Інша країна

У ці дні вирішується, якою буде наша країна далі

І все, що зараз робиться на Грушевського, – це протидія перетворенню її на, грубо кажучи, Сомалі. Досі ми здригалися від інформації про побиття людей кийками, але від вівторка маємо стільки нових неприємних ситуацій, що майдан можна вважати територією ведення бойових дій.
Цільова стрільба по журналістах, жорстоке побиття “Беркутом” тих протестувальників, яких вдавалося вирвати з натовпу, SMS-ки з попередженнями, судові процеси з абсурдними вироками, для прийняття яких не потрібно щось доводити чи посилатися на закони, снайпери на дахах, але головне – шість смертей, більшість з яких (а то й усі) – від вогнепальних поранень… Звістка про викрадення київського активіста Ігоря Луценка змусила вкотре насторожитися. На щастя, він живий, але це єдина новина, яка дала змогу зітхнути з полегшенням в останні два дні.
Відучора на території країни фактично запроваджено якийсь особливий стан, але не надзвичайний, бо для нього не потрібне було погодження парламенту і влада не перейшла в руки тимчасового керівництва. Ззовні все те саме, однак тепер МВС має законне право перекривати вулиці, застосовувати нові спецзасоби, навіть водомети при будь-якій температурі… У той час, коли опозиціонери їдуть до президента, відгукуючись на його ж запрошення поговорити щодо того, як улагодити цей хаос, силовики підганяють БТР і розганяють протестувальників…
Зрештою, про перебіг самої розмови нам мало відомо. Опозиціонери і далі ведуться на правила, накинуті владою: вони не запрошують журналістів, а їдуть послухати монологи Януковича самі. Показово, що після тригодинної зустрічі ніхто з них не розповів, що там було. І це в той час, коли на Грушевського далі стріляли в людей. Натомість три лідери створили ще одну вельми перспективну структуру і пішли підкорювати народ словами. І навіть у цей час мовних вправлянь на Грушевського продовжували пресувати людей. Зрештою, завдяки “законам 16 січня”, які вчора набули чинності, тепер можна будь-кого репресувати цілком правомірно...

Опозиція зустрілася з Януковичем


фото: Reuters
Учора таки відбулися перемовини між владою і опозицією в Адміністрації президента, в яких із владного боку взяли участь гарант Віктор Янукович, секретар РНБО Андрій Клюєв, радник Президента Андрій Портнов і міністр юстиції Олена Лукаш, а з опозиційного – Віталій Кличко, Арсеній Яценюк та Олег Тягнибок. 
Однак домовитись і зупинити політичну кризу їм не вдалося… Та на це мало хто в Україні і сподівався. Загалом же учорашні перемовини, які прес-служба Януковича назвала лише першим етапом, можна оцінювати не інакше, як зволікання влади та підігрівання опозиції. Зазначимо, що Юлія Тимошенко закликала опозицію не йти на це. “Будь-які переговори з Януковичем недопустимі… Після цього він більше жодної хвилини не має права посідати президентську посаду!” – зазначено в заяві леді Ю на її офіційному сайті.
Після того, як опозиціонери вийшли від Януковича, вони відмовились одразу будь-що коментувати і направилися до Будинку профспілок створювати раніше анонсовану Народну Раду – альтернативний парламент з опозиціонерів і низки позафракційних нардепів. Як заявили самі опозиціонери, Народна Рада є органом представництва народних депутатів із захисту Конституції. В установчих зборах Народної Ради взяло участь 156 народних депутатів опозиційних фракцій і позафракційних.
Вони також ухвалили рішення створювати місцеві народні ради опозиційними депутатами місцевих рад, створювати загони народної самооборони, готуватися до всеукраїнського народного голосування щодо висловлення недовіри президентові Віктору Януковичу та його відставки конституційним способом, висловлення недовіри тим народним депутатам, які 16 січня голосували за так звані закони про диктатуру. Для цього опозиціонери навіть утворили свою Народну виборчу комісію.
“Своїми злочинними діями влада поставила країну на межу війни та оголосила себе поза законом… Ми вже більше нічого не вимагаємо, бо за два місяці мирного протесту жодної з наших вимог влада не почула. Лише нова народна влада зможе зупинити кровопролиття і вберегти Україну від неминучого розколу”, – зазначено в першій заяві Народної Ради.
Та нині зрозуміло, що ця Народна Рада буде здатна лише на те, на що здатні власне самі опозиціонери. Тож виникає багато питань щодо її ефективності. Уже під час установчих зборів Народної Ради опозиціонери розповіли, що Янукович не почув їх під час зустрічі в АП. Також вони повторили це вже зі сцени Майдану, але додали, що перемовини з Януковичем продовжаться сьогодні.
“Наші вимоги всім відомі. Їх неодноразово озвучували тут, на Майдані. Проте ми не почули відповідей. Чи готовий президент на дострокові вибори? Відповіді не отримано. Чи піде у відставку Кабмін? Можливо, але це має вирішуватись у Верховній Раді, де Партія регіонів знову вирішить усе по-своєму. Чи буде відмінено закони, які кожного з нас переводять у ранг злочинців? Можливо. Ми можемо ще поторгуватися, але люди хочуть дій… Дострокові вибори змінять ситуацію без крові… Завтра, якщо президент не піде назустріч, ми підемо в наступ. Іншого виходу немає”, – сказав учора Віталій Кличко.
Зазначимо, що вчора представники опозиції та Партії регіонів говорили про можливість проведення позачергової сесії парламенту. Вона може відбутись у вівторок, 28 січня. От тільки до цього дня ще дуже багато часу, а нинішня ситуація змінюється щогодини.

