Низький старт

“Пошта” проаналізувала, що, коли і як відбуватиметься на місцевих виборах-2015

Найближчі майже два місяці країна житиме місцевими виборами. Формуватимуться виборчі комісії, політичні партії влаштовуватимуть торги і посилено агітуватимуть за себе, охочі стати депутатами чи головами міст, селищ або сіл чубитимуться між собою. Хоча, говорячи об’єктивно, цей процес розпочався задовго до офіційного старту виборчої кампанії, який відбувся 5 вересня.
Однак тепер виборчий процес стартував офіційно. Україна обиратиме місцеву владу за новим законом, який викликав на себе шквал критики і є достатньо складним у застосуванні. Однак, окрім самого дня голосування і підрахунку голосів, законом передбачено ще багато організаційних заходів. Отож “Пошта” пропонує вашій увазі календарний план основних організаційних заходів майбутніх виборів.

Виборчі комісії і спостерігачі

Вже сформована низька комісій: обласні, районні, міські обласних центрів. До 9 вересня районні і міські організації політичних партій ще можуть подавати кандидатури членів до відповідних територіальних комісій, окрім вищеназваних. А 12 вересня робота з формування усіх міських, селищних і сільських комісій має бути завершена. Однак низові дільничні комісії формуватимуться значно пізніше. На першому етапі відбувається формування комісій вищого рівня. 
Якщо громадська організація хоче спостерігати за виборами і займається виборчим процесом, то подати клопотання до ЦВК вона також повинна до 14 вересня, яке буде розглянуто впродовж п’яти діб. Для того, щоб спостерігати за виборами – організація повинна бути профільною: в її статуті мають бути прописані відповідні цілі діяльності.
До 4 жовтня суб’єкти виборчого процесу ще можуть вносити кандидатури до складу дільничних комісій, а їх утворення має відбутись до 9 жовтня. Оскільки перше засідання цих комісій відбуватиметься 10-11 жовтня, то, відповідно, термін роботи дільничних виборчих комісій складатиме лише два тижні. Чи встигнуть члени дільниць навчитись усім мудрощам організації волевиявлення – наразі під питанням.
До 19 жовтня місцеві осередки партій, кандидати і акредитовані громадські організації можуть реєструвати власних спостерігачів вже на рівні окремих округів. При цьому їх реєстрація відбувається у територіальній виборчій комісії, а сам спостерігач може знаходитись на будь-якій дільниці, яка підпорядковується відповідній територіальній комісії.

Висування і реєстрація кандидатів

До 16-19 вересня, залежно від статусу населеного пункту, повинні бути сформовані виборчі округи, по яких вже будуть змагатись політичні партії і кандидати. 
Також до 19 вересня політичні партії повинні подати до ЦВК документи, які документують їхнє бажання брати участь у виборчих перегонах, з переліком і підтвердженнями всіх місцевих осередків, які висуватимуть своїх кандидатів. Після цього відбуваються з’їзди політичних партій, на яких висуваються кандидати у депутати та особи, які претендують на посади сільських, селищних і міських голів.
У виборах зможуть взяти участь і самовисуванці, однак лише в одномандатних округах. Це означає, що вони можуть претендувати на посаду міського, селищного і сільського голови або претендувати на обрання депутатами сільської ради, але не можуть без підтримки партії претендувати на потрапляння в районну, обласну чи міську раду. 
З 21 по 30 вересня відбуватиметься реєстрація кандидатів на місцеві вибори. Нагадаємо, для того, щоб стати місцевим депутатом у міській, обласній чи районній раді особа має бути висунена від політичної партії. На посаду голови міста, села, сільського чи селищного депутата особа може балотуватись як шляхом самовисування, так і шляхом висунення партією.

