Ігри з референдумом

Опозиціонери зареєстрували у Верховній Раді новий законопроект “Про всеукраїнський референдум”

фото: dt.ua
Видається, що опозиція вирішила використати тему референдуму у боротьбі з Президентом. Принаймі вона намагається це робити. Так, нещодавно депутати від фракції УДАР Віталій Кличко, Віталій Ковальчук, Валерій Карпунцов, Ростислав Павленко та Віктор Чумак зареєстрували у парламенті новий законопроект
У цьому документі парламентарі пропонують скасувати можливість виносити на всеукраїнський референдум текст нової Конституції України та зміни до вже чинної редакції Основного закону держави без участі Верховної Ради України. Як зазначають у прес-службі УДАРу, “норма законопроекту про участь Ради в імплементації результатів референдуму є гарантією того, що конституційний лад не буде змінений неконституційним способом”.
“Законопроект про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції подається до Верховної Ради президентом або народними депутатами... за умови його ухвалення не менше ніж 2/3 від конституційного складу Верховної Ради (300 голосів) і затверджується всеукраїнським референдумом”, – саме таку процедуру пропонують “ударівці”.
Ба більше, опозиціонери навіть прагнуть досягти винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою питання про скасування нормативно-правових актів президента України, Кабінету Міністрів, міністерств чи інших центральних органів виконавчої влади. Крім того, у законопроекті пропонується надати статус суб’єкта всеукраїнського референдуму партіям і громадським організаціям. Також у ньому вдосконалено процедуру формування виборчих комісій на референдумі та розписано механізми інформаційного висвітлення перебігу референдуму.
Опозиція хоче на референдумі скасовувати укази Президента й уряду
Однак, попри впевненість самих “ударівців” у тому, що такий законопроект може бути ухвалений, представники парламентської більшості навряд погодяться за нього проголосувати. Адже влада вже має ухвалений Закон “Про всеукраїнський референдум”, який Венеціанська комісія у своєму висновку нещодавно вщент розкритикувала.
“Чинний закон, що дозволяє змінювати Конституцію без участі Верховної Ради, був ухвалений парламентською більшістю і підписаний Президентом. Очевидно, у влади є політичний інтерес саме до чинного закону, а без Партії регіонів опозиції не вистачить голосів”, – зазначає Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ, повідомляє “Коменрсант-Україна”.

Довго думали

“Пошта” вже писала про те, що в в Україні створено Коаліцію громадських організацій “За чесний референдум”, до якої увійшли Центр політико-правових реформ, Центр.UA, Український незалежний центр політичних досліджень, Лабораторія законодавчих ініціатив та низка інших організацій.
Ця коаліція ще з кінця минулого року, коли на одному з останніх засідань парламенту минулого скликання провладні “кнопкодави” ухвалили закон про референдум, повідомляла про небезпеки цього закону і зверталася по допомогу до міжнародних дипломатів та до української опозиції. Довгий час українські опозиціонери зазначали: питання референдуму не на часі. Як бачимо, вони за нього нарешті взялись.
А поки залишається чинним закон, за допомогою якого можна змінити Конституцію та навіть ухвалити новий Основний закон без участі парламенту. Він вигідний виключно владі. І якщо Президент та його прибічники вирішать терміново змінити Конституцію, то вони вже мають потрібний інструмент. Нагадаємо: відповідно до чинного закону, лише Президент, а не Конституційний Суд, визначає, чи відповідають Конституції питання, винесені на референдум. Формувати виборчі комісії можуть виключно місцеві державні адміністрації. Рішення ж референдуму набуває чинності одразу після підрахунку голосів та оголошення ЦВК результатів голосування. Жодних процедур для оскарження рішення референдуму зараз немає!
Нагадаємо: у червні Венеціанська комісія заявила, що цей закон не відповідає міжнародним стандартам та може підірвати конституційний лад у нашій державі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8267 / 1.56MB / SQL:{query_count}