“Беркуту” дозволили все…


фото: Reuters
Якщо у влади і був колись здоровий глузд, то нині вона втратила його залишки. Вона оголосила війну українцям, прикриваючись законами, які насправді ухвалила з порушенням Регламенту ВРУ та законодавства України. 
Учора Кабмін прийняв розпорядження №13 та №14, в яких розширив перелік спецзасобів, дозволених для використання так званими правоохоронцями. І тепер силовики вже офіційно можуть користуватись водометами “для припинення масових безпорядків і групових порушень громадського порядку, відбивання нападу на будівлі, приміщення, споруди та транспортні засоби незалежно від їх належності, захисту громадян і самозахисту від нападу та інших дій, що створюють загрозу їх життю, здоров’ю, житлу чи майну”. Нагадаємо, що “беркутівці” застосовували проти демонстрантів водомети при мінусовій температурі і в попередні дні, незважаючи на те, що Конвенція ООН прирівнює це до тортур.
Учора уряд також доз­волив силовикам використовувати аерозольні гранати “Дрейф-2”, світло-звукові “Полум’я-М”, “Факел-С” та “Заря-2”, а також ручні димові гранати “Сирень-3”. Однак на фото- і відеоматеріалах видно, що “беркутівці” використовують проти демонстрантів “коктейлі Молотова”, хоча раніше повідомлялось, що силовики лише кидають назад у натовп ті, які мітингувальники кидали в них.
Також нагадаємо, що ще в понеділок Віталій Захарченко, міністр внутрішніх справ, зареєстрував у Мін’юсті наказ, який дозволив силовикам використовувати проти мітингувальників вогнепальну зброю. І вони одразу ж це зробили. А вчора влада підтягнула на вулицю Грушевського БТР. І це ще один доказ того, що вона готова воювати до кінця проти українських громадян. Нагадаємо, що провладні депутати звільнили “беркутівців” від відповідальності за дії проти мітингувальників.
Також до слова додамо, що на тлі кровопролиття у Києві учора Всесвітній економічний форум в Давосі відкликав запрошення для прем’єр-міністра Миколи Азарова, який мав там виступити у п’ятницю.