Нагадаємо, що згідно з новим законодавством, склад Львівської міської ради буде зменшений з 90 до 64 депутатів, а обласної ради з 116 до 84 депутатів.
Також кандидатам на посаду голови міста потрібно буде сплатити заставу. Її розмір залежить від кількості виборців у певному територіальному окрузі. Наприклад, для того, щоб спробувати свої сили в боротьбі за місце очільника Львова потрібно заплатити понад 28 тисяч гривень. Найдешевше балотування обійдеться в маленькому містечку Угневі – всього 36 гривень. Заставу повернуть тільки переможцю.
Реєструвати список в обласну, районну чи міську раду також потрібно з грошима. Найдорожчий список на Львівщині – в обласну раду. За нього партія повинна заплатити майже 95 тисяч гривень. Зареєструвати список у Львівську міськраду обійдеться у таку ж суму, як і балотуватись на посаду голови міста Лева. У районні і міські ради інших міст нашого регіону суми значно менші – до 5 тисяч гривень. Як і у випадку з кандидатами, заставу повернуть тільки тим партіям, які подолали 5% виборчий поріг.
Згідно з новим законодавством, склад Львівської міської ради буде зменшений з 90 до 64 депутатів, а обласної ради – з 116 до 84 депутатів
Також політичні партії і кандидати на посади очільників міст, селищ і сіл повинні відкривати власні виборчі фонди і звітувати про їхнє наповнення і витрачання коштів з їхнього рахунку. Проміжний звіт партія і кандидати повин­ні подати територіальним комісіям до 19 жовтня. Остаточно відзвітувати про кошти, витрачені на вибори, суб’єкти повинні до 1 листопада.

Агітація

До 14 вересня кандидати і політичні партії вже повинні знати, скільки коштуватиме їхня агітація в ЗМІ. Саме до цього часу преса, радіо і телебачення мають оприлюднити вартість послуг із розміщення політичної реклами.
Кандидати в депутати, а також на посаду голови села, селища, міста офіційно можуть розпочинати агітацію за себе наступного дня після реєстрації. 
Політичні партії і кандидати, що ведуть агітаційну роботу, зобов’язані передавати по одному примірнику кожного друкованого агітматеріалу до територіальної виборчої комісії на території якої вони змагаються. Це потрібно робити не пізніше двох днів з моменту виготовлення.
Агітація повинна припинитись з початком суботи 24 жовтня. Виборці повинні мати змогу відсторонитись від зовнішнього впливу, обдумати своє рішення і проголосувати без тиску. Відповідно в сам день голосування агітація також заборонена.

Бюлетені і списки

До 24 вересня ЦВК повинна затвердити форму та колір виборчого бюлетеня для кожних місцевих виборів. А вже до 7 жовтня територіальні комісії затверджують текст бюлетенів.
До 14 жовтня усі громадяни, які мають право голосу на цих виборах, повинні отримати іменні запрошення. Тож до цього часу перевірте свої поштові скриньки. Якщо вам запрошення не надійшло – не полінуйтесь звернутись до дільничної комісії, на якій ви маєте голосувати, і перевірити себе у списках. Якщо вас там не виявилось, або допущена неточність у списках, то потрібно звернутись до державного реєстру виборців з відповідною заявою про включення вас до переліку осіб, які можуть проголосувати. Зробити це ви зможете до 19 жовтня
До 20 години вечора 23 жовтня ви також можете передати до дільничної виборчої комісії заяву з проханням забезпечити ваше голосування за місцем перебування у зв’язку зі станом здоров’я. Однак обов’язково додайте до заяви довідку з медичної установи, яка підтверджує неможливість з’явитись у приміщення для голосування.
Уточнений список виборців передається дільничним комісіям до 22 жовтня. Після цього, 24 жовтня, формується витяг зі списку виборців, дільнична комісія готується до напруженого дня виборів.
Сам день голосування відбудеться 25 жовтня з 08.00 до 20.00 без перерви. Офіційні результати виборів повинні бути оприлюднені не пізніше 4 листопада.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7939 / 1.61MB / SQL:{query_count}