Пам’ятати минуле

Майже 70% наших громадян вважає Голодомор 1932 – 33 років геноцидом українського народу

Традиційно наприкінці листопада ми вшановуємо пам’ять десятків мільйонів українців, які загинули за часи трьох голодоморів в Україні у XX ст. І завжди в цей час тема геноциду стає основою публічних суперечок між представниками різних політичних сил. Водночас більшість українців чітко оцінює цю трагедію. 
Як свідчить нещодавнє дослідження соціологічної групи “Рейтинг”, 66% наших громадян (майже дві третини від усіх респондентів) погоджується зі твердженням, що Голодомор 1932 – 33 років (наймасштабніший із голодоморів) був геноцидом українського народу.

інфографіка соціологічної групи "Рейтинг" (збільшити)
“За останні чотири роки зафіксовано найбільший відсоток респондентів, які вважають Голодомор геноцидом. Згідно з результатами досліджень, у 2010 р. їх кількість становила 61%, у 2011 р. – 58%, у 2012 р. – 59%, а вже у 2013 р. – 66%”,  – зазначено у повідомленні групи “Рейтинг”.
Варто зауважити, що нині 22% опитаних не погоджується з таким твердженням, ще 12% – не визначилось стосовно цього питання. При цьому від 2010 р. кількість противників визнання Голодомору геноцидом зменшилася з 25% до 22%. Тезу про геноцид поділяє понад 80% жителів Заходу, Центру та Півночі, більше половини респондентів на Сході та майже 40% – на Півдні та Донбасі.  Соціологи відзначають, що показник збільшився у всіх регіонах, крім Півдня.
З тезою погоджуються усі без винятку вікові категорії населення незалежно від статі чи рівня освіти. Щодо невизначених, то таких найбільше серед молоді. Жителі сіл (79%) більше погоджуються з тезою про те, що  Голодомор був геноцидом українського народу, аніж жителі міст (60%). 
За останні чотири роки зафіксовано найбільший відсоток респондентів, які вважають Голодомор геноцидом
Якщо брати до уваги визнання такої тези і мову, яку вважають рідною респонденти, то це твердження підтримало 90% україномовних. Серед тих, хто вважає рідними водночас українську та російську, таких 60%, а серед тих, хто вважає рідною лише російську, – майже 40 % (проти 42%). Якщо зважати на національність, то 72% українців вважає Голодомор геноцидом, а 17% не підтримує такої тези. Cеред респондентів, які вважають себе за національністю росіянами, тезу про геноцид підтримало лише 34%. 46% висловилося проти.
Доволі цікавим результатом цього дослідження є те, що в електораті жодного з кандидатів у президенти не було зафіксовано перевищення кількості противників визнання Голодомору геноцидом українців над прихильниками. Тезу про геноцид підтримує 90% виборців Олега Тягнибока, Юлії Тимошенко та Арсенія Яценюка, майже 80% виборців Віталія Кличка та Петра Порошенка, понад половину виборців Віктора Януковича та більше 40% виборців Петра Симоненка. Щоправда, у випадку із електоратом останнього різниця між кількістю прихильників і противників тези про геноцид – в межах похибки дослідження.
Дослідження проводили з 26 вересня до 6 жовтня. Опитали 2000 респондентів віком від 18 років в усіх областях України. Помилка репрезентативності дослідження не перевищує 2,2%.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8438 / 1.54MB / SQL:{query_count}