Соціологи про підсумки Майдану

Третина українців досі вважає події осені – зими державним переворотом

фото: Reuters
Майже кожен п’ятий українець був учасником Євромайдану. Однак у країні немало тих, хто вважає події осені 2013 – зими 2014 зрежисованим державним переворотом. Частина громадян вважає їх “проектом опозиції”, інші говорять про “руку Заходу”. Про це свідчать результати дослідження фонду “Демократичні ініціативи”.
За словами директора “Демократичних ініціатив” Ірини Бекешкіної, у подіях Євромайдану в Києві брали участь 5% населення України, в інших містах і селах – 6%. Ще 9% українців допомагали мітингувальникам продуктами, одягом і грошима. “Усього це 20% населення України”, – зазначила соціолог під час презентації опитування до річниці Євромайдану.
Найбільш активними під час подій того часу були жителі Центрального та Західного регіонів України. Так, серед українців західних областей 7% брали участь у протестних акціях у Києві, ще 26% – у інших містах і селах, а 29,5% допомагали мітингувальникам; серед українців Центрального регіону у столичному Євромайдані брали участь 9,5%, ще 2% були учасниками регіональних Майданів, а 7,5% допомагали мітингувальникам. В інших регіонах участь у подіях Євромайдану була істотно нижчою: 2% – у Південному регіоні, 3% – у Східному, 3% – у Донбасі.
Ставлення до Майдану серед жителів сходу і півдня взагалі доволі не­однозначне. До прикладу, на підконтрольних терористам територіях майже нема людей, які б оцінювали ті події позитивно. “У Донбасі майже більше 70% людей вважають: революція, що відбулася, була державним переворотом. Більше половини населення Донбасу також вважає її державним переворотом, який здійснили за підтримки Заходу”, – зазначила Бекешкіна.
У Донбасі майже більше 70% людей вважають: революція, що відбулася, була державним переворотом
Та більшість українців сприймає революцію позитивно. Найчастіше ті події описують як “свідому боротьбу громадян, що об’єдналися на захист своїх прав” (38% опитаних), ще 17% вважають, що це був стихійний протест. Державним переворотом Євромайдан назвав 31% населення, при цьому 16% думають, що його підготувала опозиція, а 15% переконані, що він здійснений за допомогою Заходу. 
З’ясувалося, що на участь у минулорічних протестних акціях вплинув і рівень освіти: серед громадян із вищою освітою у протестних акціях Євромайдану брали участь 25%, середньою спеціальною – 15%, повною середньою – 14%, неповною середньою – 7%. “Щодо віку, то значні відмінності починаються з вікової групи старше 60 років, де участь у акціях протесту відчутно менша. Відмінності за статтю стосуються головним чином акцій у Києві, де брали участь 7% чоловіків і 3,5% жінок”, – пояснюють соціологи.
Ще цікаво, що думка учасників Євромайдану щодо деяких питань істотно відрізняється від загальноукраїнської. До прикладу, 76% серед тих, хто брав участь у протестних акціях у Києві, проголосували б на референдумі за вступ України до НАТО, а серед тих, хто брав участь у протестних акціях за межами Києва, таких узагалі 90% (загальноукраїнський показник – 44%). Учасники акцій протесту більш схильні підтримувати самосуд як метод встановлення справедливості (24%, по Україні в цілому – 11%), “смітникову” люстрацію (33%, по Україні в цілому – 16%), вільний продаж зброї (24%, по Україні в цілому – 10%).
76% серед тих, хто брав участь у протестних акціях у Києві, проголосували б на референдумі за вступ України до НАТО; учасники тих акцій протесту більш схильні підтримувати самосуд як метод встановлення справедливості, “смітникову” люстрацію, вільний продаж зброї
“Демократичні ініціативи” опитали також експертів. Більшість їх вважає можливим і третій Майдан: із 46 опитаних експертів 20 вважають, що це “загалом можливо”, а ще 11 – “найімовірніше, так і буде”. У переліку причин, які можуть спричинити нову революцію, найчастіше називали неспроможність нової влади впровадити системні реформи, збереження корупції в державній верхівці та падіння рівня життя населення. 
На можливе повторення Майдану, на думку експертів, може вплинути і відсутність справжнього очищення влади, непокараність винних у вбивствах на Майдані та сприянні сепаратизму, дестабілізаційні дії Москви, нехтування національними інтересами українською владою на користь Росії, а також розчарування громадян у нових політичних елітах.
Опитували українців із 9 по 19 жовтня 2014 року у 110 населених пунктах у всіх регіонах України, окрім Криму. Всього в рамках дослідження опитали 2025 респондентів. Похибка вибірки не перевищує 2,2%.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8357 / 1.56MB / SQL:{query_count}