Вони битимуться за наші голоси

Соціологи визначили потенційних кандидатів-мажоритарників, які балотуватимуться у жовтні на виборах до парламенту від Львова, і оцінили їхні шанси на перемогу

Соціологи визначили потенційних кандидатів-мажоритарників, які балотуватимуться у жовтні на виборах до парламенту від Львова, і оцінили їхні шанси на перемогу

Виходячи з того, що до парламентських виборів-2012 залишилося дев’ять місяців, підписання відповідного закону дало сигнал потенційним кандидатам готуватися до перегонів. Оскільки ці вибори до Верховної Ради відбуватимуться за змішаною системою, то більшість кандидатів-депутатів вже обрали собі мажоритарні округи, хоч і не зізнаються у цьому – придивляються, хто стане їхнім конкурентом.

Тим часом соціологічна група “Рейтинг”, виходячи із історії минулих парламентських та місцевих виборів (які проводилися за змішаною системою), обрала 50 гіпотетичних кандидатів, які, найімовірніше, будуть балотуватися до ВРУ у Львові, та підрахувала їхній рейтинг. 

До слова: 90% цих людей у різний час вже були кандидатами у депутати рад різних рівнів. Зокрема, у грудні минулого року соціологи опитали по 600 респондентів у кожному окрузі.  

Округів буде чотири

Найімовірніше, за припущенням директора Соціологічної групи “Рейтинг” Олексія Антиповича, яке ґрунтується на раніше опублікованими у пресі документами, Львів буде поділений на чотири округи. 

Перший округ – Франківський (115 618 виборців) та Галицький (47 144 виборці) райони. Другий округ – Залізничний (108 354 виборці) та частина Шевченківського (62 156 виборців) райони. Третій – Сихівський (117 602 виборці) та частина Личаківського (50 133 виборці) райони. Четвертий  – частина Личаківського (34 855 виборців), Шевченківського (57 300 виборців) та Пустомитівський (89 991 виборець) райони. Разом у Львові проживає 600 тисяч виборців.

Такий поділ, каже соціолог, найбільш зручний передусім для влади і провладної партії.

“Якщо у 2002-му сам Пустомитівський район ділився навпіл і був приєднаний до двох округів, то цього року партія влади під себе не буде ділити цей район, а буде до нього приєднувати дві частинки – Личаківського і Шевченківського районів”, – пояснює Олексій Антипович. 

“В експертному колі обговорювалося приєднання Франківського до Галицького району. Це влада робить під себе, під Петра Писарчука – ймовірного кандидата від влади. Ці межі можуть ще мінятися, але вони не будуть сильно впливати на розклад політичних сил за виключенням Пустомитівського району і Галицького з Франківським районів, які традиційно більше голосів віддають за провладні політичні сили, аніж інші райони”, – каже Олексій Антипович, додаючи, що ці два райони завжди демонструють менші опозиційні настрої ніж інші.

Округ 1 – Сихівський та частина Личаківського району

Лідером у цьому окрузі є екс-кандидат у мери Львова від ВО “Свобода” Юрій Михальчишин. За нього готові проголосувати 15,1% тих виборців округу, які мають намір взяти участь у голосуванні. Йому у спину дихає бютівець, чинний депутат ВРУ Андрій Шкіль із 13,1% рейтингу. 

Далі розташувалися позафракційний депутат парламенту Тарас Чорновіл (6,6%), депутат Львівської обласної ради від “Фронту змін” Орест Шейка (6,3%), депутат ВРУ від “Нашої України” Андрій Парубій (6,1%) і львівський журналіст та генеральний продюсер телеканалу ЗІК Дмитро Добродомов (5%). Рейтинги інших потенційних кандидатів не дотягують і 3%.

Олексій Антипович каже, що найбільше шансів залучити виборців на свій бік мають Андрій Парубій, Юрій Михальчишин та Анд­рій Шкіль.

Серед опитаних мешканців цього округу 16% важко було відповісти на питання за кого б вони проголосували, 8,5% відповіли, що не братимуть участі у виборах, ще 16,8 сказали, що не підтримують жодного кандидата.

Округ 2 – Залізничний та частина Шевченківського району

Беззаперечним лідером у цьому окрузі є депутат Львівської облради від ВО “Свобода” Ірина Фаріон – за неї готові проголосувати 21% виборців. Їй поступається добре відомий львів’янам екс-мер і екс-міністр регіонального розвитку та будівництва, а нині депутат ЛОР від Народного руху України Василь Куйбіда (7%). Далі у рейтингу йдуть депутат облради від “Фронту змін” Юрій Підлісний (6%), голова ЛОО ВО “Батьківщина” Роман Ілик (6%), та голова УДАРу на Львівщині Ярослав Гінка (5%).

Найбільше шансів залучити виборців на свій бік має Я.Гінка, І. Фаріон, Ю.Підлісний.

Серед опитаних мешканців цього округу 28% важко було відповісти на питання за кого б вони проголосували, 8,8% відповіли, що не братимуть участі у виборах, ще 28,8 сказали, що не підтримують жодного кандидата.

