Тонка червона лінія

Після провалу питання про відставку уряду в парламенті опозиція не запропонувала плану дій, а лише закликала Євромайдан далі стояти і блокувати держустанови. Тим часом учора Кабмін провів своє засідання

фото: АР
Усе більше людей на Майдані вимагає від трьох опозиційних лідерів чіткого плану дій, а не лише пафосних заяв і простого стояння на вулиці. Тепер уже з партійними прапорами. Нині самі опозиціонери поширюють тезу, що всі, хто їх критикує, є провокаторами, які грають на руку владі, однак причин для такої критики насправді безліч. 
Сотні тисяч людей знову вийшли на вулиці, побачивши кадри зі звірячим розгоном “Беркутом” Євромайдану. Опозиції це все зіграло на руку, а нині вона закликає до тривалих дій. Та нині протестні акції усе більше починають скидатись на традиційні для опозиції заходи. 
Якщо походити про центру Києва, зайти в зайняті мітингувальниками КМДА, Будинок профспілок, Жовтневий палац, де люди гріються, ночують, харчуються, то все це нагадує картини справжньої революції. Однак коли на сцені Майдану з’являються Яценюк – Кличко – Тягнибок – зайвий політичний піар просто зашкалює. Настрої мітингувальників тим часом усе більше радикалізуються.
У цій ситуації необхідно зазначити, що локальні поразки опозиції лише зменшують її авторитет серед учасників Євромайдану. Після провалу питання щодо відставки уряду в парламенті від багатьох мітингувальників можна було почути: “Нас знову всі зливають!” Адже як свою перемогу опозиціонери виставили те, що вони змогли викликати членів уряду до ВРУ. А що далі?.. За проект постанови про відповідальність Кабміну свої голоси віддало лише 186 депутатів. Від Партії регіонів голосував лише один депутат, а від КПУ – жодного. Але хіба опозиція не знала, що так буде?... 

фото: korrespondent.net
Розмови про начебто можливе переформування більшості виявилися пустими. Усі, хто в ПР начебто був незадоволений останніми діями влади, проти неї не пішли. Із фракції ПР вийшли лише Інна Богословська та Давид Жванія. Останній навіть не підтримав відставки Кабміну. Також не відбулося жодних екстраординарних дій від голови АП Сергія Льовочкіна. Нардепи, яких він котролює, також не голосували з опозицією. Опозиціонерам потрібно було шукати голоси у ВРУ і домовлятись, чого вони не робили або це їм не вдалось. Щодо КПУ, то Яценюку – Кличку – Тягнибоку було би просто смішно надіятись на допомогу комуністів, які в нинішній ситуації з провалом євроінтеграції відчувають себе щасливими. 
Тут варто зауважити, що під час голосування в парламенті тисячі  мітингувальників оточили ВРУ. Під стінами парламенту та в Маріїнському їх зустріли та зупинили кілька тисяч співробітників спецпідрозділів міліції. А от для завезених “тітушок” влада ще вночі поставила сцену перед самою ВРУ, і їх охороняла міліція. Своєю чергою опозиція у вівторок зранку повела людей спочатку на блокування уряду, і лише побачивши, що під’їзди до ВРУ заблоковані правоохоронцями, люди кинулися туди. Відбулась невелика сутичка з бійцями внутрішніх військ.
Також важливо, що, вже стоячи під ВРУ і перед правоохоронцями, мітингувальники вимагали трансляції з сесійної зали. Координатори Євромайдану забезпечили радіотрансляцію, однак вимикали її одразу після завершення виступів опозиціонерів. Це обурило людей, які хотіли в ці хвилини знати про все, що відбувалось у парламенті, зокрема, чи хоч хтось із більшості проголосує за відставку Кабміну. Насправді люди дуже добре все розуміли, і недолугі аргументи представників більшості зустрічали вигуками  “Ганьба!” Тому в цій ситуації намагання координаторів Євромайдану щось “розжувати” людям просто дратувало.
За проект постанови про відповідальність Кабміну свої голоси віддало лише 186 депутатів. Від Партії регіонів голосував лише один депутат, а від КПУ – жодного
А після всіх цих подій Арсеній Яценюк зі сцени на Майдані заявив, що Віктор Янукович “морив українців три роки, а тепер вони його моритимуть”. І тут стало зрозуміло, що в опозиції запасного плану просто нема. Людей знову повели на блокування Кабміну, а також Адміністрації Президента. Що найсмішніше, опозиційні лідери навіть зайшли в АП і шукали там гаранта, хоча перед цим півдня заявляли та жартували, що “він полетів до Китаю і краще б звідти не повертався”. До речі, про візит Віктора Януковича до Піднебесної було відомо ще минулого тижня. Під Адміністрацією опозиціонери виголосили свої вимоги: “повне перезавантаження влади”, тобто відставка Президента і Кабміну та дострокові вибори до ВРУ.
Зазначимо, що вчора опозиціонери таки заблокували парламент і заявили, що робитимуть це доти, доки прем’єр Микола Азаров залишатиметься на своїй посаді. Спікер Володимир Рибак одразу ж закрив засідання ВРУ. Зазначимо, що вчора учасники Євромайдану також пікетуватли МВС, Генпрокуратуру та СІЗО, де утримували активістів, які в неділю постраждали на Банковій і біля пам’ятника Леніну. 
Та нині виникають питання щодо дієвості блокувань мітингувальниками держорганів. Учора урядовці зібралися на засідання в будівлі Кабміну, навіть незважаючи на заблокований мітингувальниками центральний вхід. Правоохоронці забезпечили прохід урядовців до Кабміну з боку вул. Садової, напередодні розташувавши там міліцейські автобуси та шеренги службовців внутрішніх військ МВС. Зазначимо, що також відомо про існування системи підземних переходів, які сполучають будівлі держустанов у столиці.

