Тимошенко як перешкода євроінтеграції

Щоб підписати Угоду про асоціацію із Євросоюзом, українській владі потрібно завершити кримінальну справу проти екс-прем’єрки. Замість офіційного візиту – приватний, замість питань євроінтеграції України – обговорення арешту Юлії Тимошенко. Йдеться про візит 30 серпня президента України Віктора Януковича до польського Ґданська.

Щоб підписати Угоду про асоціацію із Євросоюзом, українській владі потрібно завершити кримінальну справу проти екс-прем’єрки
Замість офіційного візиту – приватний, замість питань євроінтеграції України – обговорення арешту Юлії Тимошенко. Йдеться про візит 30 серпня президента України Віктора Януковича до польського Ґданська.
Спочатку візит Януковича мав бути офіційний – він мав покласти квіти до пам’ятника Героям Вестерплятте у Ґданську. Польська преса перед візитом писала, що президент Польщі Броніслав Коморовські спільно із Віктором Януковичем мали відкрити пам’ятники українцям і полякам, які трагічно загинули на Волині у Любельському воєводстві. Однак цей захід чомусь не відбувся.

 

У Януковича свої плани

В адміністрації президента мали свої плани на візит Януковича.
“Візит глави української держави відбудеться в період головування Польщі у Європейському Союзі, відтак теми європейської інтеграції України, зокрема питання завершення переговорів щодо Угоди про асоціацію та створення зони вільної торгівлі з ЄС вже цього року, домінуватимуть під час зустрічі президентів України та Польщі”, – сказав глава адміністрації президента Сергій Льовочкін напередодні поїздки.
Утім не так сталося, як гадалося. Поряд із темою про євроінтеграцію у Ґданську цілком прогнозовано виникла тема арешту Юлії Тимошенко. Не можна сказати, що в АП не передбачали цього. Адже ще перебуваючи у селі Пересопниця Рівненської області, Янукович заявив про можливе обговорення цієї теми.
“Наше обговорення або моє обговорення з будь-ким цього питання не впливатиме на рішення суду. Це – європейська норма, це норма демократичних країн, де влада не повинна втручатися у судову систему”, – наголосив президент України.

Коморовські нагадує про леді Ю

В інтерв’ю польській пресі президент Польщі Броніслав Коморовські заявив, що порушення кримінальної справи та арешт Юлії Тимошенко може ускладнити євроінтеграцію України.
“Україна здійснила певні зусилля та має серйозні успіхи на шляху європейської інтеграції, але теж з’являються перешкоди. І такою перешкодою, без сумніву, є справа Юлії Тимошенко, яку в багатьох європейських державах сприймають як політичний процес, а не кримінальний, що псує імідж України”, – сказав президент Польщі, повідомляється на його офіційному сайті.
Крім того, глава Польщі відзначив, що поляки, як друзі українців, можуть відверто про це говорити з представниками української влади.
Він сказав, що українська влада має сама знайти вихід із ситуації, що склалася, аби довести, що справа Ю.Тимошенко не “є процесом політичної помсти”.
“Президент України порушує дуже важливий аспект цієї справи, якого теж не можна легковажити: мова про дуже не вигідний для України, а вигідний для Росії газовий контракт”, – додав Коморовські.
Глава польської держави сказав, що під час зустрічі з Януковичем переконував його, що сьогоднішнє сприйняття справи Тимошенко дуже негативно сприймається, і висловив сподівання, що українська влада знайде вирішення цієї проблеми.
“Ми дуже хотіли б, аби це були добрі новини, які розвіють, а не посилять сумніви стосовно мотивації цього процесу”, – резюмував Коморовські.

Приватно про наболіле

Сама ж зустріч перших осіб України та Польщі відбулася без преси. Таку приватність можна пояснити кількома причинами. По-перше, якщо на зустрічі дійсно йшлося про справу Тимошенко, то надавати цим розмовам публічного розголосу зовсім не в інтересах України. По-друге, можна припустити, що Україна дійсно зацікавлена в інтеграції у Євросоюз, і тоді якраз на часі була зустріч із польським президентом для обговорення проблем, які ще є на євроінтеграційному шляху України. По-третє, в України склалися досить складні відносини із Росією. Москва не йде на поступки Україні у питанні зниження ціни газу, а Україна не погоджується вступати у Митний союз на умовах, які диктує Росія. Формула вступу України до Митного союзу  “3 + 1” теж не задовольняє Кремль. При цьому варто згадати заяву прем’єр-міністра України Миколи Азарова про те, що треба утричі скоротити обсяги закупівлі дорогого російського газу й обходитися українським вугіллям, якого у нас вдосталь. Зважаючи на це, цілком ймовірно, що Київ шукає підтримки в Євросоюзу. Цим і пояснюється приватна поїздка Віктора Януковича до Ґданська.
Варто нагадати, що Польща протягом останніх двадцяти років була надійним партнером України і її головним адвокатом у євроінтеграційних питаннях. В усіх українських президентів були теплі й дружні стосунки із польськими колегами. Але сьогодні польський президент доступно пояснив Вікторові Януковичу, що поки не буде розв’язана справа Юлії Тимошенко, ворота ЄС для України залишаться на замку.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7274 / 1.58MB / SQL:{query_count}