Загони “тітушок”

Також відомо, що влада вже не один день використовує так званих “тітушок” для боротьби з мітингувальниками. Молодикам “характерної зовнішності” платять за те, аби вони чинили провокації, відловлювали та били учасників Майдану. При цьому дії “тітушок” координуються силовиками.
Задля протистояння “тітушкам” загони самооборони Майдану щоночі влаштовують рейди. У понеділок євромайданівці змусили відловлених “тітушок” пройти “коридором ганьби” і просити вибачення в людей. А в ніч на середу самооборона Майдану зловила кілька десятків їх. Після допиту в Будинку профспілок молодиків відпустили. Один зі спійманих розповів під час допиту, що їм заплатили по 250 гривень, роздали… (!) молотки для відбивних, вибухівку, пакети з “травкою” і сказали “розслаблятися”.

Арешт рахунків Майдану

Учора ЗМІ повідомили про те, що суд заарештував рахунки Євромайдану та Автомайдану. Окрім цього, повідомляється, що  арештовано все особисте майно народних депутатів, які координують дії мітингувальників, що зайняли адмінбудівлі в центрі столиці, – Сергія Пашинського, Арсена Авакова, Валерія Пацкана, Сергія Аверченка, Степана Кубіва, а також лідера Автомайдану Дмитра Булатова. Під судову заборону потрапило все їхнє рухоме та нерухоме майно.

Диктатура прийшла

На тлі розмов про можливі перемовини з опозицією влада ще із самого початку продемонструвала, що ітиме до кінця. 
Так, ще у вівторок офіційна парламентська газета “Голос України” та урядове видання “Урядовий кур’єр” вийшли з надрукованими скандальними законами та Держбюджетом-2014, при ухваленні яких провладні депутати на очах у всієї країни порушили Регламент ВРУ. А потім ще й спікер Володимир Рибак незаконно одразу відправив їх на підпис гарантові. Тож тепер закони усіма підписані та надруковані, а сьогодні вступає в силу більшість їх положень начебто узаконюючи для владної команди диктатуру.
Нагадаємо, що найскандальнішим із ухвалених законів є документ авторства “регіоналів” Колесніченка – Олійника – Закон “Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів та процесуальні закони щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян”. Цей документ додатково встановлює обмеження для проведення акцій протесту і робить набагато жорсткішими покарання для активістів, вводить відповідальність за “екстремізм” і “наклеп”, встановлює цензуру навіть в інтернеті.
Зазначимо, що підпункт 5 пункту 18 розділу I закону Колесніченка – Олійника, в якому йдеться про продаж sim-карток за паспортами, вступає в дію з 1 травня 2014 року. Щодо інших надрукованих скандальних законів, то Закон “Про відповідальність за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі” набирає чинності через місяць із дня його опублікування. Своєю чергою закон щодо відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень під час проведення футбольних матчів набирає чинності через 6 місяців із дня його опублікування. 

SMS для залякування

Нагадаємо: влада вже заявила, що каратиме учасників масових заворушень ув’язненням на термін 15 років. За фактом подій на вулиці Грушевського в столиці відкрито кримінальне провадження. Силовики затримали кілька десятків людей. 
Тим часом у столиці самі мітингувальники, мобільні телефони яких були увімкненими на вулиці Грушевського, повідомили, що їм приходили SMS-повідомлення з текстом “Шановний абоненте, ви зареєстровані як учасник масових заворушень”. При цьому повідомлення надходили начебто від різних операторів мобільного зв’язку. 
Але компанія “Київстар” уже заявила, що не причетна до цього, а ці повідомлення незаконно надсилались із “піратських базових станцій” (дозволяють розсилати SMS та виконувати дзвінки на мобільні телефони абонентам будь-яких операторів, які перебувають у певному районі).

