Парламентський тупик

Опозиція знову вимагає, щоб Рада повернула Конституцію-2004, але і сама сумнівається, що “регіонали” підуть на це

фото: zz.te.ua
Наступний тиждень, відповідно до календарного плану, має бути пленарним, от тільки виникають питання щодо його результативності. Нардепи 7-го скликання вже два тижні, з початку своєї третьої сесії, не знаходять порозуміння щодо конституційного питання і займаються лише заявами. 
Після певного непорозуміння із змінами до Основного закону опозиціонери знову наполягають, що основним питанням, яке дозволить парламенту рухатись далі, є повернення до Конституції-2004. Політичні експерти також називають такий крок чи не єдино можливим для започаткування виходу із нинішньої кризи. 
Однак учора, після зустрічі керівництва депутатських фракцій зі спікером, вкотре стало зрозуміло, що “регіонали” і комуністи не підуть на такий крок. У такому випадку і збиратись парламентарям наступного тижня під куполом немає  сенсу…

Яценюк переконав Тимошенко

Потрохи також випливають подробиці таємної зустрічі між головою Адміністрації Президента Андрієм Клюєвим та Юлією Тимошенко у Харкові. Представники сторін далі заперечують сам факт цієї зустрічі, але ЗМІ знаходять додаткові підтвердження. Зокрема, “Українська правда” повідомила, що зустріч могла відбутись 26 січня, а це випливає з інформації про чартерні рейси з Києва у Харків літака, який начебто використовують брати Клюєви. 
Нагадаємо, що раніше видання “Комерсант-Україна” повідомляло про таємну зустріч леді Ю і Клюєва, під час якої вони начебто говорили про широку коаліцію “Батьківщини” і Партії регіонів у парламенті, прем’єрство Яценюка і конституційну реформу. Начебто саме після цієї зустрічі Тимошенко написала листа своїм нардепам, в якому закликала відмовитись від ідеї повертати Конституцію 2004-го року.
Та цього тижня до леді Ю у харківську лікарню завітали Арсеній Яценюк та Олександр Турчинов і, як свідчать їхні подальші заяви, їм вдалось переконати Тимошенко щодо повернення Конституції-2004 і обговорити позицію щодо нового уряду.
Тут зауважимо, що конституційні ігри певною мірою тривають. У четвер, як повідомляє офіційний сайт ВРУ,  фракція УДАР запропонувала до обговорення свій проект змін до Конституції. Нагадаємо, бачення “ударівцями” цього питання суттєво відрізняється від бачення представників “Батьківщини”. Це учора спробував пояснити Віталій Ковальчук, заступник голови фракції УДАР. “Повернутися  до Конституції 2004 року потрібно, оскільки у 2010 року її дію було зупинено неконституційно. Будь-які подальші внесення змін до Основного закону можливі лише після повернення до редакції Конституції 2004 року. Внесення змін – це необхідний процес. І вже на цьому етапі має відбуватися узгодження позицій, опрацювання норм, залучення експертів і громадськості”, – заявив він.
Будь-які подальші внесення змін до Основного закону можливі лише після повернення до Конституції-2004
А тим часом представники УДАРу і “Батьківщини” заявляють, що депутати від ПР і КПУ відмовляються голосувати за повернення до Конституції-2004. Відтак опозиціонери зазначили, що й далі шукатимуть у Раді голоси для ухвалення такого рішення. “Для ухвалення постанови Верховної Ради про відновлення конституційного ладу необхідно 226 голосів і вона не потребує підпису президента”, – далі наголошує Сергій Соболєв, заступник голови фракції “Батьківщина”. А ще нагадаємо, що Арсеній Яценюк під час прес-конференції за результатами зустрічі із Тимошенко заявив, що у випадку невирішування конфлікту у парламенті, він вийде за його стіни.
Щодо цього питання дуже цікавою є думка шведсько-американського експерта Андреса Ослунда, яку той висловив в інтерв’ю “Українській правді”. “Легітимно опозиція може перемогти тільки в парламенті. Для перемоги в парламенті опозиції треба досягти згоди з групами Фірташа і Ахметова. Я не думаю, що опозиція зможе перемогти Януковича, спираючись на якісь зовнішні, закордонні сили. Великому бізнесу, який підтримує владу, слід гарантувати недоторканність власності. Також олігархи мають бути впевнені, що їх не будуть садити в тюрму за те, що вони зробили за часів Януковича”, – зауважив Ослунд.