Немає лідера

Нині потрібно звернути велику увагу на те, що значна кількість людей, які були, є чи будуть на Майдані, переконана, що їм бракує справжнього лідера. Помітно, що троє опозиціонерів не дотягують до такого статусу. Зрозуміло, що без них Євромайдан сьогодні не можливий, однак їм потрібно не лише красуватися перед камерами, але й прононувати чіткий план дій і брати на себе відповідальність за його втілення в життя. Вимоги висунули дуже вагомі. І не хотілось би, щоб опозиціонери перетворили всі акції простесту виключно на свої президентські кампанії. 
На хвилі Євромайдану з’явився ще один самопроголошений лідер – Петро Порошенко. Він уже заявив, що у випадку невизначення опозицією єдиного кандидата в президенти піде на вибори. Нині серед політиків, експертів, журналістів навіть тривають дискусії про те, що він може стати компромісним варіантом під час нинішньої політичної кризи. У цих розмовах є раціональне зерно: за кілька останніх років Порошенко був своїм і серед опозиції, і серед влади. От тільки чи додадуть такі переходи йому авторитету серед мітингувальників…
Значна кількість людей, які були, є чи будуть на Майдані, переконана, що їм бракує справжнього лідера. Помітно, що троє опозиціонерів не дотягують до такого статусу
Студентський Майдан, на який не запрошували політиків, називали “дискотекою”. Та нині вже політики намагаються влаштувати свою “дискотеку”. Концерти, конкурси плакатів або кричалок – це, звичайно, добре, але… Констатуємо, що про побитих молодих хлопців і дівчат, на жаль, забувають. Загалом пафосні заяви політиків про героїчне минуле, козаччину, УПА виглядають неорганічно на тлі постійного постоювання за мирний характер акцій протесту. Звичайно, не потрібно пропагувати насильства, але тоді нехай і опозиціонери цитують Ганді, а не граються історичною пам’яттю українців.

Що далі?..

Своєю чергою екс-президент Польщі Александр Квасневський учора заявив, що для досягнення поступок від Віктора Януковича мітингувальники в Україні мають зберегти динаміку протестів. “Хід української революції має вирішитися в найближчі 48 годин. Якщо прихильники інтеграції будуть рішучими, зможуть зберегти динаміку протесту, тоді Янукович почне йти на поступки, погодиться на звільнення того чи іншого міністра, можливо, навіть прем’єр-міністра. 
Але якщо протести почнуть слабшати, то він застосує силу, аби впорядкувати ситуацію… Янукович не має свого плану вирішення ситуації. Він чекає на розвиток подій і реагуватиме в межах їх значення. У нього одна мета: повернути спокій і забезпечити своє переобрання в 2015 році”, – зазначив Квасневський в інтерв’ю Rzeczpospolita, передає “Український тиждень”.
Невідомо, наскільки довго опозиція “моритиме” владу, та нині з’являється все більше інформації про можливі перемовини між двома сторонами. Спікер Володимир Рибак заявив, що Віктор Янукович може зустрітися з опозицією після повернення з Китаю (повертається завтра, 6 грудня).
Світова спільнота нині також заявляє про необхідність досягнення компромісу й уникнення ще одного силового розгону мітингувальників. “Ми пильно стежимо за ситуацією в країні, засуджуємо використання надмірної сили проти мирних демонстрантів в Україні. Ми закликаємо всі сторони втриматися від провокацій і насильства. Ми закликаємо уряд і опозицію почати діалог і процес реформ. Суверенна, незалежна та стабільна Україна, віддана демократії, верховенству права, – ключ євроатлантичної безпеки”, – зазначили в спільній заяві зміністри закордонних справ країн-членів НАТО.
Невідомо, наскільки довго опозиція “моритиме” владу, та нині з’являється все більше інформації про можливі перемовини між двома сторонами
Зазначимо, що російська влада водночас і далі нагнітає ситуацію щодо України. Глава МЗС РФ Сергій Лавров назвав таку заяву “втручанням НАТО у внутрішні справи України”. Водночас зазначимо, що сьогодні в Києві має розпочатись засідання Ради міністрів ОБСЄ, де нині головує Україна. Раніше колишній посол США в Україні Стівен Пайфер закликав бойкотувати цей захід. Відомо, що на зустріч у Києві не приїде державний секретар США Джон Керрі, а також Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики та безпеки Кетрін Ештон.
Водночас низка представників європейських країн та єврочиновників за останньою інформацію підтвердили свою участь у засіданні. Серед них і глава МЗС Польщі Радослав Сікорський, глава МЗС Німеччини Ґідо Вестервелле, генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд.
Львів – Київ – Львів
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7925 / 1.63MB / SQL:{query_count}