Жертви Грушевського

 
фото: hromadske.tv
Одна з небагатьох хороших новин цих днів – викрадений у вівторок громадський активіст Ігор Луценко живий.
“За останню добу я мінімум тричі прощався з життям, але зараз у мене все ок. Наразі я виповз із лісу, куди мене завезли і де кинули мої викрадачі, і перебуваю в доброму гуморі, без мобілки і в посередньому фізичному стані. Нічого серйозного. Просто майже 15-годинне спілкування з викрадачами було інколи дуже важким морально та фізично”, – повідомив Луценко на своїй сторінці у Facebook. На цьому позитив закінчується.
Як відомо, Ігоря Луценка викрали 21 січня з приміщення однієї з київських лікарень, коли він доставляв у офтальмологічне відділення львів’янина Юрія Вербицького. “Нас повезли в нічний ліс десь під Києвом, і я подумав, що все, капець. Пробули ми там достатньо довго, але капець не настав. Хоча, звісно, хорошого було мало. Потім нас повезли кілометрів за 20-30 і кинули в щось на кшталт металевого гаражу. Мене з Юрієм розвели по різних відсіках. Після того я його не бачив”, – розповів активіст. 
Він додав, що викрадачами були не просто найманці. “Я помітив: це були не просто найняті люди. Вони щиро ідейні у своїй масі. Хоча спілкування було непростим, мені здається, багато хто зрозумів дещо про Майдан і про мою особисту позицію… Потім мене повезли у машині. Їхали майже годину, і тут у мене знову почалися думки про капець, бо місцина глуха. Мене з кульком на голові поставили лобом до сосни на коліна і сказали молитися. Я не відмовився. Поки я читав молитву, мої супроводжувачі щезли. Навіть не було чутно коли”, – розповів активіст.
Як стало відомо вчора, у Бориспільському районі Київської області, куди вивезли Луценка, виявили два трупи зі слідами тортур. Про це повідомило DT.UA зазначивши, що тамтешній дільничний міліціонер підтвердив виявлення лише одного тіла. Вже вчора ввечері з’явилося підтвердження, що це – тіло Юрія Вербицького. Його вже опізнали рідні, однак до часу здачі номера до друку більше деталей не повідомляли. За словами речника МВС у Київській області Миколи Жуковича, слідчо-оперативна група, яка виїжджала на місце, не побачила насильницьких причин смерті і відправила тіло у морг для проведення судово-медичної експертизи. “Cлідчими відкрито кримінальне провадження за статтею 115 частиною 1 КК – “умисне вбивство”, бо на одязі було знайдено скотч. Руки не були зв’язані”, – уточнив Жукович.
Середа, 22 січня, запа­м’ятається нам одним: це день, коли з’явилися перші загиблі, якщо точніше – застрелені. Вранці стало відомо про смерть двох юнаків від отриманих вогнепальних ран. Цю інформацію вже до обіду підтвердили у Генпрокуратурі. “О 6.25 на номер 102 зателефонував невідомий і повідомив, що в приміщенні бібліотеки Національної академії наук (парламентська бібліотека на вулиці Грушевського – “Пошта”) є труп чоловіка. За словами особи, яка так і не повідомила інформації про себе, труп спочатку принесли до Будинку профспілок, а потім його перенесли у приміщення бібліотеки”, – йдеться в повідомленні прес-служби ГПУ. Згодом з’ясувалося, що це – 20-річний вірменин із Дніпропетровська Сергій Нігоян.
Ближче до дев’ятої ранку на Грушевського зна­йшли ще одне тіло з вогнепальними пораненнями – білоруса Михайла Жиздневського. Згодом стало відомо і про третього загиблого, якого працівники “Беркуту” скинули з колонади стадіону імені Лобановського. Попри те, що лікарі Київської міської клінічної лікарні запевняли, що чоловік, який упав з колонади, насправді живий, уже після обіду стало відомо, що йдеться про двох різних осіб. Живим виявився 43-річний чоловік, який або стрибнув з колонади сам, або постраждав через інший конфлікт (за різними версіями), а загинув молодий хлопець, у якого теж є поранення від пострілу. У цих випадках йдеться не про агресивних молодиків. А навіть якщо й так, то пострілам немає виправдання...
За інформацією координатора медичної служби Штабу національного спротиву Олега Мусія, усього за останню добу зафіксовано п’ять убитих протестувальників. “Убитих наразі п’ятеро. З 00.00 сьогоднішнього дня постраждалих майже 300”, – розповів Мусій Громадському радіо. За його словами, у чотирьох загиблих можна було чітко визначити поранення від вогнепальної зброї внаслідок пострілів у грудну клітку, шию та голову.
Лякають й інші речі, до яких від середи все частіше вдаються захисники влади: цільова стрільба по медиках, які подають допомогу пораненим на Грушевського, та практика викрадення протестувальників із подальшим вивозом за місто. Людей просто вихоплюють із натовпу, а перед тим, як везти в райвідділки, де їм, як правило, інкримінують організацію масових безладів (у таких випадках садять за ґрати на 15 років), знущаються в лісах.