Округ 3 – Франківський та Галицький райони

Цей округ Олексій Антипович назвав “округом смерті”, бо усі кандидати мають більш-менш рівні шанси на перемогу у виборах. Отже шістка тих, хто має найбільші шанси потрапити до парламенту з цього округу виглядає так: депутат ЛОР від “Фронту змін” Степан Кубів (8,8%), його колега по раді із фракції ВО “Свобода” Пилип Пилипенко (8,2%), нардеп від БЮТ Степан Курпіль (6,7%), нардеп від Партії регіонів Петро Писарчук (6,5%), нардеп від “Нашої України” Тарас Стецьків (6,5%), екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник (5,8%).

Найбільше шансів залучити виборців на свій бік мають П.Писарчук, С.Кубів та П. Пилипенко.

Серед опитаних мешканців цього округу 25,7% важко було відповісти на питання за кого б вони проголосували, 8,8% відповіли, що не братимуть участі у виборах, ще 16,3 сказали, що не підтримують жодного кандидата.

Округ 4 – Пустомитівський район, частина Личаківського та Шевченківського районів

Тут із великим відривом від решти потенційних кандидатів лідирує нинішній депутат ЛОР від партії “Відродження” Богдан Дубневич. За нього готові проголосувати 21,3% виборців округу. За ним із 13,1% йде нардеп від БЮТ Олекса Гудима. Далі розташувалися депутат ЛОР від ВО “Свобода” Ярослав Мудрий (8,2%), та його колега з облради, депутат від “Фронту змін” Микола Кахикало (5,9%).

На місцевих виборах 2010 року у Пустомитівському районі Б.Дубневича підтримали 48% виборців, Я.Мудрого – 16%, М.Кадикала – 4%. Однак 2002 року самовисуванець Б.Дубневич програв О.Гудимі на виборах до парламенту.

Серед опитаних мешканців цього округу 21,1% важко було відповісти на питання за кого б вони проголосували, 7,5% відповіли, що не братимуть участі у виборах, ще 14,1% сказали, що не підтримують жодного кандидата.

Садовий, Тягнибок, Вакарчук – лідери громадської думки

Незважаючи на те, що чинний міський голова Львова не зробив жодної заяви про те, що балотуватиметься до парламенту на наступних виборах, він є лідером громадської думки.

“Садовий не позиціонує себе з жодною партією, він веде активну політичну діяльність, він постійно в ефірах і постійно визначає політичне життя Львова. Відповідно про нього говорять, що він буде балотуватися, але він не зробив жодної заяви, щоб підтвердити це або заперечити”, – каже Олексій Антипович. Він додав, що запровадження з 1 січня цього року нової транспортної схеми суттєво попсує рейтинг Андрія Садового. 

“Це зачепить його рейтинги – електоральний, оціночний, рівень позитивного ставлення, рівень довіри. Все це впаде вниз і вже відбувається дуже швидкими темпами”, – констатує Олексій Антипович. 

Так, до Нового року меру довіряли понад 50% львів’ян і понад 60% були задоволені його роботою. Тепер за прогнозами Антиповича, можливе падіння рейтингів удвічі. До слова, найбільше прихильників в Андрія Івановича є на Сихові – 37% і в Пустомитах – 31%.

Ще одним лідером громадської думки є лідер ВО “Свобода” Олег Тягнибок. Третім лідером є ректор Львівського національного університету імені Івана Франка – Іван Вакарчук.

“Він не веде активної політичної діяльності, не оприлюднює політичних заяв, можливо й не буде балотуватися (хоча експертне коло розглядає таку можливість), але з іншого боку цій людині довіряють дуже багато львів’ян”, – підкреслив соціолог.

Партії є, лідерів нема

Однією з проблем цієї виборчої кампанії буде брак харизматичних особистостей, за які б виборці проголосували без вагань. Як свідчить соціологічне дослідження, багато виборців Львова голосуватимуть за особистості незалежно від їхньої політичної приналежності. Йдеться про те, що рейтинг партії часто-густо вищий від рейтингу її кандидата, який висуватиметься в тому чи іншому окрузі.

“Є низька підтримка прихильниками партій своїх кандидатів. Авторитетність того чи іншого кандидата переважатиме його партійну приналежність”, – зазначив Олексій Антипович. Він каже, що у багатьох таких випадках кандидат не відповідає рівню партії. Відтак прихильники партії віддають свої голоси за інших електорально привабливих кандидатів.

Враховуючи низку заяв політичних сил про можливість висунення єдиного кандидата від опозиції, соціологи визначали громадську думку львів’ян із цього приводу. 

63% опитаних мешканців міста підтримують висунення єдиного кандидата. Найбільше таку ідею підтримують в окрузі, куди увійде Залізничний і Шевченківський райони, найменше прихильників єдиних кандидатів у Франківському та Галицькому районах міста. 

Дослідження проводили 10-25 грудня в усіх районах Львова та Пустомитівському районі. Всього методом особистого інтерв’ю опитано 2400 респондентів віком від 18 років.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8162 / 1.64MB / SQL:{query_count}