Америка знову чинить тиск

У Сенаті США розглядають чергову резолюцію, в якій закликають українську владу звільнити Тимошенко

фото: profi-forex.org
У той час як моніторингова місія Кокса-Квасневського на повну працює над відправленням леді Ю на лікування до Німеччини, активізувались офіційні представники Сполучених Штатів Америки. Зокрема, на цьому тижні Комітет із міжнародних справ Сенату США одноголосно схвалив проект резолюції, в якій закликає українську владу звільнити Юлію Володимирівну. Про це повідомляє “Укрінформ”.
Автором документа є сенатор-демократ Річард Дурбін, а допомагали йому в написанні цієї резолюції ще шість сенаторів (демократи  Крістофер Мерфі, Барбара Боксер, Бенджамін Кардін, Джин Шахін і республіканці  Марко Рубіо та Джон Барассо).
При цьому важливим є те, що текст  резолюції містить пункт із закликом до ЄС, а звільнення Тимошенко визначається  як важливий критерій для підписання Угоди про асоціацію з Україною на саміті Східного партнерства в листопаді цього року. Розуміємо, що в “списку Фюле” такий критерій вже давно є, тільки там ідеться про подолання проблеми політично вмотивованих судових вироків загалом.

Може бути й жорсткіше

Голосування за проект резолюції відбулось у вівторок. Зазначимо, що вперше текст документа був представлений у американському Сенаті 10 червня. “Сенат закликає владу України звільнити екс-прем’єр-міністра Юлію Тимошенко з ув’язнення, в основі якого були політизовані та виборчі звинувачення, і в світлі рішення Європейського суду з прав людини від квітня 2013 року”, – зазначено в документі.
Сенатори в проекті резолюції висловили сподівання на те, що майбутнє України спиратиметься на сильніші зв’язки з Європою, США та іншими представниками спільноти демократій. А нині відносини України з Америкою та ЄС є не найкращими саме з огляду на ув’язнення Юлії Тимошенко.
Якщо українська влада зволікатиме зі звільненням Тимошенко, то резолюція може стати жорсткішою
Для остаточного ухвалення резолюції потрібно, щоб за неї проголосував увесь склад Сенату США (верхня палата Конгресу). Та зауважимо, що сенатор-республіканець Джон Маккейн (який, до речі, в 2008-му змагався з Бараком Обамою за пост Президента США) заявив, що у випадку зволікання української влади зі звільненням леді Ю резолюція може стати жорсткішою. Про це, зокрема, повідомила прес-служба “Батьківщини”. Нагадаємо, що голова політради цієї партії Арсеній Яценюк цього тижня відвідав США і зустрівся з офіційними особами адміністрації американського президента, Сенату і Конгресу. Тож, як бачимо, із порожніми руками не повернеться – залучитись деякою підтримкою йому вдалось. 
Треба сказати, що нинішня резолюція Сполучених Штатів стосовно України є не першою. Зокрема щодо справи Тимошенко  американський Сенат ще торік ухвалив доволі жорстку резолюцію. В документі авторства сенатора-республіканця Джеймса Інхофа та сенатора-демократа Діка Дурбіна була вимога негайного звільнення леді Ю. Навіть заклик до Держдепартаменту США заборонити видачу віз українським чиновникам, “відповідальним за ув’язнення Тимошенко і погане поводження з нею”. 
Сенатори сподіваються, що майбутнє України спиратиметься на сильніші зв’язки з Європою, США та іншими представниками спільноти демократій
Схожий проект резолюції минулого року також був зареєстрований у Конгресі США республіканцем Крістофером Смітом. Щоправда, жодних санкцій Америка до українських чиновників поки не застосовувала, якщо не брати до уваги заступника Генпрокурора Рената Кузьміна, в якого забрали американську візу. Однак, видається, в майбутньому це питання може актуалізуватись, якщо леді Ю залишиться за ґратами і угоду про асоціацію з ЄС не буде підписано в листопаді цього року.

Новий посол

Варто зауважити, що Комітет із міжнародних справ Сенату на цьому тижні одноголосно затвердив і кандидатуру Джеффрі Паятта, запропоновану Президентом США Бараком Обамою, на посаду посла в Україні. І Паятт уже заявляв, що у випадку такого призначення робитиме все можливе, аби Україна інтегрувалась у ЄС.
Його кандидатуру ще має затвердити повний склад Сенату, тож нову резолюцію і нового посла можемо очікувати, так би мовити, “одним пакетом”.

До теми:

Резолюція від ПАРЄ

Та не лише ситуація із Тимошенко впливає на європейське майбутнє нашої держави. І це добре розуміють як у США, так і в Європі. Учора Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію “Корупція як загроза верховенству права”. Україна в цьому документі теж часто фігурує. Зокрема, в одному із підрозділів згадується й справа леді Ю.
“Звинувачення у “зловживанні службовим становищем”, висунуте проти Тимошенко, насправді є прикладом, який демонструє, що жорсткими положеннями кримінального права, покликаного боротися з корупцією, можна зловживати для політично вмотивованого переслідування провідних членів опозиції”, – сказано в ній.
Авторка доповіді Майліс Репс, євродепутат від Естонії, у інтерв’ю Deutsche Welle напередодні заявила, що в нашій державі стабільність стосується лише корупції. Дрібне хабарництво серед представників міліції, лікарів, працівників суду є звичним, повсякденним явищем для мільйонів українців. Та, окрім цього, для України, як і для більшості країн Східної Європи, властивими є не лише хабарі, а й корупція у вигляді послуг і допомоги “по блату”.
“З цим боротися набагато важче, аніж із грошовими хабарами. Це укорінена ментальність, яка походить ще від радянської номенклатури, для якої подібні стосунки були звичними правилами гри”, – наголосила Майліс Репс. При цьому євродепутат зазначила, що боротьба з корупцією неможлива без вільних ЗМІ, котрі мають змогу проводити свої розслідування. Тож, як бачимо, в Україні ще багато проблем, котрі необхідно вирішувати…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8625 / 1.58MB / SQL:{query_count}