Реакція світу

Протистояння на Грушевського, передусім інформація про нову спробу розгону та загиблих, викликали чимало заяв іноземних політиків. Окрім традиційних слів про “глибоку стурбованість” і “необхідність пошуку компромісу”, з’явилось і кілька чітких пунктів.
У посольстві США запевнили, що відкликали візи українцям, причетним до розгонів Майдану в листопаді і грудні минулого року. Про це йдеться в повідомленні, розміщеному на офіційному сайті посольства. Також зараз там розглядають можливість запровадження подальших заходів стосовно осіб, які відповідають за застосування насильства в останні кілька днів.
“Оскільки візові справи, за законами США, є конфіденційними, ми не можемо коментувати індивідуальних випадків. Хочемо підкреслити, що Державний департамент має широкі повноваження скасовувати візи на основі інформації, що вказує на неможливість допуску отримувача візи на територію США, і ми розглядаємо подальші кроки проти тих, хто несе відповідальність за нинішнє насилля”, – йдеться в повідомленні посольства США.
Про точкові санкції вкотре заявили і в ЄС. Зокрема, Міністерство закордонних справ Литви закликало сторони конфлікту розпочати діалог, а владу – розслідувати “надмірне використання сили, яке призвело до смерті”. Якщо насильство не припиниться – в ЄС не виключають цілеспрямованих санкцій. 
Конкретніше про це сказав віце-президент Європейського парламенту Яцек Протасевич: “Новини з України шокують… Після цього ми не можемо мати справу з Україною так, як це було раніше. Якщо це правда (що міліція відкрила вогонь по демонстрантах – “Пошта”), то відносини України і Європейського Союзу зазнають кардинальних змін”. “Діалог з Україною перебуває під загрозою, і його може бути призупинено сьогодні. Кров на вулицях усе змінює”, – додав політик.
Окрім того, маємо й позицію комісара ЄС з питань бюджету Януша Левандовського, який заявив, що Євросоюз “вийде за межі заяв, які засуджують насильство”. “Зараз не говоримо про санкції з боку ЄС, але є інтереси олігархів і, банківські рахунки, які можна перевірити… Це кроки, які може бути здійснено до введення санкцій, але вони можуть бути відчутними, якщо зачеплять інтереси правлячих груп в Україні”, – запевнив Левандовський.
З іншого боку, не може не дивувати позиція Росії. Там переконані, що на вулиці Києва вийшла “купка екстремістів”, яку підбурюють з-за кордону. Про це заявив заступник голови МЗС РФ Григорій Карасін. “Ми, природно, стежимо за розвитком подій у братській Україні. Те, що відбувається, не можна назвати нормальним політичним процесом. Легітимна влада України стикається з втручанням у внутрішні справи ззовні”, – сказав Карасін. Хоча, можливо, він мав на увазі Росію, коли говорив про втручання у внутрішні справи... Зрештою, подібність цієї заяви до думок прем’єр-міністра Миколи Азарова теж багато про що свідчить.
Той, до речі, учора на засіданні уряду назвав протестувальників терористами і злочинцями, які “кидають “коктейлі Молотова” в живих людей. І молоді хлопці, теж наші діти, спалахують вогнем”. Водночас він, вражений стійкістю МВСників, запевнив, що країна не забуде відданості цих героїв. “Я насправді пишаюся, що є такі воїни, і вдячний за самовідданий захист конституційного ладу і порядку. Держава належно оцінить мужність своїх громадян у погонах. Постраждалі і їх сім’ї отримають абсолютно всю допомогу та підтримку”, – додав Азаров.
фото: reuters, AP, twitter
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8409 / 1.82MB / SQL:{query_count}