес України в оборонній реформі. Йдеться про покращення забезпечення, управління запасами, покращення безпеки приватної чи закордонної оборонної технологій. Також Роб Портман розповів і про те, що відповідно до поправки до проекту оборонного бюджету полегшуються можливості використовувати допомогу США для покриття медичних та інших витрат, пов’язаних з турботою про українських службовців, медичного навчання та підтримки українців.
Насамкінець треба зазначити, а не це звертають увагу й Президент Порошенко й більшість експертів, що у випадку рішення Білого дому постачати Україні зброю, відкриється можливість до аналогічних рішень з боку інших західних держав.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8795 / 1.63MB / SQL:{query_count}