Тільки відставка!

Опозиційні лідери підписали “мирову” угоду з Януковичем. Парламентарі проголосували за повернення Конституції-2004, усунули з посади Захарченка, звільнили від переслідувань усіх активістів Майдану та декриміналізували статтю, за якою сидить Тимошенко

Цей тиждень виявився найкривавішим в історії незалежної України. На вулицях європейської столиці силовики розстрілювали мітингувальників, а снайпери полювали на людей. І призвело до цього постійне загострення політичної кризи в країні, просте небажання президента почути людей, його хапання до останнього за диктаторські повноваження. 

Учора політики домовлялися, фракція Партії регіонів у парламенті сипалася,  а президент начебто був готовим до дострокових виборів. От тільки людям на вулицях різних українських міст потрібні реальні кроки, а не заяви. Мітингувальники вимагають негайної відставки Януковича, а не дострокових виборів десь у грудні, аби тим часом президент і далі обіймав свою посаду. На його руках кров, і він би мав за це відповісти. Тому опозиціонери, які укладають угоди з Януковичем, мали б зважати на думку людей…

Отож з підписаної угоди між опозицією та Януковичем випливає, що вибори відбудуться не раніше грудня 2014-ого. Але не можна забувати: аби вони відбулися, спочатку Янукович має піти у відставку. Щодо всіх проголосованих учора рішень у ВРУ,  то їх також має підписати глава держави.  

Перший крок

Після того, як у вівторок у столиці розпочалися криваві бої, парламент лише в четвер увечері спромігся хоч якось втрутитися в ситуацію. Опозиціонери, позафракційні та кілька десятків “регіоналів” зібралися на екстрене засідання ВРУ, на якому 236 голосами ухвалили постанову “Про засудження застосування насильства, що призвело до загибелі мирних громадян України”.

Цим документом парламент зобов’язав Кабінет Міністрів, МВС, СБУ, Міністерство оборони й інші воєнізовані формування негайно припинити застосування стосовно громадян будь-якої зброї та спецзасобів. МВС мало припинити блокування доріг по території України й забезпечити повернення персонального складу внутрішніх військ і всіх підрозділів відомства у місця їх постійної дислокації. 

Також Рада зобов’язала СБУ скасувати так звану “антитерористичну операцію”, а ГПУ зобов’язала провести повне розслідування фактів загибелі та насильства щодо учасників акцій. Було ухвалено і поправку Олега Тягнибока, в якій йдеться про те, що “органи досудового слідства повинні звернутися до суду щодо негайного звільнення з-під варти всіх затриманих учасників протестних акцій і припинити кримінальне переслідування”. Постанова, за словами опозиції, вступила в силу одразу, її не потрібно було підписувати ані спікеру, ані президенту. Хоча учора голова ВРУ її зрештою підписав. 

У четвер депутати також вирішили, що парламент працюватиме безперервно, за потреби – навіть у вихідні, поки не ухвалить усіх рішень, необхідних для виходу з кризи. Після цього лідери опозиції упродовж ночі в Адміністрації Президента вели перемовини з Віктором Януковичем. Зазначимо, що в переговорах брали також участь міністри закордонних справ Німеччини (Франк-Вальтер Штайнмаєр) і Польщі (Радослав Сікорський) та посланець Володимира Путіна – російський правозахисник Володимир Лукін. Нагадаємо, що європейські міністри  ще напередодні, у четвер, мали кількагодинні зустрічі і президентом та опозицією окремо. Разом із Сікорським та Штайнмаєром був також їх французький колега Лоран Фабіус, але в ніч на п’ятницю він покинув Україну.

Зазначимо, що учора на ранкове засідання ВРУ прийшло 360 депутатів і віце-спікер Володимир Рибак.

“Регіонали” виходять

Станом на учорашній день із фракції Партії регіонів вийшло чимало депутатів. І їх кількість постійно збільшувалась. Парламентарі, чиї заяви ще не були оголошені в Раді,  повідомляли про свій вихід із фракції ПР у соцмережі  Facebook. 

Зазначимо, що з-поміж тих, хто покинув фракцію партії влади, – Станіслав Березкін, Іван Куровський, Олександр Онищенко, Віктор Развадовський, Олександр Пресман, Євген Сігал, Іван Бушко, Михайло Ланьо, Василь Ковач, Сергій Мошак, Іштван Гайдош, Юрій Шаповалов, Віктор Бондар, Юрій Благодир, Владислав Атрошенко, Микола Джига, Віталій Хомутинник, Сергій Буряк, Терріел Васадзе, Катерина Ващук, Олег Зарубінський, Григорій Калетник, Олег Кулініч, Іван Кіровський, Ярослав Москаленко, Володимир Пилипенко, Анатолій Пригодський, Микола Сорока, Володимир Зубик, Олександр Герега та голова КМДА Володимир Макеєнко, який все ще залишається нардепом. Макеєнко ще в четвер зробив відповідне відоозверення, а також розпорядився відновити роботу столичного метро.

Окрім цих депутатів, у фракції ПР також сформувалась “антикризова” група парламентарів на чолі з Сергієм Тігіпком, яка має власну “особливу думку”. І в цій групі, за повідомленнями ЗМІ, начебто 31 депутат. От тільки важливо, що в четвер увечері Тігіпка, який також закликав до проведення  екстреного засідання ВРУ, у Раді не було. Також зауважимо, що, за повідомленням різних джерел, Тігіпко нині торгується за прем’єрське крісло, і начебто його прізвище часто звучало під час перемовин в Адміністрації Президента.

“Угода з дияволом”

Після дев’ятигодинних нічних перемовин, в яких брали участь президент, опозиція, європейські міністри та посланець Путіна, і вже вчорашнього їх продовження з’явилася “мирова” угода. Радослав Сікорський, Франк-Вальтер Штайнмаєр та  Ерік Фурньє (глава Департаменту континентальної Європи МЗС Франції) засвідчили підписання цієї угоди. Але цікавим є те, що посланець Путіна Володимир Лукін під час підписання був відсутнім. 

Варто зауважити, що нинішнім лідерам опозиції довелося жорстко вмовляти представників своїх фракцій прийняти “мирову” з Януковичем. Зокрема, розмова Яценюка з фракцією відбувалась на високих тонах, бо депутати не сприймали “мирової” з президентом. Зокрема, категорично проти виступив народний депутат Андрій Сенченко. Також негативну оцінку домовленостям між трійкою лідерів опозиції і президентом дали й деякі позафракційні депутати, зокрема Анатолій Гриценко та Олесь Доній. Ще до підписання угоди на сайті президента з’явилося звернення, в якому той заявив, що ініціює дострокові вибори. У “Правому секторі” на це відреагували дуже скептично і назвали “окозамилюванням”. 

А вже після підписання домовленостей між опозицією і президентом політтехнолог Тарас Березовець, директор компанії персонального та стратегічного консалтингу Berta Communications, у соцмережі Facebook назвав це “угодою з дияволом”. Ще гостріше відреагував на угоду директор Центру політичних студій та аналітики Віктор Таран.  “Ці три уроди проламали Раду Майдану і погодилися на перевибори у грудні. Тепер, думаю, їм треба йти не на віче Майдану, а терміново просити притулку у Яника та ховатися в АП за спинами “Альфи”. “Ми вас породили, ми вас і...” – подумали тисячі мітингувальників на Майдані, плотоядно дивлячись і облизуючись на колишніх лідерів ОППО”, – написав він.

Що було підписано?

1. Упродовж 48 годин після підписання цієї угоди буде прийнято, підписано та оприлюднено спеціальний закон, який відновить дію Конституції України 2004 року зі змінами, внесеними до цього часу. Підписанти заявляють про намір створити коаліцію і сформувати уряд національної єдності упродовж 10 днів після цього.

2. Конституційна реформа, що врівноважуватиме повноваження президента, уряду і парламенту, буде розпочата негайно і завершена у вересні 2014 року.

3. Президентські вибори будуть проведені одразу після прийняття нової Конституції України, але не пізніше грудня 2014 року. Буде прийнято нове виборче законодавство, а також сформовано новий склад Центральної виборчої комісії на пропорційній основі відповідно до правил ОБСЄ і Венеціанської комісії.

4. Розслідування нещодавніх актів насильства буде проведено під спільним моніторингом влади, опозиції та Ради Європи.

5. Влада не запроваджуватиме надзвичайного стану. Влада й опозиція утримаються від застосування силових заходів. Верховна Рада України прийме третій закон про звільнення від відповідальності, який поширюватиметься на ті ж правопорушення, що й закон від 17 лютого 2014 року. Обидві сторони докладатимуть серйозних зусиль для нормалізації життя у містах і селах шляхом звільнення адміністративних і громадських будівель та розблокування вулиць, скверів і площ.

Незаконну зброю має бути здано в органи Міністерства внутрішніх справ України упродовж 24 годин з моменту набрання чинності вище згаданого спеціального закону (пункт1 цієї угоди). Після зазначеного періоду всі випадки незаконного носіння та зберігання зброї підпадатимуть під чинне законодавство України. Сили опозиції і влади відійдуть від позицій протистояння. Влада використовуватиме сили правопорядку винятково для фізичного захисту будинків органів влади.

6. Міністри закордонних справ Франції, Німеччини, Польщі та Спеціальний представник президента Російської Федерації закликають до негайного припинення всіх видів насильства та протистояння.

Таки повернення!

Вже після підписання цієї угоди парламент 386 голосами повернув у дію Конституцію 2004 року. За словами лідера фракції “Батьківщина” Арсенія Яценюка, який представляв цей документ у парламенті, щоб Конституція від 2004 року почала діяти, потрібно внести зміни до більш ніж 80 законів.

Згідно з цією Конституцією, прем`єр-міністр України, міністр оборони, міністр закордонних справ і голова СБУ призначається Верховною Радою України. Президент України своєю чергою вносить до ВР кандидатуру на посаду прем`єр-міністра за пропозицією коаліції депутатських фракцій парламенту. Також Рада призначає чиновників на інші посади, але за пропозицією прем`єр-міністра, якому своєю чергою кандидатури представляє парламентська коаліція.

Крім того, ВР призначає голову Фонду держмайна, Державного комітету радіомовлення і телебачення та Антимонопольного комітету. Також, згідно зі статтею №83 Конституції від 2004 року, у парламенті, за результатами виборів, створюється коаліція депутатських фракцій. На це відводиться рівно місяць з моменту відкриття першого засідання ВР.

Якщо ВР з яких-небудь причин не може створити коаліцію, то президент України має право її розпустити і оголосити дострокові вибори парламенту. Кабмін у свою чергу повинен скласти свої повноваження перед новообраною Верховною Радою. Конституція передбачає, що закон, який був прийнятий ВР конституційною більшістю голосів після подолання вето президента, протягом 10 днів має бути підписаний президентом або головою ВР і опублікований.

Крім того, Конституція 2004 р. значно розширює обов’язки прокуратури. Так, прокуратура має право здійснювати нагляд за виконанням свобод і прав громадянина і людини, дотриманням законів органами виконавчої влади та органами самоврядування, а також їх службовими та посадовими особами.

Рада звільнила від переслідувань усіх активістів Майдану та відсторонила Захарченка

Депутати ухвалила закон, який звільняє від відповідальності учасників мирних акцій протесту в Україні, починаючи з 21 листопада 2013 року й до сьогодні. Закон також звільняє від адмінвідповідальності усіх осіб, яким виписані штрафи та забрані права, у тому числі, автомайданівців. Ще депутати проголосували за Постанову про надання державної допомоги сім’ям загиблих і постраждалим активістам Євромайдану. За це рішення проголосувало 371 депутат.

Крім того, депутати підтримали постанову про відсторонення від виконання обов’язків в.о. міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка. За відповідне рішення проголосувало 332 народних депутатів. Перед голосуванням між депутатами виникла супе­речка, чи має Рада право звільнити міністра. 

Рибаку не подобалось формулювання про “звільнення від виконання обов’язків”. Проте опозиція наполягла, що звільнення від виконання обов’язків має за собою наслідком відсторонення його від посади, тому колізії немає.

Воля для Юлі…


фото: Ілья Варламов
Останнім на вчора гучним рішенням Ради стало прийняття закону, який дозволяє звільнити з ув’язнення екс-прем’єра Юлію Тимошенко. Зокрема Верховна Рада ухвалила закон № 2023, яким змінені статті Кримінально-процесуального кодексу, за якими засуджена Юлія Ти­мо­шенко.

“За” це рішення проголосували 310 народних депутатів. Зокрема, проголосували 54 депутати від Партії регіонів, 87 від “Батьківщини”, 40 - УДАРу, 36 “Свободи”, 32 - КПУ, 61 позафракційний депутат.  Не голосували 46 регіоналів, по одному депутату від “Батьківщини” та УДАРу, та 6 позафракційних.  “Юлі - волю!”, - скандувала опозиція після голосування за законопроект, запропонований Андрієм Кожемякіним.

