Ходіння по електромуках

Судитися з енергетиками - собі у збиток

Судитися з енергетиками - собі у збиток

 

Архів “СП”
elektryky.jpg

 

Якщо через "стрибок" напруги в квартирі перегоріла електротехніка, споживач має право на відшкодування завданих збитків. Та коли "Пошта" спробувала пройти цей шлях, виявилося, що дешевше буде таки придбати нову праску, телевізор чи навіть холодильник, адже лікування власних нервів може обійтися куди дорожче.

Те, що електропостачальне підприємство має відшкодувати збитки в разі, якщо напруга в мережі була не стандартні 220 Вт, прописано в типовому договорі, який обленерго укладає з кожним споживачем. Та на практиці найчастіше "Львів­обленерго" шукає винних збоку. Адже воно відповідає лише за мережі поза межами будинку, а в домі - крайнім виходить ЛКП, яке його обслуговує, а вже в квартирі - безпосередньо споживач.  Тож нерідко трапляється, що "Львівобленерго" звинувачує ЛКП, ЛКП - "Львівобленерго", а крайнім, зрештою, стає споживач. Саме така ситуація склалася наразі із сімома будинками на вулицях Щурата та Миколайчука, де на початку червня внаслідок того, що напруга на підстанції "стрибнула" до 380 Вт, з ладу вийшло понад 200 одиниць побутових електроприладів. Зокрема: 98 телевізорів, 32 комп'ютери, 12 пральних машин, 46 холодильників та інша побутова техніка. Доволі банальну, як на українські реалії, ситуацію, можливо, ніхто б і не зауважив, та з проханням розглянути можливість відшкодування завданих мешканцям збитків до керівництва ВАТ "Львівобленерго" особисто звернувся міський голова Андрій Садовий. Щоб знайти причину перепаду напруги, створили спеціальну комісію, однак винних й досі не знайшли. ВАТ "Львівобленерго" стверджує, що винним у ситуації є ЛКП "Північне-411", яке обслуговує зазначені будинки, тому відшкодовувати збитки мешканцям не збирається.

Через стрибок напруги до 380 Вт у семи будинках згоріло 200 одиниць побутової техніки

- У будинках немає так званих контурів захисного заземлення, які при надвисокій напрузі мали б захищати внутрішню мережу будинків. Ці прилади має встановлювати ЛКП. Тому відшкодовувати збитки має саме воно, - пояснила "Пошті" Галина Єлєсєєнко, керівник відділу зв'язків з громадськістю ВАТ "Львівобл­енерго". Але пообіцяла, що заяви мешканців розглянуть. Хоча навіщо це робити, якщо підприємство вже заявляє, що не має наміру відшкодовувати збитки?

Натомість у ЛКП "Північне-411" запевняють, що за такого роду несправності ЛКП юридично не може відшкодовувати збитки мешканцям, оскільки не має укладених з ними прямих договорів.

- Відшкодовувати збитки має ВАТ "Львівобленерго", оскільки воно укладає договір з кожним мешканцем, де зобов'я­зується безперебійно постачати електроенергію. Крім того, це на підстанції не спрацювала автоматика, а до неї ми доступу не маємо. При виникненні такої високої напруги будинки мали б автоматично відключатися від електропостачання. Але цього не сталося, тому це помилка "Львівобленерго", - зазначив Андрій Моравський, керівник ЛКП "Північне-411".

Відключення світла без попередження має й об'єктивні причини, але часто навіть під час планових ремонтів обленерго "забуває" попередити споживачів про відключення світла, хоча мали б це зробити за 10 днів

Ситуація нагадує відомий епізод з фільму "Королева бензоколонки", де пани Борщ та Лопата сперечаються, хто ж має ремонтувати міст через річку...

Інша проблема - несподівані відключення електроенергії. Зрозуміло, що подекуди відключення світла без попередження має й об'єктивні причини, але часто навіть під час планових ремонтів обленерго "забуває" попередити споживачів про відключення світла, хоча мали б це зробити за 10 днів. Адже підприємцям такі "сюрпризи" в робочий час обходяться дуже дорого. Та для юридичних осіб - єдина можливість відшкодувати як прямі, так і непрямі збитки через простій у роботі, - суд.

Виходить так: брати гроші за електроенергію і за обслуговуванння внутрішніх мереж зі споживачів підприємства мають право, а відповідати перед мешканцями за неякісні послуги не зобов'язані. Теоретично, для контролю за належною якістю електропостачання в Україні існує аж два органи: Національна комісія з питань регулювання електроенергетики України (НКРЕ) та Держінспекція енергетичного нагляду за режимом споживання електричної і теплової енергії. Та в обох структурах "Пошті" заявили, що питання неякісного надання електроенергії не в їхній компетенції.

Як підсумував "Пошті" Владислав Сорока, юрист головного управління у справах захису прав споживачів Львівської області, єдиний вихід - суд.

- Згідно із Законом України "Про захист прав споживачів", вимагати відшкодування завданої шкоди може кожний потерпілий громадянин незалежно від того, чи є договір. Однак споживач має довести, що є шкода або дефект в продукції, причина якого - перепад напруги, - зазначив Владислав Сорока.

У "Львівобленерго" категорично відмовилися надати журналістові для аналізу текст типового договору між цим підприємством і споживачем

Та процес доведення цього факту - процедура складна й непередбачувана. До прикладу, "Пошта" зіткнулася з проблемою ще на "підготовчій" стадії: у "Львівобленерго" категорично відмовилися надати журналістові для аналізу текст типового договору між цим підприєм­ством і споживачем... До того, там так і не спромоглися пояснити, у яких саме кабінетах та з якими документами мешканці мають шукати правди. Відвідавши усі можливі кабінети, "Пошта" таки з'ясувала перші кроки "ходіння по електромуках".

Отже, щоб довести причинно-наслідковий зв'язок між стрибком напруги та холодильником, який згорів, потрібно скласти акт-претензію про факт різкого перепаду напруги, який має засвідчити представник РЕМ, або двоє незаангажованих осіб. Акт реєструють у РЕМ, і протягом 10 днів там повинні з'ясувати причину і подати свій висновок. Також потрібно мати експертний висновок спеціалізованої майстерні, який засвідчує причину несправності техніки. Якщо, як у цьому випадку, ні обленерго, ні ЛКП не бере на себе відпові­дальність, потрібно звертатися в суд... Найчастіше такі судові справи  тривають роками...

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8872 / 1.6MB / SQL:{query_count}