“Прем’єріада” у розпалі


фото: hvylya.org
Окрім питання Конституції, важливим нині є і формування нового Кабміну. Президент і далі зволікає із цим питанням, очевидно не домовившись ні про що із Путіним у Сочі. “Регіонали” заявляють, що гарант лише наступного тижня консультуватиметься із фракцією щодо кандидатури нового прем’єра. 
Водночас на тлі розмов про можливе призначення Яценюка, представники ПР публічно закликали президента запропонувати прем’єрське крісло комусь із своєї фракції. Активно у боротьбу за посаду включився, зокрема, колишній віце-прем’єр, а нині заступник голови фракції ПР, Сергій Тігіпко. Свого часу він пожертвував своєю партією “Сильна Україна”, а нині може вважати себе недооціненим.
“Ситуація невизначеності породжує хаос. Проблем стає дедалі більше, економіка глибше й глибше занурюється в кризу. Уряд, який всього-на-всього виконує обов’язки, не користується довірою, а значить – не зможе провести необхідні перетворення. Наступного тижня потрібно терміново сформувати новий Кабмін, інакше ризикуємо пройти точку неповернення і ситуація в країні втратить будь-яку керованість. Коаліційний уряд – це глухий кут. Формувати Кабінет Міністрів за квотою партій чи за милозвучністю прізвищ – безглузде заняття”, – так відреагував Тігіпко на можливу участь опозиції у формуванні Кабміну.
Також висловився щодо свого можливого призначення прем’єром і Арсеній Яценюк. Першою умовою участі опозиції в новому уряді він назвав уже згадане повернення до Конституції-2004. “Ще одна умова – формування всього складу Кабінету Міністрів України опозицією. Не потрібно пробувати торгуватися з опозицією посадами. Наша позиція є дуже чітка – ми не приймаємо посаду прем’єр-міністра, ми приймаємо всю повноту відповідальності за стан справ у країні. Третя умова –  затвердження програми дій Кабміну. Вона повинна передбачати негайні економічні та політичні реформи, зокрема, відновлення співпраці з МВФ, реальну Угоду з Європейським Союзом та безвізовий режим з ЄС”, – заявив Яценюк.
"Регіонали" закликали президента запропонувати прем’єрське крісло комусь із своєї фракції
Він зазначив, що очікує публічної відповіді Януковича на ці вимоги. Нагадаємо, що раніше Олександр Турчинов заявив, що Майдан вирішить, чи стане Яценюк прем’єром. І, можливо, завтра, коли опозиція збере чергове, уже одинадцяте віче на майдані Незалежності, політики спробують обговорити це питання із людьми на вулиці. Зрозуміло, що Яценюк погодившись нині на прем’єрство багато чим ризикує, та й навряд чи Майдан дасть на це мандат. 
Однак гра триває. І президентові потрібно буде зробити свій вибір. “Призначення нового прем’єр-міністра – це питання виключно чужих грошей. Хто їх перший дасть – той і отримає прийнятний для себе формат та список членів українського уряду. Якщо першою гроші дасть Росія – прем’єром стане Медведчук, Клюєв чи Бойко. Якщо гроші дасть Захід – буде “технічний” – Яценюк, Порошенко чи Тігіпко. Перевагою Росії є спроможність дати гроші дуже швидко і без зобов’язань проводити якісь там реформи. Захід, натомість, має довгі процедури і вимоги. Але перевага Заходу в тому, що підтриманий ним уряд – серйозний натяк на політичну стабілізацію. 
В будь-якому разі – доля призначень в український уряд залежить від зовнішніх політиків і чужих грошей. Взагалі-то, така ситуація за кордоном називається банкрутством і зовнішнім управлінням. У нас це називається “покращенням” і “політичними консультаціями”, – пише на своїй сторінці у Facebook політолог Сергій Таран, керівник Центру соціологічних та політологічних досліджень “Соціовимір”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7562 / 1.61MB / SQL:{query_count}