Законопроект імплементує в національну правову систему статтю 19 Конвенції ООН про протидію корупції. Зокрема будуть “приведені до міжнародних стандартів” статті 364 та 365 Кримінального кодексу.

Захисник Юлії Тимо­шенко Сергій Власенко заявив, що екс-прем’єр відтепер має бути звільнена рішенням суду. Захисник нагадав, що відповідні норми стосуються декриміналізації статей, за якими було засуджено Тимошенко, зазначає Українська правда”. “Тепер Юлію Тимо­шенко має бути звільнено рішенням суду”, – заявив Власенко.

Парубій: “Дострокові вибори президента мають відбутися якнайшвидше”

Комендант Майдану Андрій Парубій наполягає на тому, що дострокові вибори президента мають відбутися в найкоротший термін. Про це він наголосив в коментарі “Українській правді” у відповідь на підписання його колегами з опозиції угоди, за якою ці вибори відбудуться у грудні 2014 року. 

“Моя позиція залишається чіткою: вибори мають відбутися в найкоротший термін, який дозволяє Конституція України. Це може бути 2-3 місяці, але це має відбутися якомога скоріше”, - заявив Парубій. Він нагадав, що однією з головних вимог Майдану від початку була і залишається відставка президента Віктора Януковича.

У свою чергу лідер фракції “Батьківщина” Арсеній Яценюк на репліку журналістів стосовно несприйняття Майданом президентських виборів у грудні відзначив, що на даний момент ця угода була єдиною можливістю провести позитивне голосування в сесійній залі в п’ятницю. “Без цієї угоди ми не змогли б сьогодні провести голосування. Цю угоду підтримали наші європартнери, цій угоді аплодує весь світ”, - зазначив політик.

“Терміни виборів вкорочені вдвічі, ніж Віктор Янукович повинен був би бути в офісі президента. Якщо будуть інші можливості призначення дати виборів, ми обов’язково ними скористаємося”, - заявив Яценюк. “Але треба все робити покроково”, - додав він.

Люди освистали лідерів опозиції

Учора ввечері Майдан поставив ультиматум опозиції: Янукович до 10.00 22 лютого має піти у відставку, інакше – збройний штурм. Після виступу лідерів опозиції на сцену Майдану вийшов молодий чоловік з сотні Самооборони і висунув політикам ультиматум. Сотник заявив, що він не належить ні до яких партій і політичних організацій. Він сказав, що серед загиблих за минулі три дні є і член його сотні. Хлопець висловив обурення з приводу сьогоднішніх домовленостей, укладених між лідерами опозиції та Віктором Януковичем. Майдан підтримав його.

“Ми вмираємо, щоб ви стали президентами, міністрами, а ви не можете виконати однієї нашої вимоги - зека геть!” - наголосив сотник, інформує ipress.ua. “Кров загиблих - на руках Януковича, а лідери опозиції укладають з ним домовленості”, - заакцентував активіст. “Якщо до 10.00 суботи не буде рішення про відставку Януковича, ми почнемо збройний штурм”, - заявив сотник і пішов зі сцени. Люди, які зібралися сьогодні на Майдані, підтримали ультиматум хлопця і освистали лідерів опозиції, які виступили до нього.

Автомайдан: “Не сприймаємо нічого, крім відставки Януковича!”

Рух “Автомайдан” заявляє, що не сприймає жодних домовленостей із владою і її поступок, крім відставки Віктора Януковича з посади президента. Відповідну заяву “Автомайдану” поширив активіст руху Сергій Хаджинов. “Ми НЕ сприймаємо нічого, крім відставки Януковича!”, – йдеться в заяві.

Автомайдан заявляє, що вимогами активістів залишаються:

1. Негайне перезавантаження влади з відставкою злочинця Януковича та дострокові вибори президента!

2. Відсторонення, покарання та люстрація усіх виконавців злочинних наказів – силовики, прокурори, судді, інспектора ДАЇ – усі!

3. Звільнення засуджених та закриття всіх проваджень проти активістів Автомайдану та інших братів по боротьбі. Допомога з бюджету усім постраждалим та родинам загиблих.

4. Підписання асоціації з ЄС як гарантія демократії в країні.

5. Ліквідація незаконного формування “Беркут”. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8126 / 1.78MB / SQL